Prípady zranení - poľovníci - rok 2018

Muža počas poľovačky postrelili do krku, oživovali ho prítomní svedkovia aj leteckí záchranári
27. 12. 2018 17:48
Zdroj: https://www.webnoviny.sk/muza-pocas-polovacky-postrelili-do-krku-ozivovali-ho-pritomni-svedkovia-aj-letecki-zachranari/

BRATISLAVA 27. decembra (WebNoviny.sk) – Posádku leteckých záchranárov privolali vo štvrtok krátko popoludní k 43-ročnému poľovníkovi, ktorého počas poľovačky medzi obcami Kuklov a Čáry v okrese Senica postrelili do krku a utrpel vážny úraz.

Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa spoločnosti Air-Transport Europe Zuzana Hopjaková, záchranársky vrtuľník pristál v blízkosti miesta nešťastia, kde prítomní svedkovia muža už oživovali.

„Posádka leteckých záchranárov okamžite pokračovala v rozšírenej resuscitácii, ktorá bola úspešná. Po zabezpečení základných životných funkcií bol pacient preložený na palubu vrtuľníka a v umelom spánku s vážnymi poraneniami letecky prevezený do Univerzitnej nemocnice Bratislava – Kramáre,“ dodala Hopjaková.

Doplnenie: Postrelený poľovník svoj boj o život prehral. Policajti začali trestné stíhanie
09.01.2019
Zdroj: https://www.noviny.sk/krimi/403109-postreleny-polovnik-svoj-boj-o-zivot-prehral-policajti-zacali-trestne-stihanie
BRATISLAVA / Pavol (43) zo Záhoria, ktorého nešťastnou náhodou postrelil kamarát poľovník pri obci Kuklov, žiaľ vážnym zraneniam podľahol. Policajti prípad prekvalifikovali a v týchto dňoch spis odovzdali do rúk vyšetrovateľa.

Lekári sa v nemocnici muža snažili zachrániť. Okrem iných vážnych zranení mal poškodenú miechu aj stavec. Bojoval o život na oddelení ARO. Svojim vážnym zraneniam napriek veľkej snahe lekárov podľahol necelý týždeň po nešťastnej udalosti.

Policajti krátko po incidente začali trestné stíhanie z ublíženia na zdraví. To sa vzhľadom na skutočnosť, že Pavol zomrel, zmenilo. "Polícia vykonáva trestné stíhanie pre prečin usmrtenia závažnejším spôsobom konania. Vzhľadom na okolnosti úmrtia, si prípad prevezme vyšetrovateľ," uviedla Mária Linkešová, hovorkyňa KR PZ Trnava.

So zaistenou zbraňou prebieha v súčasnosti správne konanie, 56-ročnému poľovníkovi, ktorý vystrelil zadržali aj zbrojný preukaz. Obvinenie zatiaľ nepadlo. Ak poľovníka obvinia a na súde mu vinu preukážu, do väzenia môže ísť na 2 až 5 rokov.

K tragédii došlo 27. decembra popoludní, keď na tiesňovú linku zavolali, že pri obci Kuklov blízko poľa došlo zasiahnutiu strelou 43-ročného Pavla. Muži vtedy dohľadávali postrelenú zver z poľovačky na bažanty, ktorá bola deň predtým. Pavol išiel jarkom v hustom poraste a jeho kamarát po poli. Pavol mal skríknúť, že vidí diviaka a vtedy sa 56-ročný muž otočil a vystrelil na tmavú siluetu. Strela sa odrazila od stromu a časť z nej muža zasiahla do krku. Poľovník na mieste skolaboval a svedkovia sa ho snažili oživovať. Na pomoc hneď vyrážali záchranári aj vrtuľník. "Posádka leteckých záchranárov okamžite pokračovala v rozšírenej resuscitácii, ktorá bola úspešná. Po zabezpečení základných životných funkcií bol pacient preložený na palubu vrtuľníka," informovala Zuzana Hopjaková, hovorkyňa leteckých záchranárov.

V umelom spánku ho transportovali do nemocnice na bratislavské Kramáre, kde ho okamžite operovali. "Stav pacienta sa nezmenil, zostáva aj naďalej v ohrození života," dodala Eva Kliská, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Bratislave.

Muž (56) ostal po výstrele v šoku a nedokázal ani komunikovať. Policajti ho vypočuli a na mieste zaistili stopy. V súčasnosti prebieha aj expertízne skúmanie a balistika brokovnice, ako aj zaistenej nábojnice.


Muž neprežil ranu od poľovníka medzi obcami Naháč a Trstín
21.12.2018 17:43
Zdroj: https://www.aktuality.sk/clanok/652723/muz-neprezil-ranu-od-polovnika-medzi-obcami-nahac-a-trstin/

Na poľovačke medzi obcami Naháč a Trstín v okrese Trnava sa stala tragédia. Podľa informácií TV Markíza tam poľovník strelil 58-ročného muža z neďalekej obce.

Trnavská krajská policajná hovorkyňa Mária Linkešová televízii potvrdila, že muž na mieste podľahol zraneniam. Podobný prípad sa stal začiatkom novembra pri Mojmírovciach, keď o život prišla 29-ročná žena.

Zásady bezpečnosti

Na spoločných poľovačkách je potrebné dodržiavať striktné bezpečnostné predpisy. Poľovník podľa nich môže zver loviť, ak ju bezpečne rozoznal. Tiež je potrebné používať odev s farebnými bezpečnostnými prvkami.

Za najbezpečnejšiu z pohľadu rozoznateľnosti sa považuje reflexná oranžová vesta. Čím je reflexná plocha väčšia, tým je účastník poľovačky viditeľnejší pre ďalších poľovníkov.


Na poľovačke postrelili ženu (†29) brokovnicou do chrbta, zraneniam podľahla
10.11.2018 14:13
Zdroj: http://www.tvnoviny.sk/domace/1942398_na-polovacke-postrelili-zenu-29-brokovnicou-do-chrbta-zraneniam-podlahla#

Na poľovačke na bažanty pri Mojmírovciach v sobotu (10. 11.) postrelili do chrbta brokovou zbraňou ženu. Darina (†29) zraneniam podľahla. Nebohá bola na poľovačke ako honec so psom v bažantnici smerom na Veľkú dolinu.

Podľa našich informácií mal nešťastný výstrel nastať pri prebíjaní zbrane jedným z poľovníkov. Darinu posádka rýchlej zdravotnej služby previezla v kritickom stave do nemocnice v Nitre, kde zraneniam podľahla. Mladá žena pochádzala z Nedašoviec v okrese Bánovce nad Bebravou.

Podľa riaditeľa Slovenskej poľovníckej komory Imricha Šubu poľovník, ktorý ženu zasiahol, porušil bezpečnostné predpisy, ktoré platia na poľovačke. „Je to absolútne osobné zlyhanie jednotlivca. Je to strašné. Som nahnevaný, ako takto niekto môže manipulovať so zbraňou," povedal Šuba.

Polícia začala trestné stíhanie za trestný čin usmrtenia a zisťuje aj to, ktorý z poľovníkov vystrelil.


Poľovník zastrelil psa susedov v obci. Tvrdí, že ho ohrozoval
23.08.2018
Zdroj: https://www.noviny.sk/slovensko/363851-polovnik-zastrelil-psa-susedov-v-obci-tvrdi-ze-ho-ohrozoval

MICHALOVCE / Na východe Slovenska použil poľovník zbraň a porušil tým jedno zo základných pravidiel. Tvrdí, že šiel práve na poľovačku, keď priamo v obci zastrelil psa, ktorý ho mal ohrozovať. Podľa ďalšieho poľovníka by mu za tento skutok mali odobrať zbraň.

Dvojročný pes Max sa hral na záhrade, no vybehol na ulicu. "Psík bol pustený, utiekol, potom sme počuli streľbu," uviedol majiteľ psa Peter Hormok. Majitelia okamžite vybehli na ulicu. Najprv tam zbadali suseda a o chvíľu svojho miláčika ako nehybne leží na zemi.

Sused má zbraň v legálnej držbe a je poľovník. Výstrel podľa jeho slov padol po tom, ako mal na neho pes zaútočiť na súkromnom pozemku. "Bol s ďalšími psami, išli vo svorke a napadli ma, útočili. Brechal a ja som sa bránil. Zhodou okolnosti som išiel na poľovačku a mal som pri sebe zbraň, tak som ju aj použil," povedal strelec a poľnovník.

"Keď niekto strieľa vo svojej záhrade, nie je to normálne. Zbrane môžeme použiť, len na miestach na to určené zo Zákona o zbraniach a strelive," uviedol riaditeľ kancelárie Slovenského poľovníckeho zväzu Imrich Šuba.

Maxovi majitelia agresívnu povahu psa vylučujú. Strelec ho poznal, keďže vyrastal na susednom pozemku. "Ja som sa jej spýtal či je to jej pes a som jej povedal nech sa nehnevá, nech prepáči. Ja som to nevedel," uviedol strelec. Poľovník trvá na tom, že konal v krajnej núdzi. Zákony hovoria pri streľbe v intraviláne obce o ohrození života miestnych obyvateľov.

"Exemplárny prípad toho, že dotyčný človek by v živote viac zbraň, nie že by nepoľoval, zbraň do ruky nedostal," uviedol Šuba. Chybou je, že nikto z účastníkov incidentu okamžite neprivolal políciu. Postreleného Maxa odviezol poľovník do lesa, kde so súhlasom majiteľov ukončil jeho trápenie.