Prípady zranení - poľovníci - rok 2017

Dvaja mŕtvi, ťažko zranená žena bojuje o život
08.12.2017 07:07
Zdroj: http://www.tvnoviny.sk/domace/1897848_foto-strelba-v-hurbanove-dvaja-mrtvi-tazko-zranena-zena-bojuje-o-zivot

V Hurbanove sa v noci zo štvrtka na piatok krátko po polnoci stala tragédia. V jednom z miestnych barov sa strieľalo. O život prišli dvaja ľudia, ďalšia žena je ťažko zranená. Podľa našich informácií ju so strelným poranením v oblasti hrudníka previezli do nemocnice.

Prvé známe detaily tragédie

O 00.30 h sa do baru vrátil 61-ročný muž, ktorého predtým odtiaľ majiteľ vykázal pre opitosť. Nahnevaný muž pravdepodobne taxíkom odišiel domov do blízkej obce. Vzal svoje vozidlo a dve zbrane, ktoré ako poľovník vlastnil. So zbraňami nastúpil do auta, s ktorým zakrátko havaroval pri obci Zelený Háj.

Opitý muž havaroval pri obci Zelený Háj.

"Pred obcou zišiel z cesty a asi dva kilometre prešiel do baru pešo. Hneď po príchode pravdepodobne ohrozoval 21-ročnú čašníčku zbraňou, pričom ju postrelil. Na jej obranu sa postavil jej 29-ročný priateľ, ktorého strieľajúci zákazník postrelil do nohy a potom mu druhou zbraňou spôsobil smrteľné zranenia hlavy," informuje hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre Renáta Čuháková.

Po tomto skutku obrátil opitý muž zbraň proti sebe a spáchal samovraždu.

Čašníčku previezli do bratislavskej nemocnice, je vo vážnom. "V súčasnosti je jej stav stabilizovaný a je mimo ohrozenia života. Nebola operovaná," povedala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Bratislave Eva Kliská.

Vyšetrovateľ Odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre začal trestné stíhanie vo veci obzvlášť závažného zločinu vraždy a obzvlášť závažného zločinu vraždy v štádiu pokusu. "Na mieste činu doteraz prebiehajú neodkladné procesné úkony," dodala nitrianska krajská policajná hovorkyňa.


Záhadná smrť v lese: Našli zastreleného muža
6.12.2017 12:56
Zdroj: https://www1.pluska.sk/Regiony/Vychodne-Slovensko/Zahadna-smrt-v-lese-Nasli-zastreleneho-muza

Vojtecha (†74) z Piešťan našli zastreleného v lese pri Humennom.

Mŕtvolu poľovníka našli v utorok popoludní v doline Medvede, v katastri obce Hrubov (okrese Humenné). Podľa našich informácií si tam šiel Vojtech (†74) zapoľovať za poplatok. Bez známok života ho našiel Vladimír (58) z obce Turcovce.

Nebohý mal na tele strelné poranenie, obhliadajúci lekár nariadil súdnoznaleckú pitvu. "Bolo začaté trestné stíhanie pre prečin usmrtenia," informovala prešovská policajná hovorkyňa Jana Migaľová. Okolnosti prípadu vyšetrujú.

Hovorca Štátnych lesov SR Radko Srnka potvrdil, že sa udalosť stala v štátnom poľovnom revíri. No nebohý nebol oficiálnym hosťom v režijnom poľovnom revíri Lesov SR. "Robil sprievod oficiálnemu hosťovi, ktorý mal v čase poľovačky tráviť čas na chate," dodal Srnka.


Poľovník Dávid (†26) ležal vedľa auta s prestrelenou hlavou: Nešťastná náhoda alebo ho niekto zastrelil?!
30.11.2017 12:30
Zdroj: https://www1.pluska.sk/Krimi/Polovnik-David-26-lezal-vedla-auta-s-prestrelenou-hlavou-Nestastna-nahoda-alebo-ho-niekto-zastrelil

Tragická smrť mladého Dávida S. z Petroviec v okrese Rimavská Sobota ostáva naďalej záhadou. Jeho nehybné telo našli 13. novembra medzi piatou a šiestou večer na ceste pri jazere medzi obcami Dubno a Petrovce v okrese Rimavská Sobota. Dávid mal prestrelenú hlavu, zbraň ležala vedľa neho. Nariadená pitva vôbec neobjasnila ako sa nešťastie stalo, no rodina mladíka má pochybnosti o tom, či Dávid zišiel zo sveta nešťastnou náhodou.

Dávida našli okoloidúci, ktorí ho videli pri aute, ktoré stálo postavené cez cestu medzi dvomi obcami, Petrovce a Dubno. Na miesto strašného nálezu prišli vyšetrovatelia a súdny znalec zo Zvolena. Všetkých zarazilo, že mŕtvy ležal pri aute, ktoré bolo naštartované. Vedľa nebohého našli aj dlhú guľovú zbraň. „Súdna pitva nepreukázala cudzie zavinenie a stále čakáme na výsledky expertízy zbrane,“ povedala krajská policajná hovorkyňa Mária Faltániová.

Znalci podľa hovorkyne aj desať dní po tragédii stále skúmajú, či išlo o nešťastnú náhodu, alebo neodbornú manipuláciu so zbraňou.

https://www1.pluska.sk/Krimi/Zahadna-smrt-Davida-26-Co-ukazali-prve-vysl...

Rodina Dávida, ktorý bol vášnivým poľovníkom je stále zdrvená a jeho bratranec Róbert na internete žiada verejnosť, náhodných okoloidúcich a svedkov, aby pomohli k objasneniu nešťastia oznámením na políciu. „Prosíme tých, čo v tom čase išli okolo a čokoľvek videli alebo počuli, aby nám pomohli. Za každú informáciu sme nesmierne vďační,“ napísal an sociálnej sieti Dávidov bratranec Róbert.

Od momentu, keď Dávid odišiel z domu na poľovačku a našli ho ležať mŕtveho s prestrelenou hlavou vedľa auta, uplynula asi hodina. Podľa rodiny Dávid nemával odistenú zbraň a nenosil ju ani nabitú keď nešiel na poľovačky.

V osudný deň nemal byť ani zapísaný v knihe poľovačiek.

Na jeho aute sa našli aj preliačiny a stopy po náraze. Rodina si myslí, že nemuselo ísť o neodbornú manipuláciu so zbraňou, ale k smrti Dávida mohol niekto aj dopomôcť. Podľa našich informácií mu mal asi polhodinu pred odchodom z domu niekto telefonovať.

„Prípad sa stále vyšetruje,“ doplnila krajská policajná je stále v štádiu vyšetrovania,“ ubezpečila policajná hovorkyňa Mária Faltániová.


Nešťastná poľovačka: Mladý poľovník (27) skončil s prestreleným hrudníkom
13.11.2017 07:00
Zdroj: https://www1.pluska.sk/Regiony/Nestastna-polovacka-Mlady-polovnik-27-skoncil-s-prestrelenym-hrudnikom

Druhýkrát sa narodil. O obrovskom šťastí v nešťastí môže hovoriť Matúš (27) z Levíc, ktorého na poľovačke zasiahla vystrelená guľka. S vážnym zranením skončil v nemocnici, no podľa jeho mamy je už v stabilizovanom stave a mimo ohrozenia života. Polícii sa zatiaľ toho, kto mladého muža postrelil, vypátrať nepodarilo.

Kto z poľovníkov vystrelil tak nešťastne, že pri tom zasiahol aj Matúša teraz vyšetruje polícia.
Na svojho milovaného Matúša doma netrpezlivo čaká aj jeho láska Dominika, s ktorou mali svadbu len pred mesiacom.
Mama mladého poľovníka je z toho, čo sa jej synovi stalo celá zronená.

Nešťastie sa stalo v sobotu okolo 13.00 hod v katastri obce Drženice v Levickom okrese, v časti hory Remetka – Drženice. Skupina poľovníkov si vyšla na diviaky, pričom jeden z nich vystrelil zo svojej zbrane tak nešťastne, že zasiahol nič netušiaceho Matúša. Toho museli záchranári previesť vrtuľníkom s vážnym zranením do bratislavskej nemocnice. „Zdravotníci mu poskytli bezodkladnú prednemocničnú pomoc a následne bol vrtuľníkom prevezený do Nitry, odkiaľ ho transportovali do Univerzitnej nemocnice v bratislavskom Ružinove,“ uviedol hovorca záchranárov Andrej Hirjak. „Postreleného poľovníka sme transportovali do nemocnice s poraneným hrudníkom," doplnila Zuzana Hopjaková, hovorkyňa leteckých záchranárov.
Zranený Peter, ktorého postrelil poľovník: Ozvala sa rana, cítil som štípanie a pálenie

Poľovníkom telom i dušou

Matúš miloval poľovníctvo, ktoré ho chytilo už v detstve. Do hory chodil odmalička spolu s otcom i starým otcom. „Venuje sa mu už od 19 rokov. U nás doma máme generácie poľovníkov, veď ním je jeho otec aj starí otcovia,“ prezradila Matúšova mama. „Našťastie, už je pri vedomí, lenže čo sa tam stalo nevieme, pretože ani on to nevie. Odrazu sa len ozvala rana a on sa zvalil na zem ako podťatý. Zrejme sa guľka odrazila od stromu. Kto ale strieľal netušíme, lebo sa k tomu zatiaľ nikto nepriznal, takže to musí vyšetriť polícia,“ dodala smutne mama.
Šokujúca streľba pri Kežmarku: Zaútočili na snúbencov v aute
Guľka mu preletela telom

Mladý poľovník môže hovoriť o obrovskom šťastí, že sa to celé pre neho neskončilo tragicky. „Viem len toľko, že guľka do jeho tela vletela ľavou stranou a pravou vyšla von. Akoby zázrakom mu to minulo všetky dôležité orgány aj cievy,“ vzlykne si Matúšova mama pri pomyslení čo všetko sa jej synovi mohlo stať. „Našťastie, záchranári boli skvelí, takže všetci veríme, že sa z toho celého dostane. V súčasnosti leží na ARE a už je v stabilizovanom stave,“ priznala s úľavou mama.
Stačila jediná fotografia: Muž ju poslal manželke - policajtke, tá hneď privolala kolegov

Doma na neho čakajú dcérky

Nešťastie na poľovačke teší Matúšovu mamu aj z iného pohľadu. Jej syn sa iba pre mesiacom oženil. „Doma na neho čakajú jeho dve krásne 6,5 a 1,5 ročné dcérky a manželka, ktorá je z toho, čo sa stalo, celá vystrašená. Všetci sa o neho bojíme no veríme, že bude v poriadku,“ vraví s nádejou v hlase mama. Podľa prvotných prognóz by si malo Matúšove zranenie vyžiadať predpokladanú dobu liečenia nad 42 dní. Polícia všetkým poľovníkom zaistila zbrane na zistenie toho, kto strieľal, pretože pracuje aj s verziou, že pracuje s verziou, že poľovníka postrelil niekto z účastníkov poľovačky. „Vo veci bolo začaté trestné stíhanie pre prečin ublíženia na zdraví,“ uviedla Renáta Čuháková, nitrianska krajská policajná hovorkyňa.


Gašpar oznámil nové prípady korupcie medzi poľovníkmi a na pozemkovom fonde
26.05.2017, 09:25
Zdroj: https://www.aktuality.sk/clanok/491381/gaspar-oznamil-nove-pripady-korupcie-medzi-polovnikmi-a-na-pozemkovom-fonde/

Polícii sa podarilo odhaliť prípady korupcie v kancelárii Obvodnej poľovníckej komory (OPK) v Dolnom Kubíne a na Regionálnom odbore (RO) Slovenského pozemkového fondu (SPF) v Michalovciach.

Na tlačovej konferencii o nich dnes informoval policajný prezident Tibor Gašpar. Policajné akcie s názvami Pytliak a Roľa zrealizovali vyšetrovatelia Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). V prvom prípade obvinili sedem osôb a v druhom dve osoby. Medzi obvinenými je aj vedúci oddelenia dokladov okresného policajného riaditeľstva v Dolnom Kubíne, 48-ročný Peter, vedúci kancelárie OPK, 60-ročný Ján a riaditeľ Regionálneho odboru SPF, 35-ročný Patrik.

V prípade policajnej akcie Pytliak, ktorú NAKA realizovala 10. mája, sa dvaja žiadatelia, 60-ročný Stanislav a 40-ročný Ivan, snažili v mesiacoch január a február tohto roku ovplyvniť prípravu a priebeh skúšky z poľovníctva a dodatkovej skúšky, ktorou sa získava oprávnenie držať poľovnícku zbraň.

Obvinení podplácali okrem policajného funkcionára aj organizátorov skúšky a komisárov skúšobnej komisie, a to darčekovými taškami, v ktorých boli fľaše drahého alkoholu a darčekové predmety. Polícia podľa Gašpara predpokladá, že súčasťou úplatkov boli i peniaze.

Poľovníci sa chceli vyhnúť niekoľko mesačnej teoretickej, praktickej a streleckej príprave na skúšky a samotnú skúšku sa snažili vykonať podvodným spôsobom, priblížil šéf polície. Aj keď nezodpovedali všetky otázky skúšobnej komisii, získali zbrojný preukaz.

NAKA vzniesla v prípade obvinenia z prijímania úplatku, podplácania, nepriamej korupcie a zneužívania právomocí verejného činiteľa. Vedúci policajného oddelenia dokladov a šéf OPK sú stíhaní vo väzbe. Gašpar pripustil rozšírenie obvinení, korupciu v Slovenskej poľovníckej komore sa podľa neho podarilo odhaliť vďaka významnej pomoci jej prezidenta.

(V pôvodnom texte sme nesprávne uviedli, že „Policajný prezident tiež oznámil, že v tomto prípade je ďalším hlavným obvineným riaditeľ kancelárie Slovenskej poľovníckej komory.“ Ide o nesprávnu informáciu, za ktorú sa ospravedlňujeme.)