Prípady zranení - poľovníci - rok 2015

Muža na poľovačke niekto zastrelil
SITA, Pravda.sk | 19.12.2015 14:17
Zdroj: http://spravy.pravda.sk/cierna-kronika/clanok/377638-polovacka-sa-skoncila-tragickou-smrtou-56-rocneho-muza/

Smrťou 56-ročného poľovníka sa v sobotu doobeda tragicky skončila poľovačka medzi obcami Čerín a Hrochoť v okrese Banská Bystrica.
Ako informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Andrea Petrovičová, život poľovníka Miroslava P. z obce Lukavica (okr. Zvolen) vyhasol po strelnej rane do hrudníka.
Lekár potvrdil, že smrteľné zranenie mužovi spôsobila cudzia osoba, informovala televízia Markíza.

Doplnenie: Cas.sk

Je to potvrdené. V sobotu na poľovačke v lesoch medzi Čerínom a Hrochoťou (okr. Banská Bystrica) niekto zastrelil poľovníka Miroslava († 56), ktorý tam robil nadháňača.
Polícia má čo vyšetrovať, pretože na poľovačke bolo približne 80 poľovníkov. Po výstrele do hrudníka skonal Miroslav v náručí kamaráta. Dcéra nebohého muža na mieste tragédie skolabovala. Do Čerína prišla po tragédii aj Miroslava, dcéra zastreleného muža. Zdrvujúcu správu niesla veľmi ťažko. „Psychicky sa zrútila, museli k nej zavolať sanitku. Mali blízky vzťah, bývali spolu a trávili veľa času spolu. Teraz sa tešil aj z malej vnučky. Je to veľká tragédia,“ povedal kamarát nebohého Miroslava, ktorý sa poľovníctvu venoval vyše 10 rokov.
Podľa prvotných informácií sa mal Miroslav postreliť sám. Ako však Nový Čas zistil, z Miroslavovej pušky, ktorú našli pri ňom, sa nestrieľalo. Preto zbrane ostatných poľovníkov odoslali policajti na expertízu. Zo zastrelenia Miroslava zatiaľ nikoho neobvinili. Prípad vyšetruje polícia. „Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci prečinu usmrtenia. Bola nariadená súdna pitva a polícia preveruje všetky okolnosti prípadu,“ povedala banskobystrická krajská policajná hovorkyňa Andrea Petrovičová.


Poľovník zastrelil chráneného dravca nad hlavami detí
10. februára 2015
Zdroj: http://www.kampolovat.sk/sk/clanky/spravodajstvo/polovnik-zastrelil-chra...

V obci Hubina padol za obeť nezodpovednému strelcovi celoročne zákonom chránený myšiak lesný. Mŕtvy operenec spadol priamo do dvora materskej školy. Riaditeľka škôlky Oľga Repová na Martina Š., ktorý si so zbraňou na pleci prišiel po telo dravca, podala trestné oznámenie. Poľovníci tvrdia, že ide o hrubé porušenie zákona a žiadajú tento čin riadne vyšetriť. Prečítajte si celú reportáž, ktorá vyšla v týždenníku Piešťanský týždeň číslo 7, dňa 10. februára 2015.
Zametú kompetentní počin nezodpovedného poľovníka v Hubine pod koberec? Udalosť sa odohrala koncom januára. Deti v tej dobe oddychovali vo svojich postieľkach počas obednej siesty. Riaditeľka len náhodou vyšla na dvor, keď sa jej takmer k nohám zrútil skrvavený mŕtvy dravec.
To, čo sa dialo ďalej, nám O. Repová opísala: „Po chvíli sa zjavil človek s puškou na pleci a chcel, aby som mu dravca vydala. Ja som to odmietla. On sa však na mňa osopil, že porušujem poľovnícky zákon, podľa ktorého mu musím jeho trofej vydať. Zdráhala som a povedala som mu, že ho nepoznám a za poľovníka sa môže vydávať každý. Nato odišiel a po chvíli sa vrátil aj s preukazom. V ňom mal zaznačené dve trofeje, tak som ho žiadala, aby si aj zapísal aj túto. To odmietol a tvrdil, že dravec je škodná zver a ja sa mám starať o riadenie škôlky, a nie o to, čo on strieľa. Popritom ešte dodal, že si vyzistí, čo som zač, a ešte sa mi pozrie na zúbky a dravca odniesol.“
V tom čase bola riaditeľka ako jediný pedagóg sama s deťmi. Signál na mobil v budove takmer nie je, preto dala prednosť svojim zverencom a udalosť začala riešiť až po pracovnej dobe. „Poslala som správu s popisom udalosti aj s fotkou dravca zriaďovateľovi materskej školy, čiže mojej priamej nadriadenej, starostke obce Jane Myjavcovej. Chcela som vedieť, čo mám robiť. S takouto situáciou sa človek bežne nestretáva a ja nie som ani policajt, ani poľovník.“

Keď ani po troch hodinách starostka nereagovala, rozhodla sa O. Repová zavolať na políciu a požiadala o radu. Na policajnom dispečingu jej vysvetlili, že dravec je celoročne chránený, a nie škodná zver, a ak sa jej ten muž navyše vyhrážal, mala by zájsť na obvodné oddelenie a všetko nahlásiť. Riaditeľka tak hneď v ten večer aj urobila. To sa je však už ozvala starostka Hubiny. „Oznámila som jej, že práve vypovedám na polícii a nemôžem s ňou teraz hovoriť. Po mojom odchode z polície volala opäť a žiadala ma, aby som sa vrátila a oznámenie stiahla, čo som, samozrejme, odmietla, a na to mi zložila telefón,“ tvrdí riaditeľka.
Podľa jej slov ten nátlak pokračoval aj na druhý deň ráno, keď starostka opäť žiadala o stiahnutie trestného oznámenia. „Prišla aj s rodičmi poľovníka za mnou do škôlky. Jeho matka pracuje na Obecnom úrade v Hubine. So slzami ma žiadala, aby som jej neubližovala a stiahla trestné oznámenie. Ja som jej vysvetlila, že ako matka sa viem vcítiť do jej rozpoloženia, ale ako riaditeľka som v prvom rade zodpovedná za deti. Streľba sa až príliš často v okolí škôlky opakuje a zastrelený dravec na dvore už bola posledná kvapka mojej trpezlivosti. Starostka bola dôraznejšia a so zvýšeným hlasom od mňa žiadala stiahnutie môjho oznámenia,“ dodala O. Repová.
Advokát Ján Kanaba mladší považuje takéto počínanie za trestný čin: „Slovenské zákony nepoznajú inštitút stiahnutie trestného oznámenia. Oznamovateľ môže len zmeniť svoju výpoveď. V prípade, ak by sa preukázalo, že riaditeľku niekto žiada, aby svoju výpoveď zmenila spôsobom, ako sa udalosť nestala, ide o marenie výkonu spravodlivosti, prípadne o nahováranie ku krivej svedeckej výpovedi.“
J. Myjavcová to však popiera: „Ja už tieto nafúknuté bubliny riešiť nebudem. Je to prekrúcanie faktov. A viacej vám už ani odpovedať nebudem.“
Poľovníci majú však v celej veci jasno a tvrdeniam riaditeľky materskej školy veria. Stanovisko nám podal výkonný riaditeľ Slovenskej poľovníckej komory Imrich Šuba: „Je evidentné, že ten človek spáchal niečo, čo je neprípustné. My s tým, čo urobil, nechceme mať nič spoločné. Urobíme všetko, aby sa to neututlalo. Máme signály, že cez svojich kamarátov vyvíja na polícii snahu tak urobiť. Kontaktujeme, a to nielen my, ale aj piešťanskí kolegovia, všetky orgány, čo majú čo do toho hovoriť. Budeme kontaktovať policajnú inšpekciu, ale aj environmentálny odbor policajného zboru, aby tento človek už v živote nemohol mať v ruke zbraň. Nedovolíme tento ohavný čin zamiesť pod koberec. Musel by to byť len slepý a hluchý vyšetrovateľ, čo by to nevedel úspešne vyšetriť. Je tam obrovské množstvo dôkazov.“

Snažili sme sa stretnúť aj so strelcom Martinom Š. Podľa jeho matky Anny Štefancovej on už všetko povedal tam, kde mal, a s nami sa nemá o čom baviť. „Môj syn nestrieľal, on len zobral mŕtveho vtáka, lebo ho tam zbadal.“
Podľa vyjadrenia polície záležitosť vyšetrujú a žiadne ovplyvňovanie nepripúšťajú. „Začali sme trestné stíhanie pre poškodzovanie cudzej veci a súčasne vykonávame aj objasňovanie priestupku proti občianskemu spolunažívaniu a na úseku ochrany krajiny. Za poškodzovanie cudzej veci môže v prípade uznania viny páchateľ dostať trest odňatia slobody na jeden rok,“ informovala nás krajská policajná hovorkyňa Martina Kredatusová.
Súbežne s policajným vyšetrovaním koná aj poľovnícke združenie Striebornica. „Ak by aj bola pravda, že chráneného dravca len našiel, ako člen nášho združenia veľmi dobre vie, že ho z miesta nemal odnášať. Mal kontaktovať mňa a zároveň túto skutočnosť oznámiť na obvodný úrad životného prostredia. Ani jedno však neurobil. Preto si ho pozveme pred disciplinárnu komisiu, kde mu môžeme odobrať povolenku a zrušiť členstvo,“ vysvetlil nám hospodár poľovníckeho združenia Milan Sivák.
Na piešťanskom odbore životného prostredia sme sa od pracovníčky dozvedeli, že čakajú na výsledok policajného vyšetrovania, ale aj z ich strany Milanovi Š. hrozí vysoká finančná sankcia. „Za nenahlásenie takéhoto nálezu mu hrozí pokuta takmer štyritisíc eur,“ povedala nám. Keďže zamestnanci nesmú s novinármi hovoriť, meno pracovníčky nezverejňujeme.
Zastrelený myšiak lesný spôsobil rozruch aj v samotnej obci Hubina. „Zo všetkých strán počúvam od ľudí, čo sa deje, a každý žiada vysvetlenie, ako sa niečo také mohlo stať. My všetci chceme, aby sa to riadne vyšetrilo. Pani riaditeľka prišla k nám pred tromi rokmi, od začiatku má našu dôveru a za celú dobu ju nesklamala, preto má v starostlivosti naše deti. Ja nevidím dôvody jej slová spochybňovať. Za ľudí, ktorí ma oslovujú, budem na najbližšom obecnom zastupiteľstve od starostky požadovať vysvetlenie,“ povedala nám členka obecného zastupiteľstva Magdaléna Stachová.
Celú udalosť starostlivo sledujú aj ochranári. „Bude to veľké svinstvo, ak sa niečo takéto niekomu beztrestne prepečie,“ povedal nám Tibor Šnajdár z občianskeho združenia Havran v Ratnovciach.


Poľovník pri Nových Zámkoch sa nešťastne zastrelil guľovnicou
4.1.2015 o 11:40 Autor: sita
Zdroj: http://novezamky.sme.sk/c/7572528/polovnik-pri-novych-zamkoch-sa-nestastne-zastrelil-gulovnicou.html?ref=tit

Zbraň vystrelila po tom, čo si sadol so zbraňou do auta.

BRATISLAVA/ NITRA. Nešťastne sa skončila sobotná poľovačka pri obci Malé Kosihy v okrese Nové Zámky. Okolo poludnia sa 72-ročný muž nešťastne zastrelil svojou guľovnicou.
Podľa polície išlo pravdepodobne o neodbornú manipuláciu po tom, čo si sadol so zbraňou do auta.
"Devastačným zraneniam hlavy na mieste podľahol," povedala nitrianska policajná hovorkyňa Božena Bruchterová. Polícia už dala vypracovať znalecké posudky a nariadili tiež pitvu.