Prípady zranení - poľovníci - rok 2013

Poľovník zastrelil moje šteniatka, tvrdí obyvateľ Kyjatíc
26. august 2013
Zdroj: noviny.sk/TV JOJ, Edita Frantová Hutková

KYJATICE - Majiteľom gazdovstva pri obci Kyjatice lomcuje hnev aj smútok zároveň. Niekto mu chladnokrvne zastrelil psy, ktoré boli určené na zaháňanie dobytka. Ich telá našiel pohodené v lese, s prestrelenými hrdlami. Čistokrvné šteniatka mali pritom iba pár mesiacov.

Niekoľko mesačné psíky boli v tom čase pár sto metrov od gazdovstva a zaháňali stádo kráv. Vtedy ich gazda a jeho kamarát začuli dva výstrely. Mŕtve šteniatka našli až po pár hodinách hľadania.

Majiteľ zo zabitia šteniatok podozrieva poľovníka. "V ten deň ráno bol v tomto revíri. Takže nikto druhý nemohol strieľať," hovorí majiteľ zastrelených psíkov.

S mužom, na ktorého padá podozrenie, sa nám skontaktovať nepodarilo. Telefón nedvíhal, doma sme ho nenašli. Ak by bol v tomto prípade vinníkom naozaj on, zisťovali sme, že v tomto prípade strieľať nemal.
Prípad už prešetruje polícia

"Pri ochrane poľovného revíru môže člen poľovníckej stráže psa usmrtiť v prípade, že sa voľne pohybuje, pritom to nie je poľovnícke plemeno a takisto sa nejedná o psa, ktorý má viditeľný obojok, prípadne hrudný postroj," hovorí znalec z odboru poľovníctva Valér Cmorík.

Obidve šteniatka však obojok mali, jeden z nich bol dokonca výraznej žltej farby a podľa majiteľa ani jeden zo psíkov nebol pre poľovnú zver nebezpeční.

"V tejto veci sme prijali oznámenie a prípad objasňujeme ako priestupok proti majetku," potvrdila banskobystrická policajná hovorkyňa Mária Faltániová.


Bývalý policajt zavraždil dôchodcov
8.2.2013
Zdroj: sme.sk

Polícii trvalo len niekoľko dní, kým vypátrala páchateľa brutálnej vraždy dôchodcov. Bývalý policajt sa k činu priznal a hrozí mu doživotie.

BANSKÁ BYSTRICA. Bývalý policajt zavraždil dvoch dôchodcov kvôli sporu o pozemok. Pod tlakom vyšetrovania sa k činu priznal po niekoľkých dňoch sám. Banskobystrická vyšetrovateľka ho obvinila z vraždy a hrozí mu doživotie.

„Vo výpovedi povedal, že mu došlo, čo urobil a aj tak by sme ho skôr či neskôr chytili. Preto sa priznal,“ konštatoval krajský riaditeľ banskobystrických vyšetrovateľov Marián Slobodník.

Manželia Šmondrkovci z Veľkej Lehoty sa niekoľko dní neozývali rodine. Prišli ich hľadať do rodinného domu, ale nenašli ich. Podozrivé bolo, že si nechali doma mobilný telefón, doklady aj peniaze. Polícia neskôr našla v dome krvavé škvrny a nábojnicu.

Telá ukrýval vo svojom dome

Vyšetrovatelia pracovali s niekoľkými verziami. V sobotu uplynulý týždeň vytypovali jedného podozrivého, suseda manželov Jozefa H. Po telách pátrali policajti, hasiči a záchranári so psami špeciálne vycvičenými na vyhľadávanie
mŕtvol. Objavili sa aj neoverené informácie, že páchateľ sa dôchodcov zbavil v Dunaji.

Bývalý policajt (38), údajne príslušník špeciálnych jednotiek, odišiel zo služby na vlastnú žiadosť pred piatimi rokmi. Manželke počas pátrania v telefonickom rozhovore tvrdil, že je s kamarátmi. Kontaktovali ho aj kriminalisti. Neskôr im zatelefonoval, že je v zahraničí, ale v nedeľu sa príde priznať. Určil si bratislavskú autobusovú stanicu, kde ho policajti
zadržali. Pri výsluchu sa priznal a podrobne opísal skutok.

Policajti s Jozefom H. hovorili už v čase, keď ešte pátrali po manželskom páre. Bývalý policajt im povedal, že s nimi vychádzal veľmi dobre, ale dlhšie ich už nevidel. V tom čase boli telá dôchodcov pravdepodobne v kufri jeho
terénneho auta alebo v kôlni, kde ich neskôr našli policajti.

Vyšetrovatelia našli v dome vášnivého poľovníka okrem tiel, aj legálne držané pištole a pušky a oblečenie, ktoré mal na sebe v čase vraždy. Spor o pozemok

Motívom vraždy bol s najväčšou pravdepodobnosťou spor o pozemok na prístupovej ceste. Šmondrkovci dali celú záležitosť preskúmať súdu. Keď sa to bývalý policajt dozvedel, prišiel v stredu minulý týždeň k manželom a po hádke ich zastrelil. Telá skryl do kôlne, kde mali prístup aj jeho manželka a deti.

Podľa policajného zdroja Jozef H. mŕtvoly zohavil. „Také niečo som ešte v živote nevidel,“ reagoval skúsený policajt.

Policajný riaditeľ Slobodník sa nevyjadril k spôsobu, akým Jozef H. naložil s telami, ale doživotie, ktoré mu hrozí, nasvedčuje o mimoriadnej brutalite.


Usmrtenie psa na Železnej studienke: Šialenec strieľal bez povolenia!
28.01.2013, 11:00
Zdroj: ik, Nový Čas

Počula výstrel a našla svojho miláčika v kaluži krvi. Dráma, v ktorej študentke zastrelili psa rovno pred očami.

Dráma, ktorá sa odohrala v piatok podvečer na bratislavskej Železnej studienke, až mrazí. Mladej študentke Soni (23) na prechádzke zastrelili vycvičenú čistokrvnú sučku austrálskej kelpie. Rekreačný areál, kde sa stovky ľudí prechádzajú s deťmi a športujú, je zároveň aj poľovníckym revírom.

Študentka architektúry Soňa sa vybrala na prechádzku so svojou sučkou AG (Eidži) na Železnú studienku. „Bola nevybehaná, keďže som sa predtým učila na štátnice. Chcela som sa s ňou vonku pohrať,“ vraví Soňa. „Pustila som ju na voľno, ale na krku mala reflexný obojok. Očami som ju sledovala, pohybovala sa v mojej blízkosti, potom však náhle odbehla,“ spomína šokovaná študentka. „Hľadala som ju a volala na ňu, keď som v diaľke zazrela človeka s baterkou a onedlho som začula výstrel,“ vraví Soňa a pokračuje: „Eidži som potom našla ležať na chodníku. Utekala za mnou, pokiaľ vládala, zanechávajúc za sebou krvavé stopy v snehu. Snažila som sa ju oživiť, ale márne,“ hovorí smutne.

Soňa je presvedčená, že strelec musel počuť, že na psíka volá. „Nikto mi ju nevráti, aj keby sa zistilo, kto strieľal. Dôležité je, že ohrozil mňa a mohol ohroziť aj iných.“ Do rekreačnej oblasti, ktorá je zároveň aj poľovníckym revírom, totiž chodia ľudia zo širokého okolia nielen so psami, ale aj s deťmi. Športujú tam, behajú po lesnom chodníku, a to aj vo večerných hodinách. Dráma sa pritom odohrala len pár metrov od chodníka. „Ak človek poľuje na zver, mal by ju rozoznať a mal by vedieť, na čo strieľa. Veterinári našli v AG päť brokov, ktoré boli vystrelené z brokovnice,“ dodáva Soňa, ktorá na polícii podala trestné oznámenie.

„Mali sme krásny kamarátsky vzťah, poslúchala ma na slovo,“ vraví mladá žena, ktorá svojej sučke venovala veľa času. „Chodili sme niekoľkokrát do týždňa na cvičák, robila som s ňou športové disciplíny. A trénovali sme aj individuálne. Povyhrávali sme viacero súťaží.“ Na polícii chceli od Sone vedieť, na koľko odhaduje škodu. „AG som kúpila ako dvojmesačné šteniatko a zaplatila som za ňu 700 €. Emočná strata a všetko, čo som do nej investovala, sa však jednoducho vyčísliť nedajú,“ uzatvára Soňa.