Prípady zranení - poľovníci - rok 2011

Úmysel či náhoda? Poľovník zastrelil vzácnych psov
18. december 2011
Zdroj: noviny.sk/TV JOJ, Marcel Dian

Pani Mária z obce Bojná stratila nedávno manžela. Samotu a bolestivé spomienky jej spríjemňovali dva psy, o ktoré sa s manželom starali v posledných rokoch jeho života. Teraz ju ale ranila správa, že jej miláčikov zabil poľovník. Keď sa to Mária dozvedela, psychicky sa zrútila. Zastrelil psíkov zámerne?

V blízkosti Máriinho domu strieľali desiatky poľovníkov. Jeden z mužov údajne uvidel jej psov a začal zámerne strieľať priamo do nich. Poľovníci mu mali vravieť, že poznajú majiteľku a chceli mu zabrániť, aby strieľal. Poľovník ale povedal, že majiteľku pozná aj on a obidvoch psov zámerne zastrelil.

Bola to spomienka na manžela

Išlo o vzácne plemeno pyrenejských horkých psov. Na Slovensku je iba asi dvadsať takýchto psíkov. Hodnota jedného je niekoľko tisíc eur. Pre pani Máriu mali ale oveľa vyššiu cenu. Daroval jej ich manžel, ktorý nedávno zomrel a psy boli jej najväčšou spomienkou na neho.

Na Slovensku platí Poľovný zákon

Tento poľovníkom umožňuje zastreliť psa. Mnohí psičkári sú z toho veľmi pohoršení. Zákon totiž v tomto prípade chráni poľovníka. Ani rodina, ktorej psi patrili neverí, že by prípadný súdny spor ich problém vyriešil.

Poľovníci veľmi často argumentujú tým, že pes naháňal zver a tak ho museli zastreliť. Na Slovensku sú viaceré iniciatívy, ktoré sú proti tomu, aby poľovníci mohli zastreliť psa v poľovnom revíri. Petíciu za zmenu zákona podpísalo v súčasnosti viac ako 100-tisíc ľudí.


Poľovník zastrelil ochranárom psa
Renáta Jaloviarová | 22. októbra 2011 8:13
Zdroj: spravy.pravda.sk

Nemeckého ovčiaka - štvorročnú sučku Lilicu, ktorá pomáhala pri unikátnom projekte návratu rysov do voľnej prírody, vo štvrtok podvečer zastrelil poľovník. Majiteľ psa už podal trestné oznámenie za poškodzovanie cudzej veci. Poľovník svoje konanie obhajuje zákonom.

Poslanci môžu zastaviť strieľanie psov poľovníkmi

Psík Lilica s rysmi. Fenka bola súčasťou sfilmovaného projektu Návrat rysov, ktorý bol zameraný na návrat mladých rysov zo zoo späť do voľnej prírody.
Autor: archív Miloša Majdu

Majiteľ psa Miloš Majda hovorí, že poľovník najskôr tvrdil, že si psa pomýlil s vlkom a že strieľal po vlkovi. A to aj napriek tomu, že pes štekal, mal červený obojok a v jeho blízkosti boli ľudia. Išlo už o druhý výstrel, ktorý začuli. "Nemal čo strieľať po tme, po tme je zakázané strieľať na čokoľvek," zdôrazňuje Majda, ktorý odhaduje, že bol od psa vzdialený asi 150 metrov a jeho dcéra asi 100 metrov.

"My sme na psa kričali a on vtedy vystrelil, boli sme tam piati," dodáva Majda. S ním tam boli ešte ďalší jeho kolegovia, ktorí išli na kontrolu fotopasce na okraji lesa v Osádke. Bolo s nimi aj rysie mláďa zo zoologickej záhrady, ktoré sučka Lilica pomáhala adaptovať a vrátiť do voľnej prírody. V podobnom projekte, ktorý bol aj sfilmovaný - Návrat rysov - a kde Lilica aj vystupovala, sa jej to úspešne podarilo. Tiež mala byť hlavnou hrdinkou pripravovaného večerníčka pre deti.

Poľovník Miloš Murina, ktorý psa zastrelil, sa bráni, že nevedel, o akého psa ide a že v jeho situácii by strieľal každý. V hore bol na legálnej poľovačke. "Viem, že je nelegálne púšťať psa na voľno, bez vôdzky, bez majiteľa a poľovný zákon umožňuje 200 metrov od zastavaného územia takého psa streliť," obhajuje sa. "Podotýkam, že to bolo v strede revíru, v hore, minimálne 3 kilometre od zastavaného územia obce. Neviem, ako som mohol vedieť, že je to pes pána Majdu a že pomáha pri výcviku. Zákon porušil pán Majda tým, že pustil psa podvečer do revíru a ten pes behal sám. Pes nemá čo hľadať v revíri, pretože ohrozuje poľovnú zver, a nielen poľovnú zver, chcem podotknúť, že tento revír sa nachádza v chránenom vtáčom území Chočské vrchy," hovorí poľovník.

Opisuje, že pes k nemu prichádzal od lesa, nebol na vôdzke, a to, že má obojok, podľa vlastných slov nevidel. Ľutuje, čo sa stalo, ale vinný sa necíti. Murina v minulosti pôsobil ako prednosta okresného úradu životného prostredia v Dolnom Kubíne a teraz je poslancom obecného zastupiteľstva.

Majda prípad v piatok oznámil na polícii. Upozornil, že zákaz voľného pohybu v lese sa nevzťahuje na všetky psy, napríklad výnimku majú pastierske aj záchranárske psy. Tá sa podľa neho vzťahovala aj na Lilicu. "To bol pes, ktorý bol vycvičený na to, aby vychovával mladého rysa dovtedy, kým sa osamostatní a naučí loviť. A ona ho sťahovala z lesa, teda, keď sa rys nevracal večer, tak ho našla po stope a dotiahla ho až na dvor a takto to malo trvať dva roky. Ten pes nemohol chodiť na vôdzke," vysvetľuje Majda. Zdôraznil, že v lese sa pohyboval na svojich pozemkoch. Zároveň je aj členom Stráže prírody.

Polícia v Dolnom Kubíne prípad rieši predbežne ako priestupok proti majetku, ďalší postup bude závisieť od toho, aké skutočnosti sa jej podarí zistiť.

Doplnenie: udalosti.noviny.sk
V Osádke na Orave poľovník zastrelil vlka. Aspoň si to vraj myslel. No ukázalo sa, že zastrelil psa. Navyše to nebol hocijaký pes. Zastrelený vlčiak bol špeciálne vycvičený na výchovu malých rysov...

Dcéra s otcom ochranárom boli na vychádzke so sučkou vlčiaka a s 5-mesačným rysom. Sučka už ako adoptívna matka odchovala dva malé rysy, ktoré potom ochranári vypustili do prírody. Dcéra tvrdí, že kričala na poľovníka, poľovník zas tvrdí, že pes bez vôdzky sa potuloval lesom, preto naň vystrelil.

Doplnenie: tvnoviny.sk
Nešťastie sa stalo vo štvrtok v Osádke. Krátko po 18.00 h si istý miestny poslanec pomýlil psiu sučku s vlkom. "Zarážajúce je nielen to, že sučka mala na sebe jasne červený obojok a počuteľne brechala, ale že si strelec trúfol vystreliť počas značného šera," napísali nám v maili. Paradoxom je i to, že osádsky poslanec a majiteľ Lilice sú susedia.

Poslanec Miloš Murina ale tvrdí, že pes nemal čo v poľovnom revíre robiť, navyše bol od dediny vzdialený tri kilometre. Je to podľa neho protizákonné. "Nevedel som, že je to pes pána Majdu. Nie je pravda, že som do neho strelil, keď na mňa zakričala jeho dcéra. Kričala na psa až po výstrele a dole z cesty z veľkej diaľky. Je pradoxné, že ten, čo zákon flagrantne porušuje, napáda toho, ktorý zákon dodržiava a napĺňa," uviedol pre TVNOVINY.sk poľovník.


Poľovník strieľal po chlapcovi (18)!
20. jún 2011
Zdroj: tv joj

Plne nabitú guľovnicu včera otočil poľovník na partiu mladíkov, ktorí vraj pomáhali lesným robotníkom. Vracali sa po zabudnuté náradie. Vďaky ani pláce sa nedočkali. Na miesto toho jedného z nich postrelil poľovník.

K nešťastiu došlo v lese nad obcou Lúčky, neďaleko Žiaru nad Hronom, kde sa chlapci vozili autom. Pred streľbou došlo údajne medzi nimi a poľovníkom k slovnej potýčke. Ten im chcel zobrať kľúče od auta. Keď sa partia mladíkov snažila z miesta odísť, poľovník začal po nich strieľať z guľovnice.

Odrazená črepina zasiahla 18-ročného chlapca. Ihneď bol prevezený do nemocnice. Liečiť sa podľa odborníkov bude asi 11 dní.

Polícia začala trestné stíhanie pre prečin ublíženia na zdraví z nedbanlivosti. Motív hádky a následnej streľby zatiaľ nie je známy. Poľovník totiž odmietol vypovedať.


Tragédia v lese: Mariána († 43) zastrelil opitý poľovník!
16. 06. 2011 06:00
Zdroj: Vlado Anjel, Nový Čas

Guľovnicou ho zasiahol do brucha! V utorok večer vyhasol v Borskom Mikuláši život vášnivého poľovníka Mariána Jankoviča († 43).

Počas poľovačky v horách naňho približne zo vzdialenosti 150 metrov vystrelil kamarát Ján B. Marián rozsiahlym zraneniam podľahol. Strelcovi hrozí trest 4 až až 10 rokov, pretože podľa polície bol pod vplyvom omamných látok.

V utorok večer sa traja kamaráti vybrali autom na poľovačku do hôr v Borskom Mikuláši (okres Senica). Nezávisle od nich išiel do lesa aj Marián Jankovič. Nikto z nich netušil, že nočná poľovačka sa zmení na tragédiu. „Povedali nám, že autom išli na poľovačku traja muži. Jána B. vysadili na jednom mieste a ostatní pokračovali ďalej. Môj syn bol v lese a smeroval k posedu. Zrazu muži v aute počuli výstrel, vrátili sa naspäť a zistili, čo sa stalo,“ hovorí so slzami v očiach otec zosnulého Viliam Jankovič.

Výstrel z Jánovej guľovnice nesmeroval na divú zver, ale na jeho syna Mariána. Ten sa poľovníctvu venoval 15 rokov, bola to doslova jeho vášeň. „Pre celú rodinu, jeho manželku i jediného syna je to obrovský šok. Bol to dobrý a slušne vychovaný človek, nezaslúžil si to,“ zadúšal sa slzami milujúci otec. Obaja poľovníci sa veľmi dobre poznali, preto situáciu zle znáša aj Jánova manželka Eva. „Boli to veľkí kamaráti. Je to strašná tragédia a veľmi nás to mrzí,“ hovorí manželka Eva.

„Poľovník je podozrivý z usmrtenia. V prípade dokázania viny na súde mu hrozí trest štyri až desať rokov. Zbraň je na expertíze,“ povedal Michal Hanus, trnavský krajský policajný hovorca. Podľa Trestného zákona je poľovník Ján B. podozrivý, že z nedbanlivosti spôsobil smrť pod vplyvom návykovej látky.

Doplnenie: tvnoviny.sk
V Borskom Mikuláši v lokalite Jazerá sa v utorok večer okolo 20.40 h stala tragédia. Štyridsaťtriročný poľovník zastrelil svojho priateľa - tiež poľovníka.


Tragédia na poľovačke na kačice, poľovníka našli utopeného!
30. 01. 2011 22:11
Zdroj: krimi.cas.sk

Nešťastím sa skončila v nedeľu poľovačka na kačice. Jedného z partie poľovníkov našli privolaní gabčíkovskí záchranári utopeného!

Trojčlenná partia poľovníkov sa v nedeľu vybrala na poľovačku na divé kačice k Malému Dunaju pri Blahovej (okres Dunajská Streda), neďaleko rekreačnej oblasti Madarás. Keď sa jeden z nich po skončení poľovačky nevrátil, príbuzní nezvestného zavolali na pomoc profesionálov z Komplexnej centrálnej záchrannej služby v Gabčíkove.

Po poľovníkovi z Orechovej Potône (okres Dunajská Streda) pátralo približne hodinu 20 záchranárov aj s pomocou člnov a elektronického zariadenia sonar. "Telo poľovníka sme našli vo vode, žiaľ, utopeného približne dva metre od brehu," povedal pre Čas.sk šéf gabčíkovských záchranárov Ján Culka..

Utopený poľovník Milan Karafa († 51), ktorý sa ocitol vo vode pravdepodobne po pošmyknutí, bol podnikateľom a známym trénerom karate.


V Banskoštiavnickom okrese našli zastrelených poľovníkov
8. januára 2011 13:10
Zdroj: SITA

Dvoch zastrelených mužov vo veku 49 rokov našli bez známok života v piatok dopoludnia v Banskoštiavnickom okrese.

BRATISLAVA 8. januára (WEBNOVINY) - Dvoch zastrelených mužov vo veku 49 rokov našli bez známok života v piatok dopoludnia v Banskoštiavnickom okrese. Obaja nebohí pochádzali z okresu Žarnovica. Telo 49-ročného Mariana objavili v poľovnom revíri v katastrálnom území obce Klastava, zomrel po streľbe pravdepodobne dlhou guľovou zbraňou. Následne v časti Počúvadlianskeho jazera v priestoroch jednej z chát našli zastreleného aj 49-ročného Jána, o život prišiel po streľbe z presne nestotožnenej dlhej guľovej zbrane.

Ako informovala banskobystrická policajná hovorkyňa Petra Vašková, v obidvoch prípadoch nie je vylúčené, že sa incidenty odohrali pri nebezpečnej manipulácii so zbraňou. Polícia zvažuje viaceré vyšetrovacie verzie, v súčasnosti nie je možné jednoznačne povedať, za akých okolností presne k smrti týchto dvoch mužov došlo. Vyšetrovateľ začal v súvislosti s prípadom trestné stíhanie pre trestný čin usmrtenia. Trestná sadzba sa v tomto prípade pohybuje od dvoch do piatich rokov.