Prípady zranení - poľovníci - rok 2001

Oprášené drámy: Poľovník Ján zastrelil poľovníka Jozefa
11.01.2001 (správa z 11.01.2011)
Zdroj: cas.sk, vr

Pri nedávnej záhadnej streľbe pri Banskej Štiavnici prišli o život dvaja poľovníci. Viacerí ľudia v okrese Stropkov si spomenuli na tragickú smrť poľovníka Jozefa. Korunková je neveľká dediny okresu Stropkov. V jej chotári zaznel pred desiatimi rokmi smrteľný výstrel z pušky poľovníka Jána (60). Guľka trafila do chrbta poľovníka Jozefa († 39), otca troch školopovinných detí, ktorý ešte v ten deň zomrel v svidníckej nemocnici. Strelec trafil poľovníka za volantom auta.

Čo sa neďaleko Korunkovej odohralo? Trojica poľovníkov z Breznice (okres Stropkov) sa vybrala do lesa. Počas večernej poľovačky chceli skoliť diviaka. Jedni sa dušujú, že pred odchodom na poľovačku videli poľovníka Jána v miestnej krčme popíjať alkohol. Iní vravia, že na stole pred ním v pohári bola malinovka. Isté je, že Ján na poľovačke v Korunkovej bol. Jeho dvaja kamaráti sa pobrali do lesa, on ostal na na lúke.

V rovnakom čase sa do Korunkovej na Škode Felícii vybral aj poľovník Jozef spolu s kamarátom. Išli po lesnej ceste, keď sa ozval výstrel. "Dostal som ranu," stihol povedať postrelený poľovník Jozef zo Stropkova. Zastavil auto, vypol motor a presadol si na sedadlo spolujazdca. Jozefov kamarát si sadol za volant a roztrasenými rukami sa snažil naštartovať auto. Keď v bočnom okne zbadal tvár poľovníka Jána, od strachu zvrieskol. Ján si prisadol k dvojici vo felícii a cestou do stropkovskej nemocnice hladkal postreleného Jozefa po tvári.

Napriek prevozu do svidníckej nemocnice, rýchlej operácii a deviatim pollitrovým konzervám krvi postreleného poľovníka Jozefa sa lekárom zachrániť nepodarilo. Súdny znalec sa vyjadril, že smrti sa zabrániť nedalo. Guľka preletela cez tabuľku s evidenčným číslom.

Po návrate zo svidníckej nemocnice sa poľovník Ján vrátil do Breznice, kde podľa svedka v krátkom čase do seba obrátil štyri poldecáky s alkoholom. Podľa súdneho znalca vo chvíli výstrelu mal Ján v krvi 1,5 až 2,6 promile alkoholu.
Expertíza potvrdila, že výstrel vyšiel z jeho guľovnice, poľovník tvrdil, že v osudnej chvíli sa pošmykol. Po expertíze a rekonštrukcii sa vyšetrovateľ a prokurátor zhodli, že "pravdepodobne postojačky s nezaistenou zbraňou vo výške ramien sa dotkol spúšte a náhodným výstrelom...

Policajti na evidenčnom čísle Škody Felície našli dieru po vniknutí projektilu do auta. Guľa preletela cez dve sedadlá, telo šoféra a ostala v palubnej doske. Poľovník Ján mohol zbraň zdvihnúť kvôli zvedavosti, aké auto ide po ceste a nechtiac sa dotkol spúšte. Ako skúsený poľovník však mal vedieť, že pušku má nabitú. Podmienečný trest a krutá rana osudu pre vdovu.

Sudca Okresného súdu vo Svidníku trestným rozkazom Jánovi B. vymeral trest na jeden rok s podmienečným odkladom na dva roky a zakázal poľovať na 3,5 roka. Prokurátor voči rozkazu podal odpor.

"Na hlavnom pojednávaní bol obžalovanému uložený trest odňatia slobody na dva roky s podmienečným odkladom na štyri roky. Súčasne mu bol uložený zákaz držania strelnej zbrane na dobu 5 rokov," povedal pre Čas.sk Michal Rimák, hovorca Krajského súdu v Prešove.

Beáta, vdova po poľovníkovi Jánovi, chodila k hrobu manžela denne. "Nechodím k hrobu ukazovať svoj žiaľ, ale pýtať sa ho, ako mám našim trom deťom vysvetliť, že ich otca, ktorý išiel autom po lesnej ceste, zastrelil opitý poľovník a teraz si chodí po dedine akoby sa nič nestalo..." povedala krátko po nešťastí vdova Beáta. Akoby nešťastia pre ňu bolo málo, jedného dňa cestou do práce dostala s autom šmyk a narazila do autobusu. "Stále je v zlom zdravotnom stave. Stará sa ňu jej sestra," povedal pre Čas.sk jej príbuzný, ktorý sa spolu s ostatnou rodinou postaral o tri deti Jána a Beaty.

Krátko po dráme na ceste pri Korunkovej vtedajší minister spravodlivosti povedal, že 85 percent trestov ukladaných súdmi po dopravných nehodách so smrteľným následkom sú podmienečné alebo peňažné tresty, čo je príliš mierne na hodnotu života. Hoci smrteľné postrelenie šoféra počas poľovačky nie je dopravná nehoda, mnohí ho považujú za ešte vážnejší prehrešok.