Prípady konfliktov - divožijúce zvieratá - rok 2018

Pytliak zabil medveďa v najprísnejšom stupni ochrany
21.10.2018 o 14:43 mal
Zdroj: https://spis.korzar.sme.sk/c/20942715/pytliak-zabil-medveda-v-najprisnejsom-stupni-ochrany.html

VYSOKÉ TATRY. V Tichej doline v Tatrách, ktorá je prísnou rezerváciou s najvyšším, piatym stupňom ochrany, našli ochranári vnútornosti z medveďa.

Informovala o tom televízia Markíza.

Medveďa mal niekto zabiť a vypitvať. Telo si vzal a v potoku nechal len zvyšky.

Ochranárov na otrasný čin upozornilo správanie zvierat, ktoré zvyšky z vody vytiahli.

"Často sme mali náznaky, že sa v Tichej doline pytliači, ale nečakali sme, že nájdeme niečo také ako zvyšky uloveného medveďa. Toho pytliaka nepoznáme, ale vo väčšine prípadov pochádzajú práve z radov poľovníkov. Oni majú najľahší prístup do územia,“ vyjadril sa pre Markízu lesoochranár Erik Baláž.

Polícia prípad vyšetruje

Medveď je zákonom chránený živočích.

Polícia sa už prípadom zaoberá, všetko nasvedčuje tomu, že bol spáchaný trestný čin.

Podľa odborníkov bude musieť páchateľ kontaktovať preparátora, je však možné, že telo už previezol za hranice Slovenska.

Podobné nálezy sú ojedinelé, keďže oblasť je vzdialená od ľudských obydlí.

Výstrely v chránenom území však počuli aj minulý rok počas ruje jeleňov. Takéto trofeje sú v zbierkach mimoriadne cenné.


Poľovníka na Orave v lese napadol medveď
14.10.2018 o 10:47 Nadežda Kališová
Zdroj: https://myorava.sme.sk/c/20937174/polovnika-v-lese-dohryzol-medved.html

Muž leží s mnohopočetnými tržnými ranami v trstenskej nemocnici.

ZÁBIEDOVO. Takmer tragicky sa skončila poľovačka v zábiedovskom chotári pre jedného z partie troch miestnych poľovníkov. Muži sa podľa našich informácií vybrali popoludní do lesa. Vracali sa domov po tme, keď odrazu na jedného z nich vyskočil z tmavého hustého porastu medveď. Poľovníka zvalil na zem a začal ho hrýzť.

Pri prudkom náraze poľovníkovi spadla puška, takže sa nemal ako chrániť. Po chvíli sa mu ju podarilo dočiahnuť, ale varovný výstrel zhruba dvestokilového predátora neodplašil. Vtedy však už kamarátovi bežali na pomoc zvyšní dvaja muži. Strieľali do vzduchu, keďže do zvieraťa nechceli, aby netrafili poľovníka. Medveď sa po niekoľkých minútach zľakol a ušiel. Doráňaného Pavla odviezla do trstenskej nemocnice záchranka.

"Nebolo ho treba operovať, ale má množstvo tržných rán, dvaja chirurgovia ho zašívali tri hodiny," hovorí riaditeľ nemocnice Marian Tholt, ktorý raneného pozná, keďže pracuje v zariadení ako údržbár. "Dnešný prevez trval hodinu, takže tých rán má po celom tele naozaj veľmi veľa. Našťastie, nemá vnútorné zranenia, len povrchové škrabance a uhryznutia. Je stabilizovaný, ak nedostane infekciu, nemal by mať ďalšie problémy."


Dráma na poľovačke jeleňa: Na úlovok zaútočil medveď priamo pred kamerou
21.09.2018 19:00 | POPRAD/TV Markíza
Zdroj: http://www.tvnoviny.sk/domace/1935892_drama-na-polovacke-jelena-na-ulovok-zautocil-medved-priamo-pred-kamerou

Neuveriteľne sa na Liptove skončila poľovačka na jeleňa. Poľovníci na zviera vystrelili, ale to odbehlo.

Keď zraneného jeleňa išli dohľadať zostali v šoku. Na ich úlovok zaútočil medveď a to všetko pred objektívom kamery.

V tom čase tam mladí nadšenci pozorovali prírodu a odrazu sa rovno pred nimi odohrala dráma, akú ešte nevideli.


Dvestokilová medvedica spôsobila nehodu troch áut. Okrem zvieraťa zahynul aj spolujazdec
18.09.2018 07:56 , článok bol aktualizovaný 18. 09. 2018 10:46 | RUŽOMBEROK/kacs
Zdroj: http://www.tvnoviny.sk/domace/1935245_dvestokilova-medvedica-sposobila-nehodu-troch-aut-okrem-zvierata-zahynul-aj-spolujazdec

Dnes ráno krátko pred 6.00 h sa na ceste za Ružomberkom smerom na Donovaly pri rybníkoch stala tragická dopravná nehoda. Z lesa na cestu vybehol medveď a do kolízie s ním sa dostali dve autá.

Asi 35-ročný muž smeroval ráno z Liptovskej Lužnej do práce do Martina. Z pravej strany mu do cesty vošla obrovská medvedica. Vodič ju zachytil prednými svetlami a zviera odhodilo do protismeru.

Tam sa mu pokúšal vyhnúť ďalší vodič, ktorý išiel z Ružomberka. Medvedicu však zachytil zadnou časťou auta, jeho vozidlo začalo na ceste rotovať a zrazilo sa v protismere s kamiónom. Silný náraz odhodil auto, skončilo v strome.

Spolujazdec, ktorý sedel pravdepodobne na zadnom sedadle a bol neprútaný, utrpel mnohopočetné vnútorné zranenia, záchranári mu nedokázali pomôcť. V aute sedeli ďalší dvaja ľudia. Muž, ktorý auto zrejme šoféroval a žena. Tých previezli do ružomberskej nemocnice.

Skončili na Jednotke intenzívnej starostlivosti, sú v stabilizovanom stave a mimo ohrozenia života. Podľa našich informácií má muž poranenú hlavu a žena zranenú nohu.

Medvedica mala podľa našich informácií 210 kilogramov a tento rok nemala mladé. Okolie, v ktorom sa pohybovala, patrí k migračnému úseku zveri medzi Nízkymi Tatrami a Veľkou Fatrou.


V Tatrách niekto zrazil medvedicu, takto pohodenú ju našli pri ceste
13.09.2018 14:07 , článok bol aktualizovaný 13. 09. 2018 19:59 | POPRAD/TV Markíza
Zdroj: http://www.tvnoviny.sk/domace/1934709_v-tatrach-niekto-zrazil-medvedicu-takto-pohodenu-ju-nasli-pri-ceste

Medzi Tatranskou Lesnou a Starým Smokovcom našli vo štvrtok (13. 9.) turisti mŕtvu medvedicu. Lesníci nevedia nateraz povedať, či ju zrazila električka alebo zviera prišlo do stretu s autom.

Podľa ich odhadu mala osem rokov, vážila 150 kilogramov a predpokladajú, že mala aj mláďatá. Tie mohli po nešťastí ujsť do lesa.


Ďalší stret medveďa s človekom. Hubár opísal, ako so šelmou bojoval o holý život
12.08.2018 19:00 | ŽILINA/TV Markíza
Zdroj: http://www.tvnoviny.sk/domace/1930456_dalsi-stret-medveda-s-clovekom-hubar-opisal-ako-so-selmou-bojoval-o-holy-zivot

Ďalší stret medveďa s človekom. Po zápase o život skončil hubár s rozhryznutou nohou. Tentoraz však priznáva, že liezol tam, kam nemal. Na stôl opäť prichádza otázka - čo s medveďmi?

Vybral sa so psíkom na huby. Zaliezol do húštia, ktorým musel ísť štvornožky. Pes odrazu začal štekať.

„To bolo tak na 10 metrov, čiže on do troch sekúnd bol na mne," opísal okamih stretu Ján Skrisa.

Medveďovi vstúpil do teritória a ten ho za trest zvalil na zem.

„Ja som sa snažil skopávať ho nohami, aby sa mi nedostal na brucho, ale postupne ma chytil papuľou, zubami za stehno," dodal.

„Pacientovi sme ošetrili dve hlboké hryzno-tržné rany. Jednu mal na stehne v dĺžke 15 cm, jednu na lýtku - trojcentimetrovú," opísala zranenia Katarína Kapustová, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Martine

Hoci už na vlastnú žiadosť nemocnicu opustil, lieky berie stále.

Dnes sa, zrejme aj pod váhou svojho nepríjemného zážitku domnieva, že medvede na Slovensku sú premnožené.

A za pravdu mu dávajú aj poľovníci.

Štátna ochrana prírody rátala medvede počas výskumu. Vychádzali aj z rozboru DNA z trusu. Dostali sa k číslu 1256 jedincov.

V Turci podali tento rok iba jednu žiadosť o odstrel, ktorú ministerstvo schválilo.Podľa ministerstva životného prostredia odstrely však riešením nie sú. Hubár napadnutý medveďom by to riešil svojsky. Odchytom a presťahovaním. Napríklad do Čiech.


Na juhu sa nečakane objavil medveď: Jedného muža vraj naháňal, miestnych už prepadol strach
01.08.2018 19:33 | TLMAČE/TV Markíza
Zdroj: http://www.tvnoviny.sk/domace/1929277_na-juhu-sa-necakane-objavil-medved-jedneho-muza-vraj-nahanal-miestnych-uz-prepadol-strach

V okolí Tlmáč sú teraz všetci obyvatelia v strehu.

Medvede sú čoraz odvážnejšie. Jeden sa objavil asi pol kilometra od Tlmáč na juhu Slovenska. Keď sa to dozvedeli obyvatelia mesta, neverili vlastným ušiam. Napriek opatreniam poľovníkov sú stále v strehu.

Statného asi 180-centimetrov vysokého medveďa zbadal v lese blízko cintorína miestny muž. Ten o strete so šelmou s nami priamo hovoriť nechcel, vraj ho medveď začal aj naháňať. No podarilo sa mu ujsť.

Okamžite zašiel za poľovníkmi a to čo videl, oznámil aj policajtom. Zašiel aj na mestský úrad. Vedenie radnice sa rozhodlo okamžite informovať obyvateľov o možnom nebezpečenstve.

Zverejnili to na sociálnej sieti a v meste vyvesili oznamy, že v okolí sa pohybuje medveď. Poľovníci však už žiadne stopy nenašli. Ľuďom napriek tomu nie je všetko jedno.


Statočný pes! Konor zachránil život majiteľovi pred medveďom
28.07.2018 07:00 | MALÁ LODINA/TV Markíza
Zdroj: http://www.tvnoviny.sk/domace/1928736_statocny-pes-konor-zachranil-zivot-majitelovi-pred-medvedom

Stretnutie s medveďom sa nemusí skončiť dobre. O obrovskom šťastí môže hovoriť mladý Košičan, ktorý narazil na predátora našich lesov neďaleko Malej Lodiny. Život mu zrejme zachránil pes, ktorý zviera zacítil skôr.

Lesy v okolí koryta Hornádu sú krásne, no zároveň v nich číha nebezpečenstvo. Presvedčil sa o tom Jozef Adamčík. Vybral sa na huby a takmer prišiel o život. „V jednej chvíli pes odbehol na takých 15 metrov odo mňa, ja som toho psa išiel privolať, pozrel som sa, už som videl, ako na neho beží medveď," opisuje zážitok pán Adamčík.

Dlhosrstý nemecký ovčiak Konor zrejme zachránil svojmu majiteľovi život. Muž neváhal a pustil sa na útek. „V tej chvíli mi nebolo všetko jedno. Pamätám si, že som skričal "jááj", začal som utekať a vybehol som z lesa na lúku," hovorí

Pri strmhlavom behu si podvrtol členok. Psa nebolo a tak manželke telefonoval, že ho zožral medveď. Utekal za Konorom a jeho majiteľ bol presvedčený, že medzi nimi došlo k stretu.

Skúsený lesník Stanislav Priščák tvrdí, že s najväčšou pravdepodobnosťou to bola medvedica s mladými. Šelmy sa tu vyskytujú, no málokedy zídu až do doliny. „Možno ho stlačil iný turista, ktorý bol nad ním, možno tam bolo viac hubárov. Ja si to neviem vysvetliť. Ale 100 metrov nad dedinou to určite nie je normálne," myslí si poľovný hospodár.

V lese sme vždy iba na návšteve, doma je tam zver. A podľa toho sa treba i správať. „Vieme sa správať na úradoch, v kinách, v reštauráciách, ale zabudli sme sa správať v lese. Aj tu platia určité pravidlá ktoré by sme mali dodržiavať a človek si myslí, že keď príde hocičo, že môže ísť hocikde, no nie je to celkom tak," upozorňuje Priščak

Aj keď nás učili, že v lese sa treba správať ticho, tak aby sme nerušili zver, opak je pravdou. Je lepšie dať našu prítomnosť evidentne najavo. „Dajme naozaj tej zveri šancu nech odíde, skôr nech sa môže stať nejaké nešťastie alebo stret. Na batoh si zaveste zvonček, roľničku, pospevujte si, sem tam si zapískajte," odporúča lesník.

Keď však príde k najhoršiemu, k stretu s medveďom, vtedy idú zrejme všetky rady odborníkov bokom a začína sa boj o život. „Som myslel na to najhoršie. Všetci hovoria, že máte stáť, poprípade si ľahnúť na zem a čakať. Tak si hovorím. Ja čakať nebudem, už keď ma má chytiť, tak počas behu," dodal Adamčík.

Všetko sa skončilo šťastne. Pes Konor sa po hodine vrátil a hubár na les nezanevrel. No nikdy nezabudne na moment, keď mu príroda ukázala svoju silu.


Medveď sa prechádzal pod balkónom apartmánu v Starom Smokovci
19. 07. 2018 09:26 | STARÝ SMOKOVEC/tvnoviny.sk
Zdroj: http://www.tvnoviny.sk/domace/1927721_video-medved-sa-prechadzal-pod-balkonom-apartmanu-v-starom-smokovci

Turisti v Tatrách by mali zbystriť pozornosť. Na návštevníkov jedného z apartmánov v Starom Smokovci tam pred polnocou čakalo prekvapenie. Pod balkónom stál medveď.

Incident opísala naša diváčka Vivienn. „Cestu si ďalej namieril smerom k mestu Poprad,“ uviedla.

Turistka ostala prekvapená, no nespanikárila a zviera pod balkónom si stihla aj nakrútiť na video.


Na lyžovačke na Štrbskom Plese mali ľudia zážitok: Na zjazdovke stretli medveďa
27.02.2018 17:25 | POPRAD/TV Markíza
Zdroj: http://www.tvnoviny.sk/domace/1908678_na-lyzovacke-na-strbskom-plese-mali-ludia-zazitok-na-zjazdovke-stretli-medveda

Predstavte si, že ste na lyžovačke, sedíte v lanovke a popod vami kráča medveď. Presne to zažili lyžiari na Štrbskom Plese. Niektorí ho dokonca stretli aj cestou dole keď lyžovali. Skúste hádať, kto mal na ponáhlo viac.