Prípady konfliktov - divožijúce zvieratá - rok 2016

Medvede zablúdili medzi ľudí
24.09.2016
Zdroj: https://www.noviny.sk/slovensko/167025-medvede-zabludili-medzi-ludi

HRIŇOVÁ / Na okraji Hriňovej sa potuloval medveď. Ľudom sa ho podarilo nakrútiť na lúke asi 400 metrov od posledných domov. Kŕmil sa jablkami a hoci naňho pískali, nenechal sa vyrušiť. Podľa prírodovedca, ktorý medvede pozoruje celý život sú práve v tomto období zaujaté potravou. Zlezú aj do záhrad na ovocie, potrebujú sa totiž pripraviť na zimný spánok.

Zábery do videa nakrútili Hriňovčania, asi 400 metrov od domov pri Raticovom vrchu. Zhruba trojročný medveď sa zatúlal k ľudským obydliam, aby si tu pochutil na jablkách.

Bol to trojročný medvedík, pestún, ktorého už medvedica poslala preč. Trvalo to niekoľko minút, ľudia boli od neho na pár desiatok metrov a hoci naňho pískali, zviera sa nenechalo vyrušiť a pokojne sa kŕmilo ďalej.

Nie je to prvýkrát čo medvede zablúdili až do Hriňovej. Videli ich túlať sa medzi domami kde hľadajú niečo pod zub.

32-ročná Michaela je lesníčka a kopce nad Hriňovou sú jej druhým domovom. S medveďom sa stretla už toľkokrát, že to prestala aj počítať. No vždy je opatrná.

Aj skúsený prírodovedec potvrdzuje, že stretnúť medveďa môžete ľahko práve v tomto období. Pred zimným spánkom sa totiž potrebujú vykŕmiť.

“Bol som včera v lese a videl som 8 hodujúcich medveďov, oni nemajú vianočné hody ale jesenné hody,“ hovorí Miroslav Saniga z ústavu ekológie LESA SAV.

Prírodovedec si myslí, že tohtoročná zima bude taká ako má byť, so snehom aj mrazom. A medvede sa uložia na zimný spánok už v polovici novembra.


Českí turisti stanovali v Tatrách načierno, napadol ich medveď
7. sep 2016 o 13:51 SITA
Zdroj: http://spis.korzar.sme.sk/c/20265723/dvoch-ceskych-turistov-napadol-v-stane-v-tatrach-medved.html

Dvojici sa podarilo utiecť a skryť v kosodrevine.

PODBANSKÉ. Dvoch českých turistov v Západných Tatrách napadol medveď.

Stalo sa to v utorok večer, informovali o tom v stredu záchranári Horskej záchrannej služby (HZS).
Turisti si rozložili stan pri Bystrých plesách, kde je podľa Návštevného poriadku TANAP-u zakázané táboriť, podobne ako v celom Tatranskom národnom parku s výnimkou miest na to výslovne určených.

Noc prečkali v kosodrevine

Keď ich stan napadol medveď, podarilo sa im utiecť a ukryť sa v kosodrevine, v ktorej prečkali celú noc.
Horskú záchrannú službu kontaktovali v skorých ranných hodinách.
"Turisti našťastie neutrpeli vážne poranenia od medveďa, mali niekoľko odrenín a škrabancov, ktoré sa im stali počas behu, boli unavení a mierne podchladení. Na pomoc im odišli piati záchranári HZS so služobným psom z Oblastného strediska Západné Tatry," uviedli záchranári.

Opatrní boli aj záchranári

Počas výjazdu však prijalo Operačné stredisko tiesňového volania informáciu od turistov, že medveď sa na spomínané miesto vrátil.
Záchranári museli byť preto mimoriadne obozretní.
Krátko pred 9:00 sa im podarilo lokalizovať miesto táborenia ako aj dvojicu turistov.
Na mieste ich ošetrili, pobalili osobné veci, ktoré porozhadzoval medveď a vystrašených turistov odprevadili na Podbanské, odkiaľ pokračovali samostatne.

Majko: Môžu si za to sami

Turisti porušili Návštevný poriadok Tatranského národného parku (TANAP), potvrdil Pavol Majko, riaditeľ Správy TANAPu.
Podľa informácií od Horskej záchrannej služby si stan rozložili pri Bystrých plesách, tie sú súčasťou národného parku.
"V národnom parku sú vyhradené miesta, kde môžu ľudia stanovať, sú nimi kempy. Ak sa niekto rozhodol takýmto bezprecedentným spôsobom porušovať návštevný poriadok, za vzniknutú situáciu si, žiaľ, môže sám," povedal Majko.
V návštevnom poriadku TANAPu sa okrem iného uvádza, že turisti sa môžu zdržiavať iba na vyznačených chodníkoch, do 50 metrov ich môžu opustiť iba v okolí chát.
Na chodníkoch môžu byť iba hodinu po východe slnka až do hodiny pred západom slnka. V noci teda nesmú mimo vyhradených kempov stanovať, ani sa zdržiavať na turistickom chodníku.

Medveď zrejme išiel za potravinami

Podľa Majka medveďa zlákali potraviny. "Všade v severských štátoch, kde sa pohybuje medveď hnedý, sa potraviny nesmú nechávať v stane. V kempoch sa odkladajú na osobitné miesto, rovnako aj odpad, aby sa k tomu medveď nedostal," vysvetlil.
Ako dodal, medveď určite nemal záujem o turistov, ale o niečo, čo mu voňalo.
Pri hodnotení stretov človeka s medveďom ekológ z ochranného obvodu Štrbské Pleso Štátnych lesov TANAPu Pavol Kráľ vychádza zo štatistiky z Yellowstonu, použiť sa dá podľa neho aj na naše medvede.
"Zo sto prípadov stretnutia s medveďom jedenkrát medveď zaútočí. No zo sto zaútočení len jedenkrát človeka skutočne napadne. Je to tým, že medveď často útok len naznačí," uviedol.
Markantné je to podľa neho napríklad pri kontajneroch, keď sa človek približuje k medveďovi, aby si ho odfotil.
"Ak prekročí určitú vzdialenosť, medveď zaútočí. Keď sa ale ľudia rozpŕchnu, vráti sa ku kontajneru. V lese je to iné. Tam je medveď doma a je to na jeho správaní aj vidieť," vysvetlil.


V Brezne vyčíňal medveď, obyvatelia chcú požiadať o odstrel
6.9.2016 13:23 | zdroj: TA3 | zdroj foto: Ilustračné foto: SITA/Jozef Jarošík
Zdroj: http://www.ta3.com/clanok/1090374/v-brezne-vycinal-medved-obyvatelia-chcu-poziadat-o-odstrel.html

Obyvatelia okrajovej časti Brezna žijú v strachu. V okolí ich domov vyčíňa medveď, ktorý do rána priamo na dvore roztrhal šesť oviec. Nezastavila ho ani drevená ohrada a ostnatý drôt. Keďže ide zrejme o toho istého jedinca, ktorý narobil škody aj na okolitých salašoch, chcú požiadať o ochranný odstrel.


Na Turci útočil medveď. Dohryzený muž prehovoril o chvíľach hrôzy
13.06.2016 14:25, TV Markíza
Zdroj: http://www.tvnoviny.sk/domace/1830706_na-turci-utocil-medved-dohryzeny-muz-prehovoril-o-chvilach-hrozy

Pred šelmou vyliezol na strom, ale tá ho stihla pohrýzť.

Prechádzka sa takmer skončila tragédiou. Poľovník z Kláštora pod Znievom prežil hrozné chvíle. Jeho pes zrejme vyrušil medveďa a ten ho napadol. A to všetko iba kúsok nad dedinou.
"Videl som len hlavu a zuby, keď ma hrýzol, hlavu mal...no....určite to bol väčší medveď," povedal Jozef Pyšný. Takto opisuje stretnutie s medveďom 41-ročný poľovník. Všetko, čo sa udialo, sa podľa neho dalo počítať len na sekundy.
"To bol okamih, pes ku mne pribehol a už som len videl cez tie kríky, lomoz," opísal. Chlap v momente vyliezol na prvý strom. Rukami sa držal chabej haluze, kričal a kopal. A divá šelma hrýzla. "Tu mám rameno, lýtka, stehno a to isté na druhej strane," opísal svoje zranenia Jozef.
Po chvíli prestala a ušla. Jozef vraj dobre vie, že mal obrovské šťastie. A že si ho medveď kvôli rovnováhe nemohol pridržať labami. "Opretý bol o mňa a len ma hrýzol, keby som bol na zemi, tak by aj laby použil a by som mohol byť horšie na tom," dodal poľovník.
Uhryznutého poľovníka liečia v martinskej nemocnici. "Ide o hlboké rany, ktoré zasahujú do svalov, zatiaľ je stabilizovaný, nie sú tam ohrozené ani cievy ani nervy," povedal lekár Pavol Bobrovský.
"Tam nie je jeden medveď, tam ich je viac..keď som bol na posede, za 5 minút osem ich bolo na jednom mieste," opísal Jozef.
Strelnica a kalvária, kde medveďa videli, je blízko domov. Podľa starostky Kláštora pod Znievom sa tam chodia ľudia často prechádzať. Starostka žiada o odstrel medveďa.


Medveď napadol včelstvo uprostred dediny
8.6.2016, Miroslav Števček
Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=elaICZgscJI

Medveď v Pribyline opäť ohrozuje včelstvá. Tentoraz mu ani štyri ploty nezabránili dostať sa k obľúbenej pochúťke.


Boar joins those waiting at a Bratislava bus stop
29. Jan 2016 16:20, Autor: Zuzana Vilikovská
Zdroj: http://spectator.sme.sk/c/20082812/boar-joins-those-waiting-at-a-bratislava-bus-stop.html

PEOPLE waiting at the Bratislava Lesopark (Forest Park) bus station on January 21 afternoon were surprised by the appearance of a wild boar weighing more than 200 kilograms.

The beast was shot dead by hunters. “A police canine unit, present at the time of the incident, attempted to shoo the wild boar back to the forest,” Bratislava city police spokesman Peter Pleva told the TASR newswire. “However, the wild boar failed to respond. Under normal circumstances, these animals flee from human presence, yet this one’s behaviour was strange. Therefore, police officers called in hunters for assistance.”