Prípady konfliktov - divožijúce zvieratá - rok 2015

Na Slovensku útočí medveď ľudožrút, napadol dvoch poľovníkov: Drsný opis nerovného súboja!
13.11.2015, 05:58, Autor: Zuzana Šišovská, Novy Cas
Zdroj: http://www.cas.sk/clanok/336149/na-slovensku-utoci-medved-ludozrut-napadol-dvoch-polovnikov-drsny-opis-nerovneho-suboja.html

Utiekli hrobárovi z lopaty! Tomáš (28) a Miroslav (58) mali šťastie v nešťastí.

Pri potulkách po Ľubochnianskej doline natrafili na medveďa, ktorý na nich zaútočil. Len vďaka poriadnej dávke guráže pre nich stretnutie a následný zápas s našou najväčšou šelmou nemali fatálne následky. Obaja však skončili v nemocnici. V Ľubochnianskej doline sa Tomáš (28) zo Sobotišťa (okr. Senica) ocitol ako poľovník. Príjemná sobotňajšia prechádzka sa však v sekunde zmenila na boj o život. Medveď muža hrýzol hlava-nehlava, podľa kamarátov ho dokonca ťahal desiatky metrov.

Ešte v ten deň však šelma zaútočila v tej istej doline aj po druhý raz. „Bolo to síce len pár sekúnd, no musel som sa poriadne brániť. Lietal som ako handra. Keď som ležal na chrbte, udrel som ho po papuli puškou a potom sa mi podarilo ujsť,“ hovorí o útoku Miroslav Mračka (58). Mal však obrovské šťastie, medveď mu poranil stehno, ruku a lýtko. „Keby sa mi zacvakol do kolena, tak tam vykrvácam, pretože som bol sám, navyše bez signálu,“ dodal skúsený poľovník. Podľa neho je takýto útok medveďa nezvyčajný.

„Nie je s kostolným poriadkom, aby napadol dvakrát v jeden deň a takmer rovnako. Toho medveďa treba jednoznačne zlikvidovať. Nemá totiž žiaden strach,“ dodáva Miroslav. Tomáš, ktorého napadol medveď ako prvého a okrem končatín mu poranil aj koleno, toľko šťastia nemal. Leží na jednotke intenzívnej starostlivosti v ružomberskej nemocnici. „Lekári mu robia preväzy, vitálne funkcie sú v poriadku,“ povedala hovorkyňa nemocnice. Rodina je z udalosti v šoku, no dúfa, že sa Tomáš zo zranení úplne zotaví.
Ružomberok, teritórium šelmy

10.00 - Koniec časti Perušín - Prvý útok na Tomáša (28)
16.30 - Začiatok časti Perušín - Druhý útok na Miroslava (58)

Doplnenie: aktuality.sk

V Ľubochnianskej doline napadol medveď dvoch poľovníkov. Zranenia im ošetrili v nemocnici.

Dvaja slovenskí poľovníci skončili v nemocnici po útoku medveďa v Ľubochnianskej doline vo Veľkej Fatre. Informuje o tom Čas.sk s tým, že k napadnutiu došlo ešte v sobotu.
Riaditeľ Národného parku Veľká Fatra Peter Vantara potvrdil, že došlo k útoku medveďa na ľudí.
Jednému z poľovníkov medveď poranil stehno, ruku a lýtko. „Keď som ležal na chrbte, udrel som ho po papuli puškou a potom sa mi podarilo ujsť,“ opísal útok 58-ročný Miroslav.
„Keby sa mi zacvakol do kolena, tak tam vykrvácam, pretože som bol sám, navyše bez signálu,“ dodal poľovník. Podľa neho je takýto útok medveďa nezvyčajný.

Druhým napadnutým bol 28-ročný Tomáš, ktorého medveď ťahal desiatky metrov.

Podľa nášho zdroja, ktorý si neželal byť menovaný, mohli poľovníci šelmu prekvapiť vo svojom prirodzenom prostredí. Incident sa podľa neho neodohral na turistickom chodníku, ani na mieste, kde sa bežne vyskytujú ľudia.
„Incident je na teraz predmetom vyšetrovania, pričom ďalšie informácie by mali byť známe v pondelok,“ uviedol pre Aktuality.sk Peter Vantara.


Medveď sa v Brezne túlal tristo metrov od námestia
26.10. 2015, Autor: Monika Dolňanová
zdroj: http://bystrica.sme.sk/c/8048963/medved-sa-v-brezne-tulal-tristo-metrov-od-namestia.html?ref=terazbox_sme

Občania v Brezne spozorovali medveďa na chodníku pri ceste smerom na Horehronie, a to len tristo metrov od námestia. Podľa ochranárov, ak sa jeho prítomnosť potvrdí, ako aj možnosti nebezpečných stretov s ľuďmi, prijmú patričné opatrenia.

BREZNO. Vo štvrtok doobeda mesto Brezno na webovej stránke, ako aj na sociálnych sieťach upozorňovalo občanov a vyzývalo ich k obozretnosti a opatrnosti. Pár metrov od centra mesta totižto obyvatelia spozorovali medveďa.
Medveď si kráčal po chodníku

V stredu 21. októbra o 22.15 pán z Polomky cestou z práce domov uvidel, ako medveď kráča po ľavej strane chodníka smerom na Horehronie, asi tristo metrov od námestia. „Hneď som pribrzdil auto, lebo pohybujúci objekt sa mi zdal zvláštny. Najskôr som myslel, že je to krava, spozornel som a aj sa trochu zľakol.“ Keď však otvoril okno, uvidel medveďa. S autom sa pomaly pohol ďalej, no asi o dvadsať metrov zastavil. Hľadal, či nemá v aute fotoaparát, no nemal ani mobil, pretože práve v ten deň ho zabudol doma. „Bol som nahnevaný sám na seba, lebo som nemohol zavolať ani na políciu, ani ho odfotiť. Naštartoval som a išiel domov, cestou som ešte zablikal oproti idúcim autám, aby si vodiči dali pozor, lebo maco išiel práve po ich strane.“
Mestská polícia lokalitu monitoruje

Ráno pán z Polomky zavolal na mestskú políciu, ktorá lokalitu za mestom začala monitorovať vo zvýšenej miere a upozorňovať občanov na to, že v tejto časti mesta je možnosť stretu s medveďom. Podľa vyjadrenia náčelníka Jána Fedora, medvede strácajú plachosť, pretože niektorí občania im pripravujú stravu priamo pod nos v podobe kontajnerov, do ktorých odhadzujú odpadky z jedla. „Neuvedomujú si, že na konci leta a na jeseň ich pripravia o prirodzenú potravu – čučoriedky, maliny, huby... Ak sa 10 – 15 zberačov s vedrami objaví v báne alebo na poraste, aká možnosť potom ostáva medveďom?“
V prípade rizík ochranári prijmú opatrenia

Prípadom spozorovania medveďa blízko mesta sa zaoberala aj Štátna ochrana prírody. A k akému záveru dospela? „Po zozbieraní informácií o jeho pohybe sme lokalitu monitorovali až do nočných hodín. Prítomnosť medveďa ani pobytových znakov sa však nepotvrdila. Po dohode s užívateľom poľovného revíru budeme túto časť sledovať aj v najbližších dňoch. V prípade, že sa prítomnosť medveďa potvrdí a vzniknú možnosti nebezpečných stretov s občanmi, prijmeme patričné opatrenia na elimináciu týchto rizík,“ tvrdí Vladimír Antal.
Prímestská zóna je v prvom rade určená pre občanov

K riešeniu vzniknutej situácie mesto oslovilo aj Lesy mesta Brezno. Podľa riaditeľa Milana Dolňana, práve v tomto období prebiehajú rozhovory na úrovni Slovenskej lesníckej komory, Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a Slovenskej poľovníckej komory na tému škody zverou. „Naša kultúrna urbanizovaná krajina má určité hranice, zvané aj normované kmeňové stavy zveri k možnostiam úživnosti územia. Inak povedané, každá lokalita má určitú úživnosť pre istý počet zveri. Kto je ten, čo si chce vziať na zodpovednosť nerešpektovanie fungujúcich noriem? Môj názor je, že prímestská zóna je v prvom rade určená pre našich občanov a medveď by tu nemal mať svoje trvalé teritórium.“


Video: Pri Slovnafte nakrútili medveďa
19.10.2015, 16:45
zdroj: http://www.aktuality.sk/clanok/306514/video-pri-slovnafte-nakrutili-medveda/#

Náš čitateľ sa stretol neďaleko Bratislavy s medveďom. Podarilo sa mu ho nakrútiť.

Čitateľ Aktuality.sk nakrútil neďaleko bratislavského Slovnaftu medveďa

„Včera, v nedeľu 18. októbra okolo 15h sme so synom počas výletu na bicykloch v lužných lesoch (časť Gajc ) zbadali na vedľajšej ceste vo vzdialenosti cca 100 metrov tmavú „kopu“ v strede cesty," vysvetľuje náš čitateľ Vladimír.
„Bolo to nezvyklé tvarom aj miestom, napadlo mi, že je to možno medveď. Zakričal som naňho: ,Hej, maco!'.
„Táto ,kopa' sa po začutí hlasov nadvihla a postavila na štyri. Bolo to zviera so statnou postavou a hustou, tmavou kožušinou. Na 99,9% išlo o medveďa. Pôvodne sedel v blízkosti ohrady neďalekej farmy. Medveď sa po pár sekundách pobral krížom cez cestu od farmy do blízkeho lesa."
V tejto lokalite ide pritom o raritu. Vidieť medveďa tu nebýva bežné.


Divá sviňa napadla v Košiciach blízko zastávky ženu s dieťaťom
8. 8. 2015 o 10:37 Autor: Kristián Sabo, Jaroslav Vrábeľ, kla
zdroj: http://kosice.korzar.sme.sk/c/7954150/diva-svina-napadla-v-kosiciach-blizko-zastavky-zenu-s-dietatom.html#ixzz3iW60JtKN

Zúrivé zviera hľadali v blízkosti Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie policajti aj poľovníci.

KOŠICE. Diviak napadol v sobotu ráno 40-ročnú ženu s dieťaťom v Košiciach na zastávke v blízkosti "veteriny".
Na miesto vyrazili policajti a poľovníci, aby zviera zneškodnili.
Podľa našich informácií zviera videli najskôr v Čermeli v areáli jednej firmy. Privolali poľovníka, ktorý sa ho snažil vyhnať do lesa. To sa nepodarilo, diviak si vybral iný smer.
Ďalšej žene zviera skoro vbehlo do jazdnej dráhy, keď šoférovala.
"Stalo sa to pri zastávke, diviak napadol ženu s dieťaťom," potvrdili nám vrátnici košickej univerzity.
Udalosť však na vlastné oči nevideli a tak nám nevedeli povedať, ako útok prebiehal, či aké mal následky.

Diviaka zneškodnili poľovníci

"Potom prišli policajti a poľovníci, prehľadali areál. Trvalo to asi 15 minút. Napokon zviera našli a zneškodnili ho," dodali vrátnici.
Zviera podľa nich nebolo veľmi veľké, mohlo mať 50 - 60 kilogramov.
Hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) Ladislava Šustová uviedla, že napadnutá bola ošetrená na oddelení urgentného príjmu UNLP na Triede SNP.
Utrpela ľahšie zranenia, ktoré jej ošetrili a prepustili ju do domáceho liečenia.
V nemocnici na vyšetrení s ňou bolo aj jej dieťa, lekári skonštatovali, že je v poriadku.
Krajský policajný hovorca upresnil: "V sobotu ráno o 7.30 musela pohotovostná motorizovaná jednotka z dôvodu ohrozenia života a zdravia obyvateľstva použiť služobnú zbraň na zneškodnenie lesnej zveri. Diviak ohrozoval ženu s dieťaťom."
Mŕtve zviera odniesol poľovník. Odoberú vzorky na zistenie jeho zdravotného stavu, je potrebné zistiť najmä to, či nemal besnotu.


Medveď pri Snine zaútočil na človeka
8.7.2015 13:23 Autor: tasr
zdroj: http://humenne.korzar.sme.sk/c/7903487/medved-pri-snine-zautocil-na-cloveka.html?ref=trz

Starší muž utrpel pri strete so zvieraťom poranenie dolnej končatiny.

STAKČÍNSKA ROZTOKA. Pri obci Stakčínska Roztoka v okrese Snina napadol medveď človeka.
Starší muž utrpel pri strete so zvieraťom poranenie dolnej končatiny. Je hospitalizovaný v sninskej nemocnici.
Zviera zaútočilo na nič netušiaceho muža v lese za dedinou.
Vybral sa tam v utorok popoludní hľadať huby.
"Ide o obyvateľa našej obce, ktorý u nás pracuje na aktivačných prácach. V lese bol sám, no našťastie mal pri sebe mobilný telefón. Privolal si ním na pomoc chlapov z dediny," informoval starosta S. Roztoky Juraj Pyteľ.
Dedinčania mužovi zastavili krvácanie na nohe a zverili ho do rúk privolaných zdravotníkov.
Tí ho po ošetrení transportovali do sninskej nemocnice, kde zostáva hospitalizovaný aj počas stredy.

Čo robiť, keď narazíte na medveďa

Návštevníkom lesov sa v čase zberu lesných plodov odporúča obchádzať húštiny, kde môže odpočívať zver.
"Pri náhodnom strete s medveďom sa mu netreba pozerať do očí, ale bokom. Z miesta by sa malo odchádzať preč pomalým krokom," uviedol zoológ Správy Národného parku Poloniny Štefan Pčola.
Stakčínska Roztoka leží práve v susedstve zmieneného parku. Stret človeka s medveďom tu v posledných rokoch nezaznamenali.
Podľa Pčolu to nesignalizuje vyššiu koncentráciu zvierat na krajnom východe krajiny.
Populácia medveďov je tam za posledných 15 rokov stabilná. Pohybuje sa približne na úrovni 20 jedincov.


Medvědice napadla na Slovensku muže při ranním běhu
23.6.2015, Ivan Vilček (Bratislava), Právo
zdroj: http://www.novinky.cz/koktejl/373106-medvedice-napadla-na-slovensku-muze-pri-rannim-behu.html?utm_content=buffer5166a&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer

Po náročné noční službě si chtěl lékař Marián Zdycha zaběhat, když ho nedaleko léčebny v Kováčové u Zvolena napadla medvědice. Šelma ho dvakrát kousla, muž byl však sám schopný vyhledat pomoc.

Lékař si byl zaběhat v dolině u obce Kováčová asi dva kilometry od léčebny pro nemocné děti. Lékař se při běhu nechtěně ocitl mezi medvědicí a jejími mláďaty.
„Svalila mě na zem, poškrábala a dvakrát kousla,“ líčil svůj hrůzný zážitek.
Po útoku Zdycha na chvíli znehybněl. Když šelma odešla, vyhledal pomoc. Potkal kamaráda na kole, který přivolal jeho manželku.
Zdycha připouští, že to mohlo dopadnout mnohem hůř. Je myslivec a ví, jak může šelma člověka zřídit. Přiznal, že na asfaltové silnici útok neočekával, protože výskyt medvěda není v této lokalitě obvyklý.