Prípady konfliktov - divožijúce zvieratá - rok 2011

V Stráňavách útočil diviak. Zranil niekoľkých ľudí
streda 7. 12. 2011 9:27 | Michala Stehlíková
zdroj: zilina.sme.sk

Pár metrov za domami obce Stráňavy útočil minulú nedeľu diviak. Za svoj prvý cieľ si vybral trojčlennú skupinu ľudí, ktorí sa akurát vracali z prechádzky. Jeden z nich skončil s hlbokými ranami a modrinami v nemocnici. Nebezpečné
zviera pokračovalo v atakoch ďalej, na druhej strane kopca zranilo vraj ďalších dvoch ľudí. Poľovníci ho už zastrelili.

STRÁŇAVY. Nedeľná prechádzka troch dospelých ľudí sa minulý víkend zmenila na hotovú drámu. Za bieleho dňa len niekoľko metrov za dedinou na nich zaútočil diviak. Jeden z nich skončil s hlbokými ranami a modrinami na žilinskej
úrazovke. Pravdepodobne ten istý diviak zranil neskôr ďalších dvoch ľudí v oblasti Trnového a Rosiny. Stretnutie za domami

Pár metrov od futbalového ihriska v dedine Stráňavy sa minulú nedeľu, 27. novembra, odohrala scéna ako zo zlého sna. Ján Bučo so svojou manželkou, kamarátom a dvoma psami sa akurát vracali z popoludňajšej prechádzky, keď sa
zrazu z kríkov vynoril diviak.

„Psy sme už mali uviazané pri sebe, keď sme zbadali, ako ide smerom k nám. Rozostavili sme sa do trojuholníka a čakali sme, čo sa bude diať,“ hovorí mladý muž zo Stráňav. Ani krik nepomohol

V prvom momentne, po stretnutí sa s raticovou zverou, mu vraj stuhli svaly a nevedel sa pohnút z miesta. Keď sa však zrazu diviak otočil a rozbehol sa jeho smerom, uvedomil si, že je najvyšší čas ujsť do bezpečia.

„Ako som utekal, tak ma z boku potkol a sekol ma dvakrát do lýtka. Zostal som stáť, začal som ho čiapkou biť a kričať, lebo som si myslel, že ho hluk odplaší,“ opisuje desivý útok.

Krik vystrašeného človeka dostával diviaka viac do varu. Proti zranenému Jánovi sa opäť rozbehol a tentoraz ho zobral klom zozadu do stehna. „Ja som potom ešte utekal, ale spadol som, tak som sa stočil do klbka. Po tretíkrát ma
napadol nad zadok a svojím klom mi tu spôsobil ranu hlbokú až ku kosti.“ Zaútočil aj na kamaráta

Keď Janov kamarát videl, čo sa deje, začal na diviaka kričať on. Zviera sa rozbehlo aj proti nemu a zvalilo ho do kríkov. Pes začal svojho majiteľa brániť, ale diviak naň vôbec nereagoval. Vyzeralo to tak, ako by sa sústredil len na ľudí a nie na psy.

„Naše psy okolo neho behali, my sme sa teda všetci traja rozbehli do dediny. Diviak už nešiel za nami. Zostal tam a v niečom sa hrabal. Asi tam našiel nejaké jedlo,“ pokračuje v rozprávaní. To, že je zranený, si Ján uvedomil až neďaleko domu. Celé tepláky mal totiž zakrvavené.

„Snažil som sa doma vyzliecť, aby som sa pozrel, ako ma doráňal, ale keď som videl, že mám na stehne celú kožu zvlečenú, obliekol som si tepláky naspäť a manželka ma ihneď zobrala do nemocnice.“ Už ho prepustili domov

Jána prijali s početnými ranami na lýtkach, stehne a zadnici na úrazovom oddelení Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline, kde si odležal niekoľko dní. „Pacienta sme prepustili minulý piatok do domáceho ošetrenia. Pevne veríme, že bez trvalých následkov,“ potvrdila hovorkyňa žilinskej nemocnice Petra Lihanová.

Diviak na neho zautočil dokopy trikrát. Spôsobil mu hlbokú ranu až do kosti aj na zadnici.

FOTO: MICHAL FILEK Neobvyklý útok

Ako sme sa dozvedeli, toto nebol jediný pacient, ktorého minulý týždeň ošetrovali na úrazovke po útoku diviaka. Vraj v pondelok prijali ženu, ktorú napadol pravdepodobne ten istý diviak v Trnovom a neskôr aj muža v Rosine. „Zvyšní dvaja pacienti boli ošetrení ambulantne,“ dodáva hovorkyňa.

Takýto mnohonásobný útok diviaka na ľudí je podľa poľovníkov naozaj neobvyklý. Počas opisu útoku nám aj napadnutý Ján prezradil, že diviak sa správal naozaj zvláštne. Psov si vôbec nevšímal a nemal pred nimi žiadny rešpekt. Diviak z domáceho chovu?

„U nás, v Stráňavách, choval jeden poľovník diviaka v ohrade na družstve. Párkrát mu aj ušiel a videli sme ho pobehovať po dedine. Máme podozrenie, že by to mohol byť on. Samozrejme do úvahy pripadá, že to mohol byť aj diviak z
lesa. Teraz majú ruju, tak kto vie, čo sa im odohráva v hlave. Možno bol aj besný. Mal penu okolo papule,“ uvažuje Ján.

Poľovník Miroslav Šoška však útok diviaka počas ruje vylučuje. Vraj útočí len vtedy, ak je ťažko chorý alebo zvyknutý na ľudí.

„Mohol to byť len veľmi chorý diviak, ktorý v takomto stave nerešpektuje civilizáciu. Ale o tom by poľovníci museli vedieť. Alebo to mohol byť diviak, ktorého si niekto choval na trénovanie psov. Ten ušiel a teraz behá medzi ľuďmi, lebo sa ich nebojí,“ vysvetľuje Šoška.

Diviak mu ušiel.

Kontaktovali sme aj poľovníka zo Stráňav, ktorý podľa miestnych choval diviaka v ohrade na družstve. Ten nám potvrdil, že jedného skroteného v ohrade mal. „Pred dvoma – troma mesiacmi ho však niekto vypustil. Rozbil oplotenie a diviak ušiel,“ povedal nám. Odvtedy ho vraj nevidel.

Je zlikvidovaný

Či za útokom na ľudí stojí práve tento domestikovaný diviak, zvyknutý na ľudí i psov, je ťažké dokázať. V týchto dňoch sa však prípadom zaoberá polícia. Napadnutý Ján totiž podal trestné oznámenie. Isté je však, že nebezpečný diviak, ktorý atakoval troch ľudí v priebehu pár dní, je už zlikvidovaný. Zastrelili ho poľovníci z Rosiny.

Poľovníci z Rosiny nebezpečného diviaka zastrelili. ILUSTRAČNÉ FOTO: MICHAL
FILEK

„Diviak je odstrelený a vyšetrenia na besnotu a mor ošípaných sú negatívne,“ potvrdil prednosta Obvodného lesného úradu v Žiline Štefan Macášek.


Dôchodcu napadol medveď
09. jún 2011, 17:25
Zdroj: SITA

V Trlenskej doline v katastri Ružomberka napadol dnes medveď 72-ročného muža. Potvrdila to hovorkyňa skupiny Falck Magdaléna Magdová. "Naša posádka dnes popoludní zasahovala pri ošetrovaní tohto muža.

Po uhryznutí medveďom utrpel viaceré poranenia dolných končatín, najmä ľavého predkolenia," konštatovala Magdová. Dodala, že pacient bol pri vedomí, ale v šoku. "Po ošetrení bol prevezený do Traumatologickej ambulancie Ústrednej
vojenskej nemocnice SNP-Fakultná nemocnica v Ružomberku," dodala.

Trlenská dolina sa nachádza vo Veľkej Fatre v blízkosti ružomberskej mestskej časti Biely Potok. Obyvatelia hlásia časté pozorovanie pohybu medveďov v tejto lokalite aj v blízkosti ľudských obydlí, najmä v jesennom období.


Medveď terorizuje okolie Lučenca, dôchodkyni roztrhal psa!
24.05.2011 14:30
Zdroj: topky.sk

VEĽKÁ NAD IPĽOM – Agresívny medveď vyvoláva v týchto dňoch strach v Lučenci aj v jeho okolí. Po tom, ako sa potuloval po sídlisku v meste, zavítal aj do Veľkej nad Ipľom. Vošiel do dvora rodinného domu, kde roztrhal a zožral psa!

Medveď sa zrejme zo sídliska dostal do mestských lesov a odtiaľ do neďalekej dediny, kde si hľadal potravu. "V dome, kde napadol a zožral psa, býva staršia pani. Našťastie, medveď neohrozil žiadneho nášho občana," uviedol starosta
Gabriel Rácz.

Starosta ľudí varuje pred zvieraťom prostredníctvom rozhlasu. Vyzýva ich, aby pozatvárali všetky domáce zvieratá a aby si večer dávali pozor. Najlepšie bude, keď sa nebudú zdržiavať mimo svojich domov.

Ako informovala hovorkyňa Lučenca Mária Horňáková, pred vstupom do mestského lesa umiestňujú tabule s upozornením, aby ľudia nechodili do lesa a ak áno, iba na vlastnú bezpečnosť, pretože sa v ňom pohybuje medveď hnedý. Aj Lučenčanov na to stále upozorňuje mestský rozhlas. Polícia spolu s odborníkmi z Chráneného územia Cerova vrchovina stále monitorujú terén.

Medveď sa prvýkrát objavil na sídlisku v Lučenci v nedeľu 22. mája. Podľa veterinára Jaroslava Čermáka ide zrejme o mladého jedinca, ktorého zo svojho teritória vytlačil starší sok.