Prípady konfliktov - divožijúce zvieratá - rok 2010

Napadnutý muž útok medveďa v Tatrách obhajuje
22.10.2010 12:20
Zdroj: topky.sk

BRATISLAVA/VYSOKÉ TATRY - Radek Petlán vo štvrtok utrpel poranenia po útoku medveďa v Tatranskej Lomnici. O útoku dnes informoval sám zranený muž, pracovník Tatranských lanových dráh, ktorý v tom čase kontroloval na svahu
zasnežovaciu techniku pred zimným spustením.

K okolnostiam, pri ktorých podľa jeho slov došlo k napadnutiu medveďom, uviedol:

"Za veľmi zlej viditeľnosti asi päť až desať metrov som do medveďa takmer vrazil, po zľaknutí inštinktívne v obrane zaútočil. Vďaka zimnému hrubému oblečeniu som utrpel iba minimálne zranenia. Celý útok trval približne tri až
päť sekúnd. Aktívne som sa nebránil a medveď sám odišiel."

Ako ďalej informoval Petlán, chce, "aby tento stret nevyvolával u ľudí strach a hrôzu a neprimerané reakcie dotknutých inštitúcií."

"Myslím si, že keby ma medveď zbadal skôr, než došlo k nášmu bezprostrednému kontaktu, tak by asi vôbec nezaútočil," dodal Petlán.

Doplnenie:
Vysoké Tatry: Medveďa, ktorý napadol robotníka, zastrelia
23. 10. 2010 00:00
Zdroj: cas.sk

Radek Petlán, ktorý robí údržbu zasnežovacieho systému, prežil útok medveďa. Stretol ho na lesnej ceste v Tatranskej Lomnici na mieste nazývanom Čučoriedky.

Zviera muža napadlo a vážne zranilo. Teraz leží v popradskej nemocnici na infekčnom oddelení. Radek Petlán je zamestnancom firmy, ktorá robí údržbu systému zasnežovania lyžiarskeho svahu. „Išiel už dolu od Čučoriedok a vtedy
sa s ním stretol. Nemal žiadnu šancu vyhnúť sa mu,“ povedal konateľ firmy Vladimír Novysedlák.

Podľa lekárov má muž poranenia na ruke a stehne, dostal infúzie, no jeho zdravotný stav je dobrý. „Ruka ho dosť bolí,“ prezradil V. Novysedlák, ktorý sa informoval o stave svojho zamestnanca. Medveď sa vynoril z hustej hmly priamo pred R. Petlánom. Zachránilo ho vraj iba hrubé oblečenie, ktoré mal na sebe, preto jeho poranenia nie sú vážnejšie. Medveď po pár minútach sám odišiel.

Muž leží s početnými zraneniami v popradskej nemocnici.

„Nemáme žiadne špeciálne školenia pre takéto prípady. Viem, že robotníci z diaľky vidia sem-tam medveďa, ale aby prišiel tak blízko, to som ešte nezažil,“ doplnil Novysedlák. V súvislosti s premnožením či stratou plachosti medveďov
sa vedie diskusia. „Po porade, ktorú sme mali predpoludním, bol nariadený odstrel tohto medveďa,“ infomoval Pavol Majko zo Štátnych lesov TANAP-u.


Na Št. Plese zaútočil medveď za bieleho dňa!
19.10.2010 08:40
Zdroj: topky.sk

ŠTRBSKÉ PLESO – Za bieleho dňa zaútočil medveď z Vysokých Tatier na kozu lesníka zo Štrbského Plesa. Na vlastné oči to videli jeho susedia, ktorí z toho boli v šoku ešte aj na druhý deň.

„Bolo to kruté,“ tvrdí horárova susedka Daniela Kordová. „Koza sa v nedeľu pásla neďaleko horárne. Keď začal štekať pes, pozrela som sa smerom k lesu. Videla som medveďa, ako so sebou vlečie kozičku, bojujúcu o život.“ Medveď asi
sto metrov od horárne takmer celú kozu zožral. Nechal len kosti a kožu. „Aj po tie sa však určite vráti,“ myslí si Daniela Kordová.

Horárova koza sa pásla na dvore, ktorý vôbec nebol oplotený. Sám lesník Ľuboš Fabián udalosť berie ako fakt, s ktorým jednoducho v Tatrách treba rátať. „Medveď je tu doma. To my ľudia sme u neho na návšteve.“ Jeho suseda si však myslí, že s medveďmi v Tatrách niečo treba robiť.

„Narodila som sa tu. Viem, že ľudia tu s medveďmi musia spolunažívať. Keď už však táto šelma príde k obydliam za bieleho dňa, niečo predsa nie je v poriadku. Čo ak by sa pri kozičke hrali deti?“ S tým, že niečo treba robiť, súhlasí aj Anton Haratyk z Obvodného úradu životného prostredia v Poprade. Nemyslí si však, že prípadný odstrel by pomohol. „Tatry sú plné ľahko dostupných odpadkov. Medvede sem chodia práve preto. Ak by sme aj medveďa odstrelili, čoskoro sem príde ďalší.“


Medveď napadol človeka
28.08.2010 13:34
Zdroj: malafatra.org

Podľa neoverenej informácie došlo dňa 22.8. 2010 na predhorí NP Malá Fatra k napadnutiu človeka medveďom. Útok bol pomerne krátky, napriek tomu bol človek medveďom pohryzený do stehna. Ďalšiu pozornosť medveďa pravdepodobne odviedol pes, ktorý sa na mieste s osobou nachádzal. Podrobnosti o prípade uverejníme, keď budú overené u dotyčnej osoby. Od roku 1967 ide v popisovanej oblasti (NP Malá Fatra a okolie) o 8 známy prípad.


Medveď dohrýzol drevorubača!
27. apríl 2010
Zdroj: SITA/TV JOJ, Zuzana Pojedincová

„Muž sa snažil utiecť, ale medveď ho stihol uhryznúť do krku, zadnej strany hrudníka, stehna a ramien,“ povedal zasahujúci lekár Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby Air Transport Europe z Popradu Slavomír Kallay.

Medveď zaútočil v ťažko prístupnom teréne, preto na mieste zasahovali leteckí záchranári. Muža previezol vrtuľník na ďalšie ošetrenie do popradskej nemocnice pri vedomí.

Podľa lekára z Centrálneho príjmu popradskej nemocnice Juraja Briju mal muž mnohopočetné hryzné rany a bol v hemoragickom šoku. Pacient bol zaintubovaný a podrobil sa CT vyšetreniu hrudníka a brucha na vylúčenie traumatických zmien.

„Momentálne sa pacient nachádza na operačnej sále, kde sa zrevidujú a presne špecifikujú všetky hryzné poranenia,“ uviedol Brija. Podľa lekára ide o ťažké zranenia. „Pokiaľ nebudú vážnejšie zranenia, môže sa vyliečiť,“ dodal Brija.
Medveď pri útoku našťastie neporanil mužovi pre život dôležité cievy na krku.

Doplnenie:
Odstrelili medveďa, ktorý napadol robotníka
6. máj 2010
Zdroj: TASR

Išlo o asi 6-ročného samca, ktorý vážil takmer 160 kilogramov, dĺžka jeho zadnej stopy bola 24 centimetrov Zdroj: TV JOJ

Ako dnes na tlačovej konferencii uviedol zoológ ŠL TANAPu Jozef Hybler, išlo o samca medveďa, ktorý vážil takmer 160 kilogramov, dĺžka jeho zadnej stopy bola 24 centimetrov a bol to dospelý jedinec vo veku približne šesť rokov.

„Medveď bude predmetom komplexného výskumu, vzorky svaloviny, srsti a vnútorných orgánov budú poskytnuté na ďalšie skúmanie, následne bude preparovaný a vystavený v našom Múzeu TANAPu,“ priblížil Hybler. Podľa neho
ide o dobre stavaného dospelého medveďa, „na svoj vek bol dostatočne konštrukčne stavaný“.

Peter Spiztkopf zo ŠL TANAPu uviedol, že v priebehu niekoľkých dní sa na odlove medveďa podieľalo približne 20 príslušníkov ŠL TANAPu z ochranných obvodov Tatranská Javorina a Podspády. Na prítomnosť medveďa v blízkosti obydlí upozornil zamestnanca ŠL TANAPu štekot psov.

Keď zistil, že ide naozaj o medveďa, vykonal odstrel. Nebolo zistené, že by mal medveď poranenia, kvôli ktorým mohol byť agresívny. „Predbežné zisťovanie potvrdilo, že by malo s najväčšou pravdepodobnosťou ísť o toho problémového medveďa, ktorý napadol lesného robotníka v Tatranskej Javorine,“ uviedol Spitzkopf.

V oblasti Tatranskej Javoriny sa podľa neho nachádzali dva problémové medvede, osud druhého medveďa budú pracovníci ŠL TANAPu naďalej sledovať. „Tohto už nebudeme naháňať, ale je možné, že po uvoľnení priestoru sa zmení aj jeho správanie,“ objasnil.

Správanie medveďa, ktorého už odstrelili, bolo abnormálne, pretože sa priblížil k obydliam a v okolí hľadal potravu. „Vždy tu hrozí riziko napadnutia človeka medveďom,“ povedal Spitzkopf a dodal, že prvotná príčina je u ľudí, ktorí nechávajú odpad nezabezpečený a v dosahu medveďa, ktorého odpadky lákajú.

Doplnenie:
korzar.sme.sk

PODHORANY. Štyridsaťročný Ján Rybovič z Podhorian nikdy nezabudne na 27. apríl 2010. Pri práci v lese blízko Tatranskej Javoriny naňho zaútočil medveď.

Pred zúrivým zvieraťom sa snažil ujsť a bojovať o svoj holý život. Šelma ho však dohrýzla, trhala a poškriabala na viacerých častiach tela. Ján celý krvácal.

Otec troch synov bol v umelom spánku. Z vážnych zranení sa liečil rok. V čase, keď sa zotavoval v nemocnici a doma, nedostával ani cent. Chodil po rehabilitáciách a k psychológovi. Navyše veľa míňal aj za lieky.

Za vážnu ujmu na zdraví mu priznal obvodný úrad životného prostredia (OÚŽP) 44 294,40 eura zo štátneho rozpočtu. Z peňazí, ktoré dostane ako odškodné, mu po vyplatení dlhov vraj veľa nezostane.