Prípady konfliktov - divožijúce zvieratá - rok 2009

Chatárovi Kulangovi medveď porozbíjal chatu
pondelok 9. 11. 2009 | Tomáš Tišťan
Zdroj: korzar.sme.sk

Kuchynka zdemolovaná ako po návšteve lupičov v americkej kriminálke. Legendárneho horského nosiča a chatára Skalnatej chaty pod Lomnickým štítom vo Vysokých Tatrách navštívil medveď!

VYSOKÉ TATRY. Medveď cez okienko vošiel do chaty, dostal sa až do Kulangovej spálne. Ten ho stadiaľ nakoniec odplašil zvukmi domácich spotrebičov. Časti chaty, kde sa nachádzalo jedlo, hlavne nábytok, stihol medveď úplne zdemolovať. Podľa strážcu národného parku Miroslava Brezovského, ktorý prípad dokumentoval, išlo o návštevu medvedice s mláďaťom. "Stopy o tom hovoria," povedal Brezovský.

Chatár povedal, že takúto návštevu ešte nezažil a že to veru nie je nič príjemné. Pätnásť metrov od stojacej medvedice

Priamy stret s medveďom nie je v týchto dňoch v Tatrách vôbec výnimočný. Stojacej samici rovnako čelil Gabriel Matoš v Starom Smokovci, keď kontroloval svoje úle. "Našťastie po piatich sekundách sa pohla opačným smerom," povedal.

Bola to známa medvedica so štyrmi mladými. "Tieto štyri medvieďatá už poznajú cestu. Keď vyrastú, budú sem chodiť tiež," poznamenal včelár.

Nebezpečné povolanie

Medveď dokáže človeka ohroziť aj nepriamo. Po návšteve samice prišiel do včelína zhodnotiť škody Anton Haratyk z obvodného úradu životného prostredia. Štát ich totiž včelárom prepláca. Pri obhliadke narazil na svetlicu, ktorá mala odplašiť medveďa. "Bola to rana ako z dela, metrový plameň hneď pri nás," opísal príhodu Haratyk. Hoci sa mu nič nestalo, v tieto dni musí medzi známymi dementovať správu, že dostal infarkt.

Odporúča chovať včely pod Tatrami, keď je med obľúbenou pochúťkou medveďov? "Včely a včelári patria aj do Vysokých Tatier, aj do národného parku. Pre prírodu robia veľmi dôležitú prácu."

Svetlica je podľa neho účinným prostriedkom pri odplašovaní medveďov. "Jeden samec sem už kvôli nej prestal chodiť, medvedice sú ale iné," dodal Matoš.

Výnimka je na ceste

Po dlhom čase, keď akejkoľvek regulácii medvedej populácie právnymi cestami bránili mimovládni ochranári, môže čoskoro dôjsť k zmene. "Udelenie výnimky na odstrel jedného medveďa je už na ceste," informoval riaditeľ Správy národného parku Pavol Majko. Ide tu o jedinca, ktorý v Starom a Dolnom Smokovci čoraz intenzívnejšie prichádza k obydliam ľudí. Naposledy navštívil detský liečebný ústav.


VIDEO: Postrelený diviak takmer rozpáral poľovníka (69)
14.09.2009 17:15
Zdroj: TV Markíza

Napadnutý poľovník pri prvej možnej príležitosti zviera z tesnej blízkosti sám zastrelil. Utrpel vážne zranenia a skončil v nemocnici.

O obrovskom šťastí môže hovoriť 69-ročný poľovník z Dolnej Súče.

Počas poľovačky ho totiž napadol postrelený diviak. Následky zranení boli také vážne, že skončil na jednotke intenzívnej starostlivosti v Trenčianskej fakultnej nemocnici.

Dvaja poľovníci naháňali diviaka v kukuričnom poli. Jeden ho trafil, no poranené zviera sa skrylo v kríkoch. Postrelený diviak napadol poľovníka s 36-ročnou praxou a doslova ho rozpáral.

Napadnutý poľovník pri prvej možnej príležitosti zviera z tesnej blízkosti sám zastrelil a ako povedal teraz si na ňom s radosťou pochutná.


FOTO a VIDEO: V Stankovanoch útočil na poľovníka medveď!
STANKOVANY, 21.05.2009 13:24
Zdroj: SITA

Zranený poľovník zišiel z posledných síl z doliny k najbližším domom, aby vyhľadal pomoc.

V doline Korbeľka na rozhraní katastrov Ľubochne a Stankovian v okrese Ružomberok dnes predpoludním napadla medvedica 57-ročného poľovníka. Potvrdil to starosta Stankovian Ján Tatár.

"Medvedica išla za mláďaťom. Mláďa sa približovalo k postihnutému a v tom čase napadla muža medvedica. Poranila mu horné aj dolné končatiny. Poľovník, ktorý je obyvateľom Stankovian, zišiel poranený z doliny k najbližším domom. Miestny obyvateľ z osady mu poskytol pomoc a zavolal záchranárov," uviedol Tatár.

Medvedica si zrejme chránila mláďa, domnieval sa starosta. Ide o tretí prípad napadnutia medveďom v katastri Stankovian a druhý prípad práve v Korbeľke v uplynulom období. Poľovníka previezli do Ústrednej vojenskej nemocnice SNP v Ružomberku.

Ošetrujúci lekár František Rigo z traumatologicko-ortopedického oddelenia Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku pre TASR uviedol, že zraneného muža prijali pri plnom vedomí. Pohryzená ľavá ruka, stehno a predkolenie ľavej nohy si vyžiadali viac ako hodinovú operáciu. Doba liečenia sa odhaduje na niekoľko týždňov.

Stankovany sa v uplynulých dňoch skloňovali aj v súvislosti s údajným tigrom, ktorý sa pohyboval v lesoch neďaleko obce. Údajne ho tam videlo viacero očitých svedkov.