Prípady konfliktov - divožijúce zvieratá - rok 2007

Poľovníka v Sebechleboch napadol medveď
SITA | 30. júla 2007 21:51
Zdroj: Pravda.sk

Na 40-ročného poľovníka pri obci Sebechleby v okrese Krupina zaútočil medveď a vážne ho zranil. Informovala o tom televízia JOJ. Muža museli operovať, v súčasnosti je už mimo ohrozenia života.

Poľovníka napadol medveď len niekoľko minút po tom, ako vystúpil na lesnej ceste z auta. Zviera ho pazúrmi doškrabalo na hrudníku, rukách a tvári, zubami mu dohrýzlo hlavu a vážne zranilo ľavé oko, uviedla televízia. Muž po útoku začal kričať, šelma následne ušla.

Obec aj vlastník lesov chcú požiadať ministerstvo životného prostredia o výnimku na odstrel tohto agresívneho medveďa.

Tento rok sa vyskytlo na Slovensku už niekoľko útokov medveďa na človeka. Podľa odhadov žije na Slovensku asi 800 kusov týchto chránených zvierat.


Muž, napadnutý medveďom: Do hory sa vrátim!
10.07.2007 07:58
Zdroj: topky.sk

ĽUBOCHŇA - Medveď znova zaútočil na človeka. Petra Plichtu (53) napadla šelma v Ľubochnianskej doline, kde bol na hubách.

Maco, ktorý sa na neho vyrútil z mladiny, mu dohrýzol nohu a spodnú časť chrbta. Na nohe mu pritom spôsobil ranu, ktorá bola asi 6 cm hlboká a široká zhruba 15 cm.

„Z mladiny sa na mňa vyrútila iba taká kopa chlpov. Nestačil som si ani uvedomiť, aký je veľký,“ spomína muž, ktorý bol na hubách s dcérou a jej priateľom. Tí však útok nevideli a muž bol počas neho sám.

„Začal mi trhať nohu. Ja som sa chytil jednou nohou stromčeka, aby ma nezvalil na zem. Keby sa mu to podarilo, išiel by mi po krku, a to by bolo horšie. Druhou rukou som ho zdrapil niekde zospodu. Zrejme ho to zabolelo, zľakol sa a
ušiel,“ hovorí Peter Plichta, ktorý aj napriek tomu na horu nezanevrie.

„Nebojím sa, veď nie je prečo. V týchto lesoch som vyrastal,“ dodáva muž, ktorého hneď odviezla do nemocnice jeho dcéra a tam mu rany zašili.

Doplnenie: tvnoviny.sk
54-ročného Petra z Ľubochne napadol medveď nad obcou Stankovany, v okrese Ružomberok. Stalo sa to pri jeho vychádzke s dcérou a jej priateľom, asi 100 m od obývaných domov v dedine. Podľa slov pána Petra pri prechádzke
začul šuchot v kríkoch, myslel si, že je tam diviak a preto sa schoval za strom. Z kríkov vybehol medveď, ktorý ho pohrýzol do zadnej časti tela a nohy. Šelma potom zutekala, stratila sa v húštine. Ostatným dvom ľuďom sa nič
nestalo.Dcéra odviezla otca do ružomberskej nemocnice, kde mu rany vyčistili a zašili. Potom ho prepustili domov, v pondelok ho vyšetria na infekčnom oddelení nemocnice.


Medveď napadol hubárku, jej manžel mu to vrátil
18.06.2007 16:05
Zdroj: topky.sk

POPRAD – V nedeľu popoludní napadol medveď hubárku v lokalite Homolka v blízkosti Popradu. Manžel napadnutej nestratil duchaprítomnosť a zaútočil na medveďa. Bodol ho nožom do krku, medveď vzápätí ušiel. Zviera spôsobilo žene poranenia na chrbte, ramenách a rukách.

V súčasnosti je žena hospitalizovaná v popradskej nemocnici. Hneď po nahlásení prípadu prišli pracovníci Obvodného lesného úradu a Obvodného úradu životného prostredia v Poprade, užívateľa poľovného revíru a polície na obhliadku miesta útoku. Medveďa sa nepodarilo nájsť, pravdepodobne sa však nachádza v blízkom okolí.

Zranený medveď môže byť agresívny a môže napadnúť aj ďalších ľudí. Inštitúcie ochrany prírody a lesníci riešia spôsob ochranného odstrelu tohto medveďa, aby nenapadol ďalšieho človeka. Tohto medveďa už minulý týždeň pozorovali zamestnanci spoločnosti Pro populo v lokalite Vápenica pri Spišskej Teplici. Medveďa však videli už aj v blízkosti cyklistického chodníka medzi Popradom a Svitom. Agentúru SITA informoval prednosta Obvodného lesného úradu v Poprade Šimon Škoviera.