Prípady konfliktov - divožijúce zvieratá - rok 2006

Lesníka po útoku medveďa zachraňovali 5 hodín
utorok 22. 8. 2006 | DANIEL VRAŽDA
Zdroj: sme.sk

Lesníkovi Jánovi Gajdošovi v nemocnici titanovými dlahami zrekonštruovali tvárové kosti a mäkké tkanivá.

V lesoch pri Ružomberku zaútočil v piatok na človeka rozzúrený medveď. Lesník Ján Gajdoš síce útok prežil, no medveď mu úderom labou zdevastoval tvár.

Gajdoš práve schádzal z lesa nad obcou Liptovské Sliače neďaleko Kamennej chaty. Očitá svedkyňa povedala, že po napadnutí medveďom "nemal tvár". Zranený lesník sa však dokázal postaviť na nohy a kým padol na zem, prešiel ešte
niekoľko metrov.

"K ťažko zranenému mužovi sa medveď vrátil ešte tri razy, ale už ho len oňuchal a odišiel. Pacienta priviezli s vytrhnutou časťou tváre, zdevastovaným nosom a obidvomi očami," povedal riaditeľ Vojenskej nemocnice v Ružomberku Igor Čombor. Záchranárov zavolali ženy, ktoré boli s Gajdošom v lese, kým sa odpojil.

Počas päťhodinovej operácie, na ktorú stiahli z dovoleniek všetkých špecialistov, lesníkovi titanovými dlahami zrekonštruovali tvárové kosti a mäkké tkanivá.

"Zdá sa, že ľavé oko je v poriadku a možno bude vidieť aj na pravé," povedal zástupca riaditeľa Ľubor Michňa. Primár Marián Berešík, ktorý videl tvár pred aj po operácii, tvrdí, že je to umelecké dielo. Včera sa Gajdoša už postupne snažili prebúdzať z umelého spánku.

Medveď, ktorý ho napadol, má pravdepodobne asi 15 rokov a váži do 300 kilogramov. Poľovníci požiadajú ministerstvo o povolenie na jeho odstrel. Okrem neho žijú v okolí ešte tri.

Podľa poľovníkov bolo správanie medveďa neštandardné. "Ľudí bolo dosť a nešli potichu. Za bieleho dňa to považujem za neštandardný útok," povedal miestny poľovník Ján Ondrejka. "Starý medveď je ako starý chlap - nervózny a možno bol aj chorý."

V oblasti okolo Ružomberka zaútočili medvede za posledných desať rokov spolu už trikrát. Pri prvom medveď dotrhal horára, ale ten prežil. Pri druhom si napadnutý muž stihol ľahnúť na zem a zostal bez pohnutia.

Útok na Jána Gajdoša je doteraz najhorší.

Doplnenie: Topky.sk
Zaútočil na muža medveď zabijak?
22.08.2006 00:00

Ján Gejdoš (64) mal po útoku znetvorenú tvár. Podrobil sa operácii, ktorá trvala 5 hodín. Teraz je v umelom spánku, z ktorého ho začínajú pomaly preberať.

RUŽOMBEROK - Útok medveďa pri Liptovských Sliačoch (okr. Ružomberok) bol podľa odborníkov netradičný. Jána Gejdoša (64) šelma napadla nečakane a bez príčiny, keď prechádzal po lesnom chodníku. Úderom laby mu medveď doslova znetvoril tvár. Muž si duchaprítomne ľahol na zem, zviera sa však k nemu ešte niekoľkokrát vrátilo, ale už mu neublížilo.

Poľovníci z Liptovských Sliačov hovoria, že pravdepodobne útočil asi 15-ročný medveď, ktorý váži viac ako 200 kilogramov a v minulosti už ľudí napadol, alebo ich naháňal po lese. Či ide o medveďa zabijaka však poľovníci povedať
nevedeli.

Jána Gejdoša, pracovníka urbariátu v L. Sliačoch, operoval v ružomberskej Ústrednej vojenskej nemocnici tím špičkových lekárov zhruba 5 hodín. Na tvári mal poškodené svaly, nervy, polámané kosti, zdevastované oko i ucho. Šelma mu vytrhla pol tváre. „Lekári mu museli dávať dohromady celú tvár. Použili aj titánové dlahy. Predbežne to vyzerá tak, že lekárom sa podarilo zachrániť aj jeho zrak,“ povedal riaditeľ ružomberskej vojenskej nemocnice Igor Čombor.
Všetko však ukáže čas. „Videl som ho pred operáciou i teraz po nej, keď mu preväzovali tvár. Lekári odviedli výbornú prácu. Pacient je teraz v umelom spánku a postupne ho z neho preberáme. Dúfam, že veci sa neskomplikujú. Je to predsa len starší človek a má aj problém so srdcom,“ dodal riaditeľ.

J. Gejdoš bol v inkriminovanom čase v lese s pracovníčkami, ktoré sadili v Sliačanskej doline stromčeky. Pri ceste naspäť išiel sám popredu a vtedy na neho medveď zaútočil. Lesné robotníčky ho uvideli už so skrvavenou tvárou. Privolali lesných pracovníkov, ktorí robili neďaleko miesta, kde sa stalo nešťastie. Tí sa hneď so sekerami a motorovými pílami vybrali na pomoc kamarátovi a privolali záchranku. „Nemal už žiadnu tvár, krv z neho tiekla
potokmi. Hovoril, že ho napadol medveď. Bol v šoku,“ povedala jedna z lesných robotníčok.

Podľa Jána Ondrejku, člena Poľovníckeho združenia Kamená v L. Sliačoch, sa v oblasti Sliačanskej doliny nachádzajú tri či štyri medvede. „Vlani sme dostali povolenie na odstrel jedného medveďa kvôli tomu, že boli premnožené. Zastrelil som ho práve ja a mal okolo 150 kíl. Teraz požiadame o odstrel opäť. Ale už na medveďa ako škodcu, lebo jeho útok na človeka bol neštandardný,“ dodal Ondrejka.


15. Apríla 2006., 10:54, poslal: kpeter
Zdroj: polovnictvo.com

Ja by som Vám chcel opísať jedno napadnutie medveďom ku ktorému došlo na spoločnej poľovačke. Honci prichádzali ku strelcom , kde medzi nimi bola zaseknutá 150 kg medvedica, ktorá mala pred pár mesiacmi odstrelenú jednu prednú nohu od kolena. Honec prechádzal cez lesnú cestu keď v tej chvíli na neho zautočila medvedica , ktorá ho zvalila do koľaji od lesného traktora a začala ho hrýsť do ramena ľavej ruky. V tej chvíli bol na blízku ďalší honec ktorý počul kryk svojho kamaráta aby strielali a rev medvedice, pribehol a začal na medvedicu strieľať, ale po chvíli mu došli náboje. V tej chvíli pribehol ďalší honec ktorý bol pod nimi, pribehol k medvedici od zadu chcel vystreliť a vtedy si všimol, že spod medvedice trčia kamaratové nohy, ktorý kryčal, už nestrieľajte. Chytil medvedicu zo zadu za šiju a odhodil ju smerom dole, kde medvedica sa mu snažila sa zahryznúť do tela, ale on rychlo a pohotovo vystrelil a trafil ju do oblasti krku. Medvedica bola prvým honcom zasiahnutá na mäkko, kde po tejto rane už očividne znížila svoj útok. Honec, ktorý bol napadnutý, bol do ľavej ruky ako aj pleca viac ako dvadsaťkrát uhryznutý. Na záver dodávam, že podľa môjho názoru mal napadnutý honec štastie, že bol v koľaji od traktora a medvedica si ho nemohla prevracať a tak mu útočiť na krk, ktorý si chránil rukou a taktiež pre prvého honca bola lepšia pozicia na strieľanie lebo videl z boku iba medvedicu, nakoľko napadnutý honec bol v koľaji. A podľa mňa medvedica by nebola utočila, keby nebola hendikepovaná. Lebo s medveďom som sa stretol už asi 13 krát a stále zatiaľ ušiel.