Prípady konfliktov - divožijúce zvieratá - rok 2004

Medveď dohrýzol hubára
utorok 7. 9. 2004
Zdroj: sme.sk

VYSOKÉ TATRY - Šok, štyri zlomené rebrá a ďalšie zranenia spôsobil 64-ročnému hubárovi z Vysokých Tatier medveď, ktorý na neho zaútočil v nedeľu v oblasti medzi Štrbským Plesom a Podbanským.

Muž skončil na traumatológii Nemocnice s poliklinikou v Poprade, kde ho operovali. Podľa primára Karola Frieda je jeho zdravotný stav momentálne stabilizovaný.

Hubár si spomína na to, že keď sa otočil, zrazu za ním stál medveď vzpriamený na zadných nohách. Medveď na hubára zaútočil, pohrýzol ho do ruky, labou mu poranil hrudník, pričom mu prenikol až do hrudnej dutiny. Medveď sa ešte niekoľkokrát zahnal na hubára a doškriabal ho. Hubára so zlomeninami štyroch rebier previezli do nemocnice, kde sa podrobil operácii a bol zaočkovaný proti besnote. Jeho stav je stabilizovaný.


Zberačka malín z Valaskej prežila útok rozzúrenej medvedice!
utorok 10. 8. 2004 | Daniel Vražda
Zdroj: bystrica.sme.sk

VALASKÁ - Zberačku malín z Valaskej museli minulý týždeň hospitalizovať v breznianskej nemocnici po útoku agresívnej medvedice s mladými. Lekári hovoria o zázraku, že žena vyviazla len so zraneniami ruky a nohy.

Pani Katarína išla ráno s manželom zbierať maliny, do lokality Potôčky, asi pol kilometra nad obcou. "Zierala som maliny a vedľa mňa si ešte spievali dve ženy. Zrazu zostalo ticho. Otočila som sa a asi dva metre odo mňa stál veľký
medveď na zadných. Zareval a zaútočil, kričala som. Zbadala som ešte medvieďa a viac si nepamätám," spomína 47-ročná žena, ktorá tvrdí, že už nielen nepôjde na maliny, ale nebude ich ani jesť.

Keď sa pani Katarína spamätala zo šoku, medvedica už bola preč. Zakrvavená žena sa snažila z miesta utiecť. Najprv hľadala manžela, ale ten sa vybral opačnou stranou. Údajne tiež videl medveďa, ale nevie, či to bol ten istý. Pani Katarína si spomenula, že má mobilný telefón a zatelefonovala synovi, aby ju prišiel odviezť do nemocnice.

"Pacientku priviezli s tržnými ranami na ruke a nohe. Myslím si, že obišla veľmi dobre," povedal brezniansky úrazový chirurg Anton Pekarovič. Pani Katarína si v nemocnici pravdepodobne poleží ešte do konca týždňa. Užíva antibiotiká, každý deň jej pichajú očkovacie látky proti besnote a ošetrujú rany.

Pred dvoma rokmi dvaja ťažko zranení mladí českí turisti len o vlások unikli rozzúrenému medveďovi. K tragédii, ktorá sa takmer skončila smrťou Pražanov, došlo okolo polnoci pri moteli Tále. Medveď zaútočil na dvojicu v stane. Najprv uhryzol muža do nohy, a potom svoju agresivitu obrátil voči žene. Zahryzol sa jej do hlavy, nôh a rúk.

Podľa odborníkov si ľudia väčšinou môžu za napadnutie medveďom sami, pretože táboria na zakázaných miestach a z roka na rok medveďom likvidujú viac ich prirodzenej potravy - húb, malín, brusníc a čučoriedok. Najagresívnejšie sú
najmä mladé, dvoj a trojročné medvede, ktoré staršie medvede nechcú vpustiť do svojích teritórií. Stáva sa, že pri nedostatku potravy napádajú aj ovce. Známy je prípad, keď zabil mladý medveď šesť oviec na salaši v Liptovských Revúcach, pri Ružomberku. Okrem útokov na ľudí a hospodárske zvieratá sa objavujú aj časté demolácie včelínov. Odhady počtu medveďov na Slovensku sa líšia. Ochranári tvrdia, že ich je okolo 400, poľovníci zasa ich počty odhadujú na vyše tisíc. Odborníci sa však domnievajú, že počet medveďov v slovenských lesoch je asi 700 až 800 kusov.