Udava - chronológia

r.1982
Úpravou č.2960/1982-32 Ministerstvo kultúry Slovenskej socialistickej republiky zriaďuje Prírodnú rezerváciu (ďalej iba PR) Udava o výmere 52,09 ha.

marec 2001
Lesoochranárske zoskupenie VLK Východné Karpaty (ďalej iba VLK Východné Karpaty) pripravuje a konzultuje Návrh na rozšírenie PR Udava na celkových 393,30 ha s odbornými pracovníkmi Správy Národného Parku (ďalej iba NP) Poloniny a Chránenej krajinnej oblasti (ďalej iba CHKO) Východné Karpaty.

12. marec 2001
Ing. Miroslav Buraľ, riaditeľ Správy NP Poloniny, vydáva súhlasné stanovisko k Návrhu na rozšírenie PR Udava, ktorý pripravila organizácia VLK Východné Karpaty. V stanovisku riaditeľ okrem iného uvádza, že územie navrhované na ochranu predstavujú predovšetkým lesné spoločenstvá, ktoré sú človekom minimálne ovplyvnené a na značnej ploche majú charakter prírodného lesa. Ide o pôvodné spoločenstvá jedľových bučín a bukových javorín v štvrtom a piatom lesnom vegetačnom stupni s výrazným zastúpením autotrochnej jedle. Podľa Buraľa spoločenstvá navrhované na ochranu predstavujú významný krajinný prvok, ktorý prispieva k ekologickej stabilite územia NP Poloniny a zároveň predstavujú skupinu ekosystémov, ktoré vytvárajú trvalé podmienky na rozmnožovanie, úkryt a výživu živých organizmov, na zachovanie a prirodzený vývin spoločenstiev.

apríl 2001
VLK Východné Karpaty oslovuje odborníkov a žiada ich o stanovisko k Návrhu na rozšírenie PR Udava.

3. apríl 2001
Doc. RNDr. I. Krno, DrSc, z Katedry ekológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave vydáva podporné stanovisko k Návrhu na rozšírenie PR Udava. Podľa stanoviska Krna horný úsek povodia Udavy nachádzajúci sa v návrhu na rozšírenie PR Udava patrí k najpôvodnejším povodiam rieky Cirocha v masíve Bukovských vrchov. Porovnateľné povodie leží len v povodí Uhu - Stužica. Krno v stanovisku okrem iného uvádza vybrané vzácne druhy, vyskytujúce sa v pramennej oblasti Udavy. Zároveň dodáva, že vody z povodia Udavy výrazne kladne prispievajú k procesom samočistenia stredného toku Laborca - relatívne zachovalej podhorskej rieky.

5. apríl 2001
VLK Východné Karpaty predkladá Krajskému úradu (ďalej iba KÚ) v Prešove, Odboru životného prostredia (ďalej iba ŽP), metodicky správne vypracovaný a odborne podložený Návrh na rozšírenie PR Udava z pôvodných 52,09 ha na územie o rozlohe 391,98 ha.

4. máj 2001
Ing. Ladislav Sabolčák, riaditeľ Odštepného závodu (ďalej iba OZ) Lesov SR š.p., Vranov n./Topľou, sa na žiadosť VLKa Východné Karpaty v stanovisku vyjadruje, že OZ nesúhlasí s rozšírením PR Udava bez udania dôvodu.

31. máj 2001
VLK Východné Karpaty žiada Lesy SR š.p., odštepný závod Vranov n./Topľou, o informácie o plánovanej ťažbe dreva pre rok 2001 v lesných porastoch, ktoré majú byť súčasťou rozšírenej PR Udava.

8. jún 2001
Lesy SR š.p., odštepný závod Vranov n./Topľou v odpovedi adresovanej organizácii VLK Východné Karpaty oznamujú, že v roku 2001 nie je plánovaná ťažba v porastoch, ktoré majú byť súčasťou rozšírenej PR Udava.

5. jún 2001
Ing. Ladislav Sabolčák, riaditeľ OZ Lesov SR š.p., Vranov n./Topľou, vydáva stanovisko pre KÚ v Prešove, Odbor ŽP, v ktorom konštatuje, že nesúhlasí s rozšírením PR Udava. Stanovisko pripravil Ing. Brečka. Ako dôvod riaditeľ OZ v stanovisku uvádza, že Lesy SR, š.p. na predmetnom území hospodári v zmysle platnej legislatívy už niekoľko desiatok rokov, výsledkom čoho je súčasný stav lesa a nemožno teda hodnotiť hospodársku činnosť štátnych lesov negatívne a nie je teda ani dôvod na rozširovanie PR a tým zamedzenie akejkoľvek hospodárskej činnosti.

20. jún 2001
Ing. Juraj Platko, riaditeľ CHKO Východné Karpaty, vydáva stanovisko, v ktorom podporuje vyhlásenie PR Udava. V stanovisku sa uvádza, že Správa CHKO po oboznámení sa s návrhom na rozšírenie vyhlásenej PR Udava vychádzajúc z dlhodobého poznania prírodných a krajinných hodnôt komplexu pôvodných jedľovo-bukových lesov v pramennej oblasti vodného toku Udava sa stotožňuje s predloženým návrhom a podporuje vyhlásenie PR Udava v rozlohe podľa predloženého návrhu.

24. jún 2001
Ing. Ján Terray, bývalý riaditeľ a v súčasnosti odborný pracovník CHKO Východné Karpaty, vydáva súhlasné stanovisko k rozšíreniu PR Udava. Vo svojom stanovisku Terray okrem iného uvádza, že navrhovaný projekt na rozšírenie PR Udava vychádza z potreby zachovať pre budúce pokolenia pôvodné jedľovo - bukové lesné porasty vo väčšom komplexe, ktorý dáva záruku prežitia citlivých ekosystémov v nadväznosti na pôvodné rozšírenie jedle na severovýchodnom Slovensku. Podľa Terraya komplex jedľovo-bukových porastov v pramennej oblasti Udavy sa javí ako najdynamickejší vo vzťahu k prírodnej obnove a zdravotného stavu jedle.

25. jún 2001
Prof. Ing. Rudolf Midriak, DrSc., vedúci katedry aplikovanej ekológie Technickej univerzity vo Zvolene, Fakulty ekológie a environmentalistiky v Banskej Štiavnici, vydáva stanovisko, v ktorom odporúča prihliadať na všetky faktory priaznivoovplyvňujúce životné prostredie, a to nielen z dôvodov NP Poloniny, ale aj trilaterálnej biosférickej rezervácie Východné Karpaty, kde by sa rozšírením PR Udava posilnila funkcia jadrovej zóny tohto ojedinelého medzinárodného veľkoplošného chráneného územia. Podľa Midriaka predstavuje Udava jednu z veľmi vzácnych PR, ale s inými maloplošnými chránenými územiami zaberá len 6,5% výmery NP Poloniny. Pritom iné slovenské NP aj pri menšej druhovej biodiverzite majú podiel maloplošných území omnoho vyšší (napr. Pieninský NP 12 %, NP Nízke Tatry 13,8%, NP Muránska Planina 14,3%, NP Slovenský raj 20%, NP Malá Fatra 21,3% a TANAP dokonca 50,7%. Rýdzo praktickým argumentom je podľa Midriaka zlepšené plnenie hydrických a vodohospodárskych funkcií lesa súčasnej PR po jej zväčšení až po rozvodnicu na širšom karpatskom chrbte, a to navyše v pramennej oblasti.

27. jún 2001
KÚ v Prešove, Odbor ŽP dostáva od Obecného úradu v Osadnom potvrdenie o oznámení zámeru vyhlásenia PR Udava na obecnej tabuli po dobu 15 dní. V potvrdení starosta obce uvádza, že obec Osadné súhlasí s návrhom rozšírenia PR Udava.

27. jún 2001
KÚ v Prešove, Odbor ŽP, dostáva potvrdenie od Obecného úradu v Hostoviciach o oznámení zámeru vyhlásenia PR Udava od 1.6. do 22.6.2001 na obecnej tabuli od Obecného úradu v Hostoviciach. V potvrdení starosta uvádza, že obec Hostovice nemá žiadne výhrady voči návrhu rozšírenia hraníc PR Udava.

28. jún 2001
Ing. Jozef Váľka, CSc., riaditeľ Ústavu ekológie lesa Slovenskej akadémie vied Zvolen, vydáva stanovisko, ktoré vypracoval a pripravil Dr. Krištín, v ktorom odporúča rozšíriť PR Udava na 393,30 ha. V stanovisku sa okrem iného uvádza, že záver doliny Udavy s pôvodnými jedľovo-bukovými lesmi tvorí veľmi významné refúgium pre živočíšstvo obývajúce takéto typy lesov, nakoľko na rozsiahlom okolí sa už staršie jedľobučiny nenachádzajú a podstatne ubudlo aj starších porastov vôbec. Význam oblasti je umocnený jej odľahlosťou, nízkou návštevnosťou a kompaktnosťou lesného komplexu. Rozšírením PR Udava dôjde k významnému zlepšeniu existenčných podmienok prakticky pre všetky druhy stavovcov obývajúce tento lesný komplex. Zlepšenie je pritom podľa stanoviska Ústavu ekológie lesa SAV podmienené rozšírením piateho stupňa ochrany na celú navrhovanú plochu a ponechaním lesného komplexu bez zásahu (na samovývoj), čím sa bude postupne zvyšovať podiel hrubých mohutných stromov, v lese budú ostávať suché stojace stromy a pahýle, porast bude výškovo bohato diferencovaný a bude tam dlhodobo zachovaný kľud. Vzácne lesy sa rozšírením plochy aj akostne stabilizujú, ťažbou porastov nehrozí zrýchlený odtok vody a postupné vysychanie oblasti.

12. júl 2001
Ing. František Kurilla, vedúci Odboru ŽP na KÚ v Prešove zvoláva pracovné rokovanie vo Vranove n./Topľou. Rokovania sa zúčastňujú zástupcovia OZ Lesov SR š.p., z Vranova n./Topľou (Sabolčák, Brečka, Minčič), Správy NP Poloniny (Piroš, Gič), KÚ z Prešova, Odboru ŽP (Makarová, Hamara), organizácie VLK (Lukáč, Mičaník) a OÚ zo Sniny, Odboru ŽP (Kudravý). Medzi organizáciou VLK Východné Karpaty a Správou NP Poloniny na jednej strane a odštepným závodom Lesov SR na strane druhej nedochádza k vzájomnej zhode. Nesúhlasné stanovisko Lesov SR š.p., odštepného závodu Vranov n./Topľou k rozšíreniu PR Udava podľa návrhu organizácie VLK Východné Karpaty, zostáva nezmenené. Riaditeľ OZ Ing. Sabolčák na stretnutí síce súhlasí s rozšírením PR, ale iba v tých lesných porastoch, v ktorých je v rámci LHP predpísané hospodárenie bez zásahu. Ako dôvod uvádza, že tieto porasty sa nachádzajú nad súčasnou PR a všetky činnosti, ktoré súvisia s obhospodarovaním porastov (približovaním dreva) je nutné zabezpečovať cez PR, kde podľa zákona ochrane prírody je táto činnosť zakázaná. Podľa vyjadrenia Sabolčáka, Lesy SR š.p. nesúhlasia, aby ostatné dielce boli zahrnuté do rozšírenia PR. Podľa zástupcov Lesov SR š.p. doterajšie hospodárenie v predmetných porastoch je primerané potrebám, čo podľa ich názoru dokazuje súčasný stav lesa, preto nie je nutné rozšíriť PR a tým zamedziť akejkoľvek hospodárskej činnosti. Ing. Juraj Lukáč, zástupca organizácie VLK, okrem iného informuje, že návrh na rozšírenie PR Udava má širokú podporu odborníkov a odborných organizácií. Rastislav Mičaník, zástupca organizácie VLK Východné Karpaty, okrem iného dôrazne sumarizuje dôvody rozšírenia PR. Pracovníci Správy NP Poloniny na stretnutí potvrdzujú potrebu rozšíriť PR na navrhovanú rozlohu 393,30 ha a zároveň spolu so zástupcami organizácie VLK doporučujú na tomto území nevykonávať žiadne zásahy do roku 2010, územie monitorovať a až na základe výsledkov monitoringu navrhnúť určité opatrenia na zvýšenie ekologickej stability lesa, ktoré by sa zapracovali do ďalšieho LHP. Záverom z uvedeného pracovného rokovania je konštatovanie, že KÚ v Prešove, Odbor ŽP napriek nesúhlasu užívateľa lesov (Lesov SR š.p.), bude pokračovať v ďalšom procese vyhlasovania PR Udava v zmysle všeobecne záväzných právnych predpisov.

24. júl 2001
Doc. Ing. Eva Krížová, PhD., vedúca Katedry fytológie Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene, vydáva posudok, v ktorom odporúča návrh na rozšírenie PR Udava realizovať v predloženom rozsahu. V stanovisku Krížová okrem iného uvádza, že ku hlavným dôvodom na rozšírenie PR pokladá za potrebné uviesť potrebu dostatočnej rozlohy chráneného územia na to, aby sa mohli rozvíjať všetky vývojové štádia (fázy) cyklu prírodných lesov, aby ich plošné zastúpenie bolo dostatočne vyťažené. Opiera sa pritom o tvrdenia Š. Korpeľa (1989: Pralesy Slovenska. Veda, Bratislava). Terajších 52 ha podľa Krížovej predstavuje iba minimálnu rozlohu vzhľadom na členitosť reliéfu a tomu odpovedajúcu variabilitu lesných spoločenstiev. Zároveň dodáva, že aj keď (alebo práve preto) sú v návrhu na rozšírenie zahrnuté najmä mladšie porasty, odporúča návrh akceptovať. Drevinové zloženie, štruktúru a regeneračné procesy v týchto porastov pokladá za záruku ich budúceho prírodného vývoja. V samotnému návrhu na rozšírenie PR Udava zároveň uvádza aj niekoľko formálnych pripomienok.

26. september 2001
Doc. RNDr. Ľudovít Kocian, CSc., vedúci Katedry zoológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, vydáva stanovisko, ktoré vypracoval Prof. RNDr. Ivan Országh, DrSc., v ktorom plne podporuje snahy o plošné rozšírenie rezervácie Udava. V stanovisku uvádza, že na viacerých miestach širšieho územia rezervácie, najmä vo vrcholových častiach s prevládajúcim porastom jedle a buka, sa nachádzajú mimoriadne cenné, starobylé, lesohospodárskou činnosťou nenarušené pôdy zasluhujúce ochranu. Dôkazom tejto skutočnosti je prítomnosť viacerých, veľmi zriedkavých článkonožcov pôdnej makrofauny. Výnimočnosť a pôvodnosť karpatskej pôdnej fauny daného územia je v stanovisku zároveň doložená niekoľkými konkrétnymi príkladmi.

2. október 2001
Ing. Terézia Záhradná, riaditeľka Regionálnej správy ochrany prírody a krajiny, Štátneho zoznamu ochrany prírody SR, vydala stanovisko, ktoré pripravila Ing. Probstová. V stanovisku sa konštatuje, že k rozšíreniu PR Udava nemajú pripomienky a projekt je podľa nich spracovaný v požadovanej kvalite. Po doplnení projektu o označenie lomových bodov a zoznamu súradníc doporučujú postúpiť návrh na Krajský úrad v Prešove na vyhlásenie.

2. október 2001
KÚ v Prešove, Odbor ŽP, zasiela Odboru pozemkovému, poľnohospodárstva a lesného hospodárstva (ďalej iba PPaLH) na KÚ v Prešove, Odboru PPaLH na OÚ v Snine a Odboru ŽP na OÚ v Snine návrh všeobecne záväznej vyhlášky, ktorou sa má vyhlásiť rozšírenie PR Udava.

18. október 2001
Ing. Jozef Kudravý, vedúci Oddelenia starostlivosti o životné prostredie Odboru ŽP na OÚ v Snine, vydáva stanovisko pre KÚ v Prešove, Odbor ŽP, k zámeru a všeobecne záväznej vyhláške, ktorou sa má vyhlásiť rozšírenie PR Udava. V stanovisku konštatuje, že k zámeru ako aj k návrhu všeobecne záväznej vyhlášky nemá pripomienky.

22. október 2001
MVDr. Zdeno Hajduk, vedúci Odboru PPaLH na OÚ v Snine, vydáva stanovisko pre KÚ v Prešove, Odbor ŽP, k zámeru a všeobecne záväznej vyhláške, ktorou sa má vyhlásiť rozšírenie PR Udava. V stanovisku, ktoré pripravil Ing. Tokar sú okrem iného uvedené pripomienky a vlastné návrhy k zámeru a vyhláške.

31. október 2001
Ing. Jozef Kulan, vedúci Odboru PPaLH na KÚ v Prešove, vydáva stanovisko pre Odbor ŽP na KÚ Prešove, ktoré pripravili Ing. Havrila a Ing. Madzin. V stanovisku sa konštatuje, že s predloženým návrhom všeobecnej záväznej vyhlášky, ktorou sa má vyhlásiť rozšírenie PR Udava, nesúhlasia. V stanovisku argumentuje nepôvodnosťou drevinového zloženia, znížením stability mladín ponechaných na samovývoj, zvýšením koncentrácie vysokej zveri a vznikom ďalších problémov a škôd, ktoré by malo priniesť nezasahovanie v PR. Podľa Ing. Kulana terajšie ekosystémy vznikli praktickou činnosťou lesníkov a ich zachovanie a udržanie v terajšom alebo lepšom stave je možné iba ďalšou výchovou. Ing. Kulan v stanovisku navrhuje vlastné riešenie rozšírenia PR Udava.

27. november 2001
Ing. František Kurilla, vedúci Odboru ŽP na KÚ v Prešove, zvoláva pracovné rokovanie v Prešove na KÚ. Dôvodom je prerokovanie pripomienok k návrhu PR Udava. Na rokovaní nedochádza k zhode medzi záujmami ochrany prírody a lesného hospodárstva. KÚ v Prešove, Odbor ŽP napriek tomu konštatuje, že bude ďalej postupovať v procese vyhlasovania PR Udava v zmysle predpisov upravujúcich proces vyhlasovania všeobecne záväzných vyhlášok. Rokovania sa zúčastňujú: prednosta KÚ (Polačko), pracovníci KÚ Odboru ŽP (Makarová, Hamara), Odboru PPaLH (Kulan, Madzin), zástupcovia Správy NP Poloniny (Buraľ, Piroš), OZ Lesov SR š.p. z Vranova n./Topľou (Brečka) a VLKa (Lukáč, Lukáčová, Fiala).

21. február 2002
VLK Východné Karpaty žiada Lesy SR š.p., odštepný závod vo Vranove n./Topľou a zároveň Ing. Jozefa Kulana, vedúceho Odboru PPaLH KÚ v Prešove o poskytnutie informácií o plánovanej ťažbe dreva pre rok 2002 v porastoch, ktoré majú byť súčasťou rozšírenej PR Udava.

28. február 2002
Ing. Blažej Možucha, generálny riaditeľ Lesov SR, š.p. Banská Bystrica, vydáva stanovisko pre KÚ v Prešove, v ktorom konštatuje, že nesúhlasí s rozšírením PR Udava. V stanovisku, ktoré pripravil Ing. Beňa, generálny riaditeľ ako dôvod okrem iného uvádza, že stupňujúca sa intenzita ochrany územia, ktoré Lesy SR, š.p. obhospodarujú v najvýchodnejšej časti SR má závažný, v konečnom dôsledku ekonomický dopad na podnik. Zároveň uvádza, že súčasná PR spĺňa požiadavky druhovej ochrany a priamo poukazuje na tú skutočnosť, že doterajší spôsob obhospodarovania zaručoval a vytvára predpoklady aj do budúcna pre dostatočnú starostlivosť o predmetné územie v súlade so záujmami ochrany prírody.

6. marec 2002
Ing. Jozef Kulan, vedúci Odboru PPaLH na Krajskom úrade v Prešove listom odpovedá na žiadosť organizácie VLK Východné Karpaty zo dňa 21.2.2002 a uvádza, že v troch porastoch o celkovej výmere 4 ha je v roku 2002 plánovaná ťažba 1 600 m3 dreva. Vedúci odboru zároveň uvádza, že KÚ v Prešove, Odbor PPaLH pozastavil vykonávanie ťažieb dreva v dotknutej lokalite až do vykonania schvaľovacieho konania lesného hospodárskeho plánu (LHP) na lesný hospodársky celok (LHC) Nižná Jablonka.

11. marec 2002
Ing. Ladislav Sabolčák, riaditeľ OZ Lesov SR š.p., Vranov n./Topľou odpovedá listom zo dňa 8.3.2002 na žiadosť organizácie VLK Východné Karpaty z 21.2.2002 a uvádza, že v roku 2002 je plánovaná ťažba v porastoch 133 11 - 650m3, 150 11 - 500 m3 a 152 11 - 500 m3. Zároveň uvádza, že v uvedených porastoch je plánovaná forma hospodárskeho spôsobu maloplošná podrastová.

2. apríl 2002
Ing. Jozef Polačko, prednosta KÚ v Prešove, vydáva stanovisko adresované organizácii VLK Východné Karpaty, v ktorom uvádza, že na základe pracovných rokovaní KÚ dospel k záveru, že vyhlásenie PR Udava je možné akceptovať po odstránení rozporu v územnom vymedzení navrhovaného chráneného územia a úprave návrhu vymedzenia. Ako dôvod prednosta uvádza podmienečne nesúhlasné stanovisko Odboru PPaLH KÚ v Prešove, ktorý nesúhlasil z hľadiska ním sledovaných záujmov s vyhlásením PR Udava v takých hraniciach ako boli navrhnuté organizáciou VLK Východné Karpaty. Prednosta v stanovisku navrhuje návrh na rozšírenie upraviť.

17. apríl 2002
Doc. Ing. Milan Voško, CSc. námestník riaditeľa Lesníckeho výskumného ústavu (LVÚ) vo Zvolene, vydáva Stanovisko k návrhu na rozšírenie PR Udava. V závere uvedeného stanoviska, ktorý vypracoval Ing. Jozef Vladovič, PhD. uvádza, že návrh na rozšírenie PR Udava predložený organizáciou VLK Východné Karpaty nespĺňa požiadavku uvedenú v § 17 ods. (1) zákona č. 287/1994 Z.z. o ochrane prírody a krajiny, preto LVÚ s návrhom nesúhlasí. Ako dôvod uvádza, že navrhované porasty nemajú charakter pôvodných ekosystémov pralesového charakteru a sú poznamenané činnosťou človeka. Uvedené stanovisko bolo vypracované ako komerčná záležitosť na objednávku Lesov SR š.p. odštepný závod Vranov nad Topľou a na základe zmluvy o dielo.

22. apríl 2002
Začína celoslovenská petičná a protestná kampaň za rozšírenie PR Udava, adresovaná prednostovi KÚ v Prešove. V petícii občania žiadajú prednostu, aby bezodkladne podpísal vyhlásenie rozšírenia tejto prírodnej rezervácie a zabránil tak výrubu tohto jedinečného jedľovo-bukového lesa. Zároveň sa desiatky občanov obracajú na ministra vnútra a ministra životného prostredia SR, predsedu vlády SR a veľvyslanectvá SR v zahraničí. Do kampane sa zapájajú slovenské mimovládne organizácie a odborníci.

26. apríl 2002
Ing. František Kurilla, vedúci Odboru ŽP na KÚ v Prešove, zvoláva pracovné rokovanie v Prešove na KÚ, Odbore PPaLH. Organizácia VLK Východné Karpaty svoju účasť na tomto stretnutí kvôli neodkladným povinnostiam listom zo dňa 25.4.2002 ospravedlňuje.

29. apríl 2002
Ing. Jozef Polačko, prednosta KÚ v Prešove zvoláva na KÚ v Prešove tlačovú besedu, na ktorej novinárov informuje o dôvodoch nevyhlásenia PR Udava.

29. apríl 2002
Rastislav Mičaník, náčelník organizácie VLK Východné Karpaty zvoláva v Prešove na Syndikáte Slovenských novinárov tlačovú besedu. Novinárov informuje o podrobnostiach okolo kauzy rozširovania PR Udava a krokoch, ktoré organizácia VLK Východné Karpaty doposiaľ podnikla a v najbližšom čase ešte hodlá podniknúť na záchranu tohto územia. Zároveň oznamuje, že organizácia VLK Východné Karpaty oficiálne zahájila celoslovenskú kampaň za rozšírenie PR Udava.

2. máj 2002
Ing. František Kurilla, vedúci Odboru ŽP na KÚ v Prešove, vzhľadom na ospravedlnenú neúčasť organizácie VLK na rokovaní, ktoré sa malo konať dňa 26.4.2002, žiada organizáciu VLK Východné Karpaty, aby navrhla dátum opätovného pracovného stretnutia. Na stretnutí sa má diskutovať o alternatívnom územnom vymedzení PR Udava. Vedúci odboru zároveň v liste uvádza, že v prípade, ak organizácia VLK Východné Karpaty nenavrhne dátum pracovného stretnutia do 5. dní od obdržania tohto listu, bude to KÚ v Prešove odbor ŽP považovať za odmietavé stanovisko VLKa k riešeniu problematiky vyhlásenia (rozšírenia) PR Udava v alternatívnom územnom vymedzení.

9. máj 2002
Rastislav Mičaník, náčelník organizácie VLK Východné Karpaty vydáva stanovisko k listu KÚ Prešov, Odboru ŽP, zo dňa 2.5.2002, v ktorom konštatuje, že nemôže navrhnúť termín pracovného stretnutia, pretože nemá k dispozícii žiadny oficiálny a odborne podložený alternatívny návrh vymedzenia hraníc PR Udava. Zároveň uvádza, že organizácia VLK Východné Karpaty nemá k dispozícií ani odborné stanoviská, ktoré by nepodporovali predložený návrh VLKa na rozšírenie PR Udava. Organizácia VLK Východné Karpaty preto žiada KÚ v Prešove, Odbor ŽP, o zaslanie uvedených podkladov.

10. máj 2002
Ing. Dušan Vočko, predseda pozemkového spoločenstva vydáva na žiadosť organizácie VLK Východné Karpaty v mene Pozemkového spoločenstva vlastníkov urbárskeho lesa a pasienkov Osadné podporné stanovisko v rozšíreniu PR Udava. V stanovisku okrem iného uvádza, že pozemkové spoločenstvo nehospodári na dotknutom území, nemá tam žiadne majetkovoprávne vzťahy a k samotnému návrhu na rozšírenie nemá námietky a súhlasí s rozšírením.

19. máj 2002
Ing. Ján Terray, bývalý riaditeľ a v súčasnosti odborný pracovník CHKO Východné Karpaty, vydáva druhé podporné stanovisko k rozšíreniu PR Udava a reaguje tak na výhrady Ing. Jozefa Kulana, vedúceho odboru PPaLH na KÚ v Prešove. V stanovisku Terray okrem iného uvádza, že je len málo lesných komplexov s pôvodným rozšírením jedľovo - bukových porastov na severovýchodnom Slovensku, kde popri buku je prirodzené rozšírenie jedle a cenných listnáčov v takej dynamike (rastu, zmladzovania, štruktúry), ako je v navrhovanom území rozšírenia PR Udava. Podmieňuje to geologická a geomorfologická stavba navrhovaného chráneného územia s rozsiahlou pramennou oblasťou a s hodnotami a vzácnymi rastlinnými a živočíšnym spoločenstvami. Terray tiež súhlasí s niekoľkými bodmi stanoviska KÚ v Prešove, ze navrhované územie je v súčasnosti už človekom dotknuté, rozpracované prevažne obnovou výberkovým spôsobom, kde pri obnove niektorých častí lesných porastov boli vysadené aj nepôvodné druhy drevín. Konštatuje však, že v súčasnosti pri dobrom zmladení pôvodných a rozpade nepôvodných drevín tieto porasty majú charakter prirodzených lesov.

24.- 26. máj 2002
Charles Zimmer, expert Rady Európy prichádza na Slovensko, aby preveril porušovanie podmienok Európskeho diplomu, ktorý bol v roku 1999 udelený NP Poloniny. Táto kontrola sa uskutočňuje na základe upozornenia organizácie VLK, ktoré spolu s ďalšími 23 mimovládnymi organizáciami vyzvalo Radu Európy, aby zvážila možné odobratie tohto prestížneho ocenenia. Charles Zimmer v rámci svojej misie okrem iného navštevuje aj územie PR Udava a odporúča jej rozšírenie podľa návrhu organizácie VLK.

28. máj 2002
Ing. František Kurilla, vedúci Odboru ŽP na KÚ v Prešove, reaguje listom zo dňa 20.5.2002 na stanovisko organizácie VLK Východné Karpaty zo dňa 9.5.2002. V liste konštatuje, že organizácia VLK Východné Karpaty v uvedenom stanovisku nepravdivo uvádza, že jej nebol predložený žiadny oficiálny a odborne predložený alternatívny návrh vymedzenia hraníc PR Udava. V závere listu KÚ v Prešove, Odbor ŽP opätovné žiada organizáciu VLK Východné Karpaty, aby navrhla termín pracovného stretnutia. Kurilla tiež uvádza, že organizácií VLK Východné Karpaty boli predložené odborne podložené návrhy. Za tieto návrhy Kurilla však pokladá stanoviská a návrhy KÚ v Prešove, Odboru PPaLH, OÚ v Snine Odboru PPaLH a Lesov SR, š.p., ktoré boli vydané v priebehu procesu rozširovania PR Udava.

31. máj 2002
Rastislav Mičaník, náčelník organizácie VLK Východné Karpaty zasiela list ministrovi vnútra SR Ivanovi Šimkovi a na vedomie aj predsedovi vlády a ministrovi ŽP SR, v ktorom žiada prešetriť úradný postup prednostu KÚ v Prešove v súvislosti s vyhlásením rozšírenia PR Udava. V liste ministra podrobne informuje o vývoji problému okolo PR Udava a žiada ho o urýchlené prešetrenie postupu prednostu Ing. Polačka. V tom čase sa v rámci rozsiahlej kampane LZ VLK Východné Karpaty na ministra obracia s rovnakou prosbou ďalších niekoľko desiatok občanov Slovenka.

3. jún 2002
Rastislav Mičaník, náčelník organizácie VLK Východné Karpaty reaguje stanoviskom na list KÚ v Prešove, Odboru ŽP, zo dňa 20.5.2002, v ktorom upozorňuje, že stanoviská a návrhy Odborov PPaLH a Lesov SR, š.p. nemožno pokladať za odborne podložené, pretože sú navzájom rozporné a neobsahujú odborné fakty, ktoré by bolo možné kvalitatívne porovnať medzi sebou ako aj medzi oficiálne predloženým návrhom na rozšírenie PR Udava, ktorý spracovala a predložila organizácia VLK Východné Karpaty. Organizácia VLK Východné Karpaty preto opakovane žiada KÚ v Prešove, Odbor ŽP o predloženie alternatívnych návrhov vo forme presných mapových podkladov, textových odborných zdôvodnení a odborný posudok prezentovaný Ing. Kulanom, vedúcim Odboru PPaLH na KÚ v Prešove.

11. jún 2002
Rastislav Mičaník, náčelník organizácie VLK Východné Karpaty zasiela návrh na rozšírenie PR Udava Oponentskej rade pri ŠOP SR so žiadosťou o overenie úplnosti, kvality a správnosti tohto návrhu, ktorý vypracovala organizácia VLK Východné Karpaty. Mičaník žiada, aby oponentská rada osobitnú pozornosť venovala posúdeniu, či predkladaný návrh spĺňa podmienky § 17 zákona č. 287/1995 Z.z. o ochrane prírody a krajiny, nakoľko údajne nespĺňanie podmienok tohto paragrafu je jedným z hlavných argumentov, pre ktoré nedošlo k vyhláseniu rozšírenia PR Udava.

17. jún 2002
Rastislav Mičaník, náčelník organizácie VLK Východné Karpaty opätovne oficiálne zasiela Odboru ŽP na KÚ v Prešove ako aj prednostovi KÚ v Prešove Ing. Jozefovo Polačkovi 9 odborných stanovísk podporujúcich rozšírenie PR Udava podľa návrhu VLKa a mapové podklady v mierke 1:10 000 k tomuto návrhu. Zároveň pripomína, že výhrady voči rozšíreniu PR Udava nemali obce Osadné, Hostovice, OÚ v Snine, Odbor ŽP a urbárska spoločnosť z Osadného.

17. jún 2002
Ing. František Kurilla, vedúci Odboru ŽP na KÚ v Prešove, reaguje na stanovisko organizácie VLK Východné Karpaty zo dňa 3.6.2002. V liste konštatuje, že KÚ v Prešove, odbor ŽP po viacerých výzvach neobdržal od organizácie VLK Východné Karpaty stanovenie termínu pre pracovné rokovanie vo veci existujúcich alternatívnych návrhov na rozšírenie PR Udava, respektíve hľadanie spoločného riešenia pre vyhlásenie PR Udava, ako ani žiaden alternatívny návrh organizácie VLK Východné Karpaty. Zároveň uvádza, že z uvedeného dôvodu považuje rokovanie za účasti organizácie VLK Východné Karpaty vo veci hľadania alternatívneho vymedzenia hraníc navrhovanej PR Udava za ukončené.

17. jún 2002
JUDr. Ing. Ivan Šimko, minister vnútra SR odpovedá listom niekoľkým desiatkam občanom, ktorý sa na neho obrátili so žiadosťou o prešetrenie úradného postupu prednostu Krajského úradu v Prešove vo veci návrhu na vyhlásenie súkromnej PR Vlčia a rozšírenia PR Udava. Minister v liste uvádza, že si váži záujem občanov o veci verejné a ich snahu napomôcť urýchliť úradné konanie a víta aktivity členov a priaznivcov LZ VLK, ktorí sa snažia o záchranu posledných prirodzených lesov na Slovensku. Minister však ďalej uvádza, že podľa zákona o organizácii miestnej štátnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov, výkon štátnej správy vykonávanej krajskými a okresnými úradmi riadia a kontrolujú ministerstvá, do ktorých pôsobnosti patria úseky štátnej správy. Do odvetvovo-riadiacej pôsobnosti ministerstva vnútra podľa vyjadrenia ministra Šimka úsek ochrany prírody a krajiny nepatrí a taktiež ministerstvo vnútra nie je oprávnené zasahovať do rozhodnutia prednostu v predmetnej veci. Minister preto v závere listu občanom oznamuje, že ich žiadosť postúpil na vybavenie Ministerstvu ŽP SR.

21. jún 2002
V Prešove pred budovou Krajského úradu sa koná protestná akcia občanov, ktorí požadujú aby prednosta KÚ vyhlásil PR Udava. Súčasne sa uskutočňuje prijatie občanov u zástupcu prednostu Krajského úradu, na ktorom je opätovne nastolená jednoznačná požiadavka na urýchlené vyhlásenie PR Udava podľa návrhu organizácie VLK Východné Karpaty. Zároveň zástupcovia petičného výboru odovzdávajú petíciu za rozšírenie PR Udava, ktorú podpísalo 13 214 občanov.

25. jún 2002
Rastislav Mičaník, náčelník organizácie VLK Východné Karpaty opätovne reaguje stanoviskom na list KÚ v Prešove, Odboru ŽP, zo dňa 17.6.2002. V stanovisku upozorňuje, že v KÚ v Prešove, odbor ŽP vôbec nereagoval na opakované požiadavky organizácie VLK Východné Karpaty uvedené v stanoviskách zo dňa 9.5.2002 a 3.6.2002. Dané požiadavky pokladá organizácia VLK Východné Karpaty za korektné a ich splnenie považuje za nevyhnutnú podmienku pre seriózne a odborné spoločné rokovanie (ktoré požaduje KÚ v Prešove, odbor ŽP). Mičaník v stanovisku ďalej uvádza, že KÚ v Prešove, odbor ŽP ani len neuviedol dôvod nesprístupnenia podkladov, ktoré opakovane organizácia VLK Východné Karpaty žiadala. Zároveň opakovane zdôrazňuje, že organizácia VLK Východné Karpaty, ako predkladateľ Návrhu na rozšírenie PR Udava, mal a stále má záujem o stretnutie k danej problematike, žiada však sprístupniť požadované podklady, alebo uviesť dôvody ich nesprístupnenia.

25. jún 2002
Rastislav Mičaník, náčelník organizácie VLK Východné Karpaty podáva v zmysle zákona č.211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám žiadosť na KÚ v Prešove, odbor ŽP. Reaguje tak na postoj KÚ v Prešove, odbor ŽP, ktorý ani po opakovaných žiadostiach nesprístupnil podklady, ktoré žiadala organizácia VLK Východné Karpaty. Mičaník žiada sprístupniť všetky oficiálne a odborne podložené alternatívne návrhy vymedzenia hraníc PR Udava, ktoré má KÚ v Prešove, odbor ŽP k dispozícii, všetky oficiálne stanoviská, ktoré by Návrh na rozšírenie PR Udava (predložený organizáciou VLK Východné Karpaty) nepodporovali a odborný posudok Lesníckeho výskumného ústavu (LVÚ) vo Zvolene.

27. jún 2002
Ing. Jozef Polačko, prednosta KÚ v Prešove, odpovedá listom na petíciu občanov za rozšírenie PR Udava. V stanovisku prednosta viac menej opakuje argumenty uvedené aj v korešpondencií medzi KÚ v Prešove a organizáciou VLK Východné Karpaty, ktoré mu bránia vyhlásiť rozšírenie. Uvádza tiež, že povinnosťou krajského úradu pri vyhlasovaní chráneného územia je okrem iného prerokovať pripomienky s tými, kto ich podal a prihliadať na ne. To, či krajský úrad napriek nesúhlasu vlastníka (správcu, nájomcu) a dotknutého orgánu štátnej správy vyhlási chránené územie, je podľa Polačka vždy na rozhodnutí príslušného krajského úradu. V závere prednosta konštatuje, že po predložení alternatívneho návrhu krajský úrad bude postupovať v zmysle všeobecne záväzných právnych predpisov.

júl 2002
Viacero občanov SR sa obracia na JUDr. Pavla Kandráča, CSc. verejného ochrancu práv. Občania sa domáhajú prešetrenia nesprávneho úradného postupu prednostu KÚ v Prešove v súvislosti s návrhom na rozšírenia PR Udava. Občania v podnete poukazujú na fakt, že ministerstvo vnútra a neskôr ministerstvo ŽP ich žiadosť riadne a odôvodnene nevybavilo. Kandráč však neskôr, po niekoľkých mesiacoch občanom oznamuje, že ich podnety odkladá, a dodáva, že to nepatrí do pôsobnosti verejného ochrancu práv.

10. júl 2002
Ing. Peter Urban, riaditeľ Centra ochrany prírody a krajiny (COPK) ŠOP SR v Banskej Bystrici, vydáva stanovisko pre KÚ v Prešove, odbor ŽP. Stanovisko pripravili Ing. Burkovský a Ing. Jasík. V stanovisko okrem iného uvádzajú, že návrh rozšírenia PR Udáva v NP Poloniny na celkovú rozlohu 393,30 ha považujú za opodstatnený, pretože vyhovuje kritériám na PR zmysle § 17 ods. l zákona NR SR č. 287/94 Z.z. o ochrane prírody a krajiny a vytvára predpoklad na zachovanie väčšieho uceleného komplexu lesných ekosystémov s vysokým zastúpením autochtónnej jedle, čím sa zabezpečí nerušený vývoj týchto ekosystémov a súčasne sa zachová významné refúgium pre mnohé druhy organizmov v nadregionálnom biocentre Udava. Podľa ich názoru sa jedná sa o lesné ekosystémy len v malej miere poznamenané ľudskou činnosťou, pričom prírodnú hodnotu územia neznižuje ani antropické ovplyvnenie niektorých porastov v ostatných desaťročiach, pretože použitý výberkový spôsob, resp. maloplošná skupinovitá forma clonnej obnovy najmä v porastoch 127 - 133, 135a, 150, 152a, prispel k diferenciácii porastovej štruktúry a k dynamike prirodzenej obnovy. Zároveň doporučujú vyhlásiť PR Udáva v rozsahu navrhovanom Lesoochranárskym zoskupením VLK Východné Karpaty podľa spracovaného projektu a v prípade legislatívnej nepriechodnosti takto vymedzenej PR navrhujú spracovať alternatívny návrh rozšírenia PR Udáva s cieľom maximálne podchytiť zachovalé lesné spoločenstvá jedľových bučín a bukových javorín v 4. a 5. lesnom vegetačnom stupni.

15. júl 2002
Mgr. Tatiana Baranová, gestorka realizácie zákona o slobodnom prístupe k informáciám KÚ v Prešove, na základe žiadosti o informácie zo dňa 25.6.2002 sprístupňuje organizácii VLK Východné Karpaty informácie. Konkrétne sprístupňuje 5 náčrtov alternatívneho vymedzenia hraníc PR Udava v porastovej mape 1:10 000, ktoré si vyhotovil odbor životného prostredia sám pre vlastnú potrebu podľa obsahu stanovísk, zaslaných odboru ŽP v procese pripomienkovania návrhu na vyhlásenie PR Udava a na základe záznamov z pracovných rokovaní k tomuto návrhu. Ako odborné zdôvodnenie týchto náčrtov odbor ŽP uvádza, informácie, ktoré má úrad vo svojom spisovom materiály a ktoré sú obsiahnuté v záznamoch z pracovných rokovaní a stanoviskách dotknutých orgánov štátnej správy. KÚ v Prešove zároveň sprístupňuje stanovisko LVÚ Zvolen, o ktoré žiadala organizácia VLK Východné Karpaty.

9. júl 2002
RNDr. Anna Jusková, riaditeľka odboru ochrany prírody a krajiny ministerstva ŽP SR zvoláva pracovné rokovanie k problematike vyhlásenia PR Udava. Rokovanie sa koná v Bratislave na ministerstve ŽP a zúčastňujú sa ho zástupcovia MŽ SR, KÚ v Prešove, odboru ŽP, Správy NP Poloniny, organizácie VLK a ŠOP SR COPK z Banskej Bystrice. Na uvedenom rokovaní sa dohodlo, že ŠOP SR - COPK Banská Bystrica zašle MŽP SR stanovisko k návrhu na vyhlásenie PR Udava a následne MŽP SR na základe tohto stanoviska zašle list prednostovi KÚ v Prešove s požiadavkou o vyhlásenie. Navyše zástupca organizácie VLK Ing. Lukáč z dôvodu odstránenia rozporov v územnom vymedzení navrhovaného chráneného územia navrhuje, že zabezpečí pracovné rokovanie s predstaviteľmi š.p. Lesy SR a MŽP SR na základe stanoviska ŠOP SR -COPK k návrhu.

15. júl 2002
Obecné úrady Osadné a Hostovice prehodnocujú svoje stanoviská k rozšíreniu PR Udava a s návrhom nesúhlasia. Ako dôvod zmeny svojho stanoviska uvádzajú neakceptáciu rozvojových zámerov obce a susedných obcí. Podľa informácii zoskupenia VLK Východné Karpaty k zmene stanoviska dochádza na základe informácií, ktoré starostom poskytli pracovníci Krajského úradu v Prešove a Okresného úradu v Snine.

29. júl 2002
prof. RNDr. Lászlo Miklós DrSC., minister životného prostredia SR, odpovedá na list občana Mgr. Peráčka z Humenného, zo dňa 2.7.2002, ktorý ministra listom žiadal o prešetrenie postupu Krajského úradu v Prešove vo veci rozšírenie PR Udava. Minister v liste Mgr. Peráčka stručne informuje, že je aj v záujme ministerstva, aby sa čím skôr vyhlásila PR Udava. Zároveň dodáva, že predložený návrh na rozšírenie rezervácie ministerstvo považuje z hľadiska ochrany prírody za opodstatnený, pretože vyhovuje kritériám prírodnej rezervácie v zmysle zákona o ochrane prírody a vytvára predpoklad na zachovanie väčšieho uceleného komplexu lesných ekosystémov a súčasne sa zachová významné refúgium pre mnohé organizmy v nadregionálnom biokoridore. Minister tiež v liste informuje, že v danej veci ministerstvo zvolalo pracovné rokovanie, ktoré sa uskutočnilo 9.7.2002 a na základe ktorého ŠOP SR odborná organizácie vypracovala odborný posudok k návrhu na rozšírenie a zároveň dohodla s riaditeľom Lesov SR, š.p. v druhej polovici augusta terénnu obhliadku PR Udava.

6. august 2002
Ing. Peter Urban, riaditeľ Centra ochrany prírody a krajiny (COPK) ŠOP SR v Banskej Bystrici, zvoláva v súvislosti s návrhom organizácie VLK na rozšírenie PR Udava pracovné rokovanie. Rokovanie sa uskutočňuje na Lesnej správe v Nižnej Jablonke a zúčastňujú sa ho zástupcovia Lesov SR, š.p., KÚ v Prešove, odboru PPaLH a ŽP, OÚ v Snine, odboru PPaLH a ŽP, organizácie VLK, Správy NP Poloniny a ŠOP. Zástupca Lesov SR, š.p. Ing. Gašpar informuje účastníkov rokovania, že Lesy SR, š.p. nie sú proti zámeru rozšírenia PR Udava, žiadajú však, aby bol Štátnou ochranou SR spracovaný nový projekt rozšírenia PR Udava so zainteresovaním širšieho spektra odborníkov z lesníckych inštitúcií (lesnícky výskumný ústav Zvolen, Lesoprojekt Zvolen, TU Zvolen), lesníckej prevádzky, LZ VLK Východné Karpaty, prípadne odborníkov z iných vedeckých inštitúcií. Na uvedenom rokovaní sa dohodlo, že Správa NP Poloniny vypracuje nový návrh na rozšírenie PR Udava v spolupráci s odborníkmi a LZ VLK podľa návrhu Ing. Gašpara. Projekt bude vypracovaný v súlade s metodickými pokynmi a novým zákonom o ochrane prírody a krajiny a najneskôr do 30.6.2003 ho predloží ŠOP SR COPK na oponentské konanie. Ďalej sa dohodlo, že Lesy SR š.p. sa zaväzuje do 1.1.2004 nevykonávať v LHP plánovanú výchovnú ťažbu a v termíne do 1.1.2005 obnovnú ťažbu v porastoch, ktoré boli zahrnuté do návrhu na rozšírenie PR Udava spracovaného organizáciou VLK Východné Karpaty. V prípade výskytu kalamity užívateľ lesných pozemkov v súlade so zákonom o lesoch s štátnej správe lesného hospodárstva o situácií vyrozumie Správu NP Poloniny.

8. august 2002
Ing. Peter Urban, riaditeľ Centra ochrany prírody a krajiny (COPK) ŠOP SR v Banskej Bystrici, zvoláva Odbornú oponentskú radu pri ŠOP SR k návrhu na rozšírenie PR Udava, ktorý predložila organizácia VLK Východné Karpaty. Na tejto rade je schválený Oponentský posudok k návrhu na rozšírenie PR Udava zo dňa 8.7.2002 vypracovaný členmi Odbornej oponentskej rady - Ing. J. Burkovským, RNDr. A. Cvachovou a Ing. B. Faškom. V posudku sa okrem iného uvádza, že navrhované rozšírenie plne zodpovedá definícii prírodnej rezervácie v zmysle § 17 ods. 1 zákona č. 287/1994 o ochrane prírody a krajiny. V závere posudku sa uvádza, že návrh je považovaný za opodstatnený, pretože vyhovuje kritériám na PR. Projekt na rozšírenie PR Udava predložený organizáciou VLK Východné Karpaty je podľa spracovateľov Oponentského posudku vypracovaný v súlade s príslušným pokynom MŽP SR a po zapracovaní pripomienok uvedených v oponentskom posudku ho odporúčajú predložiť príslušnému orgánu ochrany prírody a krajiny na vyhlásenie ochrany. V sprievodnom liste sa však Urban odvoláva na rokovanie v Nižnej Jablonke, ktoré sa uskutočnilo dňa 6.8.2002 a dodáva, že pôvodný projekt a posudok budú využité v rámci dohodnutého prepracovania návrhu na rozšírenie PR Udava a nebude sa uvažovať s vyhlásením rozšírenia podľa pôvodného projektu ako je v závere posudku odporúčané.

10. august 2002
prof. RNDr. László Miklós DrSc. minister životného prostredia SR, vydáva list, ktorý pripravil RNDr. Jozef Kramárik. List je adresovaný prednostovi KÚ v Prešove a minister v ňom prednostu žiada, aby vyhlásenie rezervácie zabezpečil. V liste minister okrem iného uvádza, že nevyhlásením rezervácie Udava môže dôjsť zničeniu zachovalých lesných spoločenstiev, čo môže spôsobiť aj odobratie Diplomu Rady Európy pre NP Poloniny.

18. september 2002
Mgr. Jozef Fiala, spracovateľ Návrhu na rozšírenie PR Udava na základe pripomienok uvedených v Oponentskom posudku ŠOP SR COPK B. Bystrica zasiela KÚ v Prešove, odboru ŽP prepracované časti návrhu na rozšírenie PR Udava. Zároveň uvádza, že týmto organizácia VLK Východné Karpaty, ako predkladateľ návrhu, považuje návrh za kompletný a dodáva, že je možné na základe neho pristúpiť k rozšíreniu daného chráneného územia.

30. september 2002
Ing. František Kurilla, vedúci Odboru ŽP na KÚ v Prešove, reaguje na zaslané prepracované časti návrhu na vyhlásenie PR Udava zo dňa 18.9.2002. V liste upozorňuje Mgr. Fialu, že nie je pravdepodobne informovaný o dohode z pracovného rokovania v Nižnej Jablonke, ktoré sa uskutočnilo dňa 6.8.2002, pretože na základe tejto dohody bola Správa NP Poloniny poverená vypracovať nový návrh na rozšírenie PR Udava. Vedúci odboru zároveň informuje, že Mgr. Fialom zaslaný doplnený a prepracovaný návrh na rozšírenie PR Udava odstupuje Správe NP Poloniny ako jeden z podkladov na vypracovanie nového návrhu na rozšírenie PR Udava.

8. október 2002
Rastislav Mičaník, náčelník organizácie VLK Východné Karpaty reaguje oficiálnym stanoviskom na list Ing. F. Kurillu zo dňa 30.9.2002. V ňom dôrazne žiada, aby KÚ v Prešove akceptoval prepracované časti návrhu na rozšírenie PR Udava, ktoré krajskému úradu v mene organizácie VLK Východné Karpaty zaslal dňa 18.9.2002 spracovateľ návrhu Mgr. Fiala. Zároveň Mičaník žiada KÚ v Prešove odbor ŽP, aby postupoval v zmysle zákona č. 287/1994 Z.z. ako aj metodického usmernenia (pokynu MŽP SR) a bez zbytočných prieťahov predložil prednostovi KÚ v Prešove všeobecne záväznú vyhlášku, ktorou sa vyhlási PR Udava. Mičaník zároveň konštatuje, že jedine prednosta KÚ v Prešove je kompetentný rozhodnúť o vyhlásení, respektíve nevyhlásení chráneného územia. Formálna dohoda (zápis) o vypracovaní nového návrhu na rozšírenie PR Udava, ktorá vzišla z rokovania dňa 6.8.2002 v Nižnej Jablonke sa návrhu na rozšírenie, ktorý predložila organizácia VLK Východné Karpaty, netýka, preto na základe nej nie je možné vyhlasovací proces ukončiť. Mičaník v stanovisku žiada prednostu KÚ v Prešove, aby, berúc do úvahy oficiálny list ministra ŽP SR, vo veci rozhodol.

22. október 2002
Ing. Jozef Polačko, prednosta KÚ v Prešove, reaguje na oficiálne stanovisko organizácie VLK Východné Karpaty zo dňa 8.10.2002. V liste prednosta uvádza, že Správa NP Poloniny je gestorom spracovania nového paralelného návrhu na vyhlásenia PR Udava a že KÚ v Prešove, odbor ŽP proces vyhlasovania chráneného územia neukončil, ale naopak stále sa zámerom vyhlásiť PR Udava zaoberá. Zároveň oznamuje, že v procese vyhlasovania PR Udava podľa návrhu organizácie VLK Východné Karpaty, bude KÚ v Prešove pokračovať za účelom odstránenia tých sporných skutočností, ktoré boli identifikované v doterajšom vyhlasovacom procese. Prednosta sa v liste vyhýba jednoznačnému stanovisku a napriek žiadosti organizácie VLK zo dňa 8.10.2002 vo veci návrhu na rozšírenie PR Udava nerozhoduje.

6. november 2002
Ing. Blažej Možucha, generálny riaditeľ Lesov SR, š.p. Banská Bystrica, vydáva stanovisko, v ktorom prehodnocuje svoje predošlé stanovisko k rozšíreniu PR Udava a s návrhom rozšírenia podľa návrhu organizácie VLK súhlasí. Ako dôvod zmeny svojho stanoviska uvádza záujem na rešpektovaní odborných stanovísk s prioritou dôslednej ochrany lokality osobitného významu, s prihliadnutím na časové hľadisko spojené s administratívnym procesom rozšírenia rezervácie v prípade spracovania nového návrhu, v neposlednom rade tiež zohľadňujúc medzinárodné záväzky vyplývajúce z Európskeho diplomu pre NP Poloniny. Možucha zároveň žiada prednostu KÚ v Prešove, aby toto stanovisko Lesov SR, š.p. bolo požité pre ďalšie konanie v danej veci podľa platného postupu.

18. november 2002
Rastislav Mičaník, náčelník organizácie VLK Východné Karpaty zasiela žiadosť prednostovi KÚ v Prešove v ktorom ho opätovne žiada, aby vo veci rozšírenia PR Udava podľa návrhu, ktorý vypracovala organizácia VLK Východné Karpaty, rozhodol. Prednosta však na túto žiadosť nikdy nereagoval.

22. november 2002
Ing. Miroslav Buraľ, riaditeľ Správy NP Poloniny, zasiela list KÚ v Prešove, oboru ŽP, ktorý vypracoval Ing. Piroš, v ktorom informuje, že v dôsledku zásadného prehodnotenia stanoviska zo strany Lesov SR š.p. a na základe bezvýhradného súhlasu s návrhom organizácie VLK Východné Karpaty a na základe usmernenia riaditeľstva ŠOP SR COPK B. Bystrica, Správa NP Poloniny nepripravuje nový návrh na rozšírenie PR Udava.

2. december 2002
Ing. František Kurilla, vedúci Odboru ŽP na KÚ v Prešove, zvoláva pracovné stretnutie "interného charakteru" bez účasti zástupcov organizácie VLK Východné Karpaty. Stretnutie je zvolané na základe nových skutočností vo veci návrhu na rozšírenie PR Udava a zúčastňujú sa ho zástupcovia KÚ v Prešove odboru ŽP (Makarová, Hamara), odboru PPaLH (Kulana) a Správy NP Poloniny (Buraľ, Gič, Piroš). Na stretnutí je prezentované súhlasné stanovisko Lesov SR, š.p., zo dňa 6.11.2002, ktoré vydal generálny riaditeľ podniku Ing. Blažej Možucha, žiadosť organizácie VLK Východné Karpaty adresovaná prednostovi KÚ v Prešove, aby vo veci rozšírenia PR Udava rozhodol a stanovisko Správy NP Poloniny adresované KÚ v Prešove, v ktorom Správa informuje, že vzhľadom na súhlasné stanovisko Lesov SR š.p., nepripravuje nový návrh na rozšírenie PR Udava, ale naopak odporúča schváliť návrh organizácie VLK Východné Karpaty. Na stretnutí Ing. Kulan, vedúci oboru PPaLH na KÚ v Prešove prezentuje svoje výhrady voči návrhu na rozšírenie PR Udava, ktorý spracovala organizácia VLK, pričom niektoré svoje pôvodné argumenty mení a dopĺňa o ďalšie. Ing. Buraľ, riaditeľ Správy NP Poloniny, informuje, že vypracovanie nového návrhu nemá, pri bezvýhradnom súhlase vlastníka a na základe záverov a odporúčaní riaditeľstva ŠOP SR obsiahnuté v stanovisku č.COPK/149/2002, opodstatnenie a doporučuje vyhlásiť PR Udava podľa pôvodného návrhu organizácie VLK. Zástupcovia odboru ŽP na stretnutí konštatujú, že súhlas Lesov SR, š.p. môže byť dôvodom na opätovné zaoberanie sa návrhom VLKa. Zároveň informujú, že v prípade, že pôvodný návrh bude prednostom KÚ v Prešove akceptovaný ešte v roku 2002, sú pripravené všetky podklady na vyhlásenie PR Udava. V prípade, že sa tak nestane, bude podľa vyjadrenia zástupcov odboru ŽP potrebné zabezpečiť spracovanie nového návrhu a jeho prednostné a urýchlené prerokovanie. Na uvedenom stretnutí boli prijaté tieto závery: 1) na pracovnom stretnutí nedošlo medzi účastníkmi k dohode vo veci vyhlásenia pôvodného návrhu PR Udava tak, ako bol predložený organizáciou VLK, 2) závery z pracovnej porady v Nižnej Jablonke zo dňa 6.8.2002 sú toho času už neaktuálne a to na základe nových skutočností - listu Lesov SR š.p., listu a stanoviska Správy NP Poloniny a žiadosti organizácie VLK adresovanej prednosti, aby vo veci rozšírenia PR Udava rozhodol, 3) toho času nie je známe, kto by bol spracovateľom nového návrhu PR Udava v prípade, že návrh nebude schválený tak, ako ho pôvodne predložila organizácia VLK.

5.december 2002
Ing. Juraj Lukáč, štatutárny zástupca Lesoochranárskeho zoskupenia VLK a Ing. Blažej Možucha, generálny riaditeľ Lesov SR, š.p., na tlačovej konferencii v Bratislave podpisujú spoločnú deklaráciu. Podpisom tohto dokumentu obe strany deklarujú záujem spojiť všetky spoločenské sily na dosiahnutie strategického cieľa, ktorým je zachovanie a zveľaďovanie lesov Slovenska. Územne sa tento dokument vzťahuje na štátne lesy v správe podniku Lesy SR, š.p. Organizácia VLK a Lesy SR, š.p. sa rozhodli v záujme podpory uvedeného strategického cieľa nadviazať konkrétnu spoluprácu. Jedným z bodov konkrétnej spolupráce zakotveným v deklarácií je aj dohoda vzájomné si poskytovať podporné stanoviska vo veci konkrétnych aktivít majúcich súvis s napĺňaním deklarovaného cieľa. Tento bod deklarácie priamo nadväzuje na podporné stanovisku Lesov SR, š.p., zo dňa 6.novembra 2002 k rozšíreniu PR Udava.

18. december 2002
Ing. Marián Gič, poverený riadením Správy NP Poloniny, zvoláva pracovné rokovanie ohľadom Diplomu Rady Európy. Rokovanie sa uskutočňuje v Snine za účasti zástupcov MŽP SR (Straka), KÚ v Prešove (Makarová, Hamara, Kulan), OÚ v Snine (Hajduk, Kepič), Centra ochrany prírody a krajiny ŠOP SR B. Bystrica (Medveďová) a Správy NP Poloniny (Buraľová, Buraľ, Pčola, Piroš, Gič). Zástupcovia organizácie VLK Východné Karpaty na toto rokovanie nie sú prizvaní. Zo stretnutia vzchádza niekoľkokrát menená zápisnica, ktorú predovšetkým Ing. Kulan, vedúci odboru PPaLH na KÚ v Prešove pripomienkuje, mení a dopĺňa. Jedným z bodov tohto stretnutia je aj problematika rozšírenia PR Udava. Makarová z KÚ v Prešove odboru ŽP informuje účastníkov predovšetkým o stretnutí v Nižnej Jablonke, ktoré sa konalo v auguste 2002, o súhlasnom stanovisku generálneho riaditeľa Lesov SR š.p. k rozšíreniu PR Udava podľa návrhu organizácie VLK, o žiadosti VLKa adresovanej prednostovi KÚ v Prešove, aby vo veci návrhu na rozšírenie rozhodol, o liste Správy NP Poloniny, v ktorom informuje, že nepripravuje nový návrh, ale odporúča návrh organizácie VLK a o pracovnom stretnutí, ktoré sa konalo 2.12.2002 na KÚ v Prešove. Kulan z KÚ v Prešove, odboru PPaLH dopĺňa Makarovú a informuje, že medzičasom KÚ v Prešove obdržal dve stanoviska z obcí Osadné a Hostovice, ktoré v nich zmenili svoj predchádzajúci súhlas bez bližšieho zdôvodnenia. Konštatuje, že súhlas ktorý dali Lesy SR š.p. Banská Bystrica, nebol daný pre predkladateľa pôvodného návrhu VLK Východné Karpaty ale pre VLK Tulčík. Zároveň dodal, že moratóriu na ťažby v území navrhovanom na rozšírenie rezervácie, ktoré bolo dohodnuté na stretnutí v Nižnej Jablonke, sa nepremietne do nového LHP. Kulan zároveň uvádza výhrady voči návrhu na rozšírenie PR Udava, ktorý predložila organizácia VLK. Na tieto výhrady reagujú Pčola a Piroš, zástupcovia Správy NP Poloniny a uvádzajú, že návrh na rezerváciu zohľadňuje nielen lesnícky aspekt, ale i vodohospodárske funkcie lesa, ekostabilizačné a samoregulačné faktory a biotopy pre výskyt vzácnych druhov rastlín a živočíchov. Straka z ministerstva ŽP SR uzatvára diskusiu konštatovaním, že nepôvodnosť, na ktorú poukazuje odbor PPaLH, je potrebné riešiť stupňami ochrany prírody. Zúčastnení sa zhodujú, že Správa NP Poloniny do konca januára 2003 zvolá stretnutie za účasti ŠOP SR, organizácie VLK, Lesov SR š.p. a LVÚ Zvolene za účelom navrhnutia optimálnej hranice PR Udava v súlade s novelou zákona o ochrane prírody a krajiny a takto upravený návrh na PR Udava predloží na KÚ v Prešove. Zároveň odbor PPaLH na KÚ v Prešove sa zaväzuje, že proti návrhu, ktorý vzíde z tohto stretnutia, pokiaľ zohľadní jeho výhrady, nebude mať námietky a dá naň súhlasné stanovisko. Správa NP Poloniny tiež vyzve obce, aby svoje nesúhlasné stanoviská zdôvodnili. Straka tiež dopĺňa, že bude nútený informovať komisiu a orgány Rady Európy o situácií okolo PR Udava, preto žiada, aby sa v termíne do konca januára našla a potvrdila zhoda v priestorovom členení návrhu rezervácie a vo februári 2003 bol tento návrh zaslaný na KÚ v Prešove ako podklad pre legislatívne ukončenie. Jedným zo záverov uvedeného stretnutia, ktoré zhrnul Straka je konštatovanie, že vo februári 2003 bude problematika PR Udava ukončená a v priebehu roku sa bude pokračovať v rozširovaní nových rezervácií zameraných na ochranu pôvodných lesov. Podľa Straku bude tento zápis ako aj uvedené konštatovanie využité pri verbálnej obhajobe Európskeho Diplomu na zasadnutí Komisie 21. januára 2003 v Rade Európy. Závery tohoto stretnutia žiaľ neboli splnené, pretože problematika PR Udava nebola doteraz ukončená.

január 2003
Do platnosti vstupuje nový Lesný hospodársky plán (LHP) pre Lesný hospodársky celok (LHC) Nižná Jablonka, ktorý schválil Ing. Kulan, vedúci odboru PPaLH na KÚ v Prešove. Do jeho tvorby sa pokúšala aktívne zapojiť aj organizácia VLK Východné Karpaty. Krajský úrad v Prešove, odbor PPaLH však žiadosť VLKa o účasť v správnom konaní zamietol a prípad sa následne ťahal cez odvolania po Najvyšší súd. Ten vo veci zatiaľ definitívne nerozhodol.

17. január 2003
Ing. Juraj Lukáč, náčelník Lesoochranárskeho zoskupenia VLK vydáva otvorenú výzvu "Zastavme ničenie NP Poloniny". Výzva je adresovaná Elidiovi Fernandezovi-Galianimu z Rady Európy a Mikulášovi Dzurindovi, predsedovi vlády SR. K výzve sa pripája 26 mimovládnych organizácií. Lukáč vo výzve informuje o vážnych problémoch na území NP Poloniny, okrem iných aj o probléme okolo návrhu na rozšírenie PR Udava a vyzýva Radu Európy aby odobrala Diplom Rady Európy udelený NP Poloniny. Zároveň žiada predsedu vlády, aby konečne začal dialóg s mimovládnymi organizáciami o mimoriadnych problémoch nielen v ochrane prírody na východnom Slovensku ale aj o celkovej morálke štátnej správy v Prešovskom kraji. Na túto výzvu Galiano ani Dzurinda nikdy oficiálne neodpovedali.

29. január 2003
Ing. František Kurilla, vedúci Odboru ŽP na KÚ v Prešove, listom žiada generálne riaditeľstvo Lesov SR o upresnenie stanoviska k návrhu na rozšírenie PR Udava. V liste vedúci odboru svoju žiadosť zdôvodňuje tým, že Lesy SR, š.p. vo svojom stanovisku zo dňa 6.11.2002 uviedli, že súhlasia s pôvodným návrhom na rozšírenie PR Udava, tak ako tento návrh predložilo LZ VLK Tulčík, pričom podľa Ing. Kurillu odbor ŽP evidoval len žiadosť LZ VLK Východné Karpaty.

29. január 2003
Ing. Peter Urban, PhD., riaditeľ Centra ochrany prírody a krajiny Štátnej ochrany prírody SR vydáva stanovisko, ktoré vypracoval Ing. Burkovský, v ktorom odporúča ponechať vymedzenie rozšírenia PR Udáva v pôvodnom rozsahu podľa projektu organizácie VLK Východné Karpaty. V stanovisku adresovanom Správe NP Poloniny sa uvádza, že zástupcovia Centra ochrany prírody sa nebudú môcť zúčastniť pracovného stretnutia, ktoré sa má uskutočniť 30.1.2003, preto vo veci optimalizácie hranice rozšírenia PR Udava zasielajú písomné stanovisko. V tomto stanovisku sa okrem iného uvádza, že zotrvávajú na názore, že hranice rozšírenia pôvodnej PR Udáva v návrhu predloženom organizáciou VLK Východné Karpaty boli stanovené vhodne a výstižne. Hlavným zámerom navrhovaného rozšírenia PR Udáva je zabezpečenie prísnej ochrany uceleného komplexu lesa v závere doliny Udáva z hľadiska ochrany celého ekosystému, teda všetkých jeho zložiek a súčasne aj biotopov Európskeho významu v NP Poloniny. V stanovisku sa ďalej uvádza, že z hľadiska ďalšieho vývoja je mimoriadne dôležité aby prestalo zasahovanie do lesných porastov najmä vylúčenie rubných ťažieb, ktoré by celkový proces regenerácie odďaľovali a naopak za úvahu by stáli niektoré výchovné zásahy do mladších častí porastov, zamerané na úpravu hustoty a asanáciu sporadických cudzorodých elementov /napr. nepôvodného smreka/, čím by sa proces regenerácie urýchlil, ale ani tieto zásahy nie sú nevyhnutné.

30. január 2003
Ing. Marián Gič, dočasne poverený riadeným Správy NP Poloniny, zvoláva na základe záverov z pracovného stretnutia ohľadom Diplomu Rady Európy, ktoré sa uskutočnilo dňa 18.12.2002 pracovné stretnutie v Snine. Cieľom stretnutia je navrhnutie optimálnej hranice PR Udava v súlade s novým zákonom o ochrane prírody a krajiny. Rokovania sa zúčastňujú zástupcovia Správy NP Poloniny (Piroš, Gič), OZ Lesov SR, š.p. Vranov nad Topľou (Brečka, Minčič) a LZ VLK (Lukáč, Fiala, Mičaník). Na stretnutí boli predložené agregované mapové výstupy z podkladov spracovaných Lesoprojektom pre program NATURA 2000, ktoré podporujú zdôvodnenie rozšírenia PR Udava. Zástupca lesného závodu Vranov nad. Topľou Ing. Brečka konštatuje, že súhlasné stavisko generálneho riaditeľstva Lesov SR š.p. Banská Bystrica s rozšírením PR Udava podľa návrhu VLKa bolo vydané bez konzultácie s vedením odštepného závodu. Brečka dodáva, že stanovisko odštepného závodu k rozšíreniu PR Udava podľa návrhu VLKa je aj naďalej nesúhlasné a apeluje na vyhlásenie územia rezervácie o menšej výmere. Okrem iného Brečka argumentuje aj ekonomickými stratami pre lesný závod, ktoré by rozšírenie prinieslo. Ing. Minčič, zástupca lesnej správy v Nižnej Jablonke dopĺňa stanovisko Lesov SR o výhrady k pôvodnosti jedle a jej ohrozeniu zo strany buka a zahrnutiu turistického chodníka do územia PR. Zástupca organizácie VLK Ing. Lukáč vyjadruje názor, že problém rozšírenia PR Udava nie je odborný, ale politický a navrhuje riešenie na úrade vlády SR. Zároveň dodáva, že vychádzajúc z odborných stanovísk, rozšírením rezervácie nehrozí žiadne nebezpečenstvo pre ďalší vývoj porastov a vyzýva zástupcov Lesov SR š.p. , aby do dvoch týždňov vyčíslili ekonomické straty v hospodárení podniku, prípadne definovali iné prekážky, ktoré bránia ich súhlasu s podaným návrhom.. Zástupca Lesov SR š.p. sa vyjadruje, že na takéto stavisko momentálne nie je pripravený, no zároveň dodáva, že sú schopní požadovanú ekonomickú analýzu dodať. Lesy SR š.p. sľúbené vyčíslenie napriek prísľubu však nikdy nedodali. Lukáč ponúka zástupcom Lesov SR š.p. vykonanie DNA analýzy jedle v navrhovanom územie na rozšírenie rezervácie za účelom overenia jej pôvodnosti, ktorú spochybnil okrem iného aj vedúci odboru PPaLH na KÚ v Prešove, Ing. Kulan vo svojich stanoviskách . Zástupcovia Lesov SR š.p. túto ponuku odmietajú s tým, že mladé porasty jedle v sporných porastoch sú prirodzené a nie je nutné túto skutočnosť dokazovať. Ing. Piroš, zástupca Správy NP Poloniny informuje o výstupoch a databázach NATURY 2000 a možnostiach integrovanej ochrany v rámci územia PR v dôsledku diferenciácie územia so štvrtým resp, piatym stupňom ochrany. Zástupca VLKa Mgr. Fiala viac menej dopĺňa vyjadrenia Lukáča a informuje, že VLK pripravuje nový návrh rozšírenia PR Udava o výmere 800 ha.

10. február 2003
Rastislav Mičaník, náčelník organizácie VLK Východné Karpaty zasiela žiadosť na KÚ v Prešove a žiada na základe zákona č. 211/2000 Z.z. sprístupniť informácie z LHP Nižná Jablonka o plánovaných lesohospodárskych zásahoch v konkrétnych lesných porastoch, ktoré sú zahrnuté do lokality rozšírenia PR Udava. Organizácia VLK chce vedieť, aké ťažby Krajský úrad v Prešove, odbor PPaLH schválil pri obnove LHP v týchto lesoch.

20. február 2003
Ing. Jozef Kulan, vedúci Odboru PPaLH na Krajskom úrade v Prešove vydáva rozhodnutie, v ktorom nevyhovuje žiadosti organizácie VLK zo dňa 10.2.2003 a požadované informácie z LHP odmieta sprístupniť. Kulan v odôvodnení okrem iného uvádza, že požadované údaje z LHP tvoria bázu dát súvisiacich s tvorbou LHP a sú v zmysle vyhlášky Národného bezpečnostného úradu utajovanými skutočnosťami a organizácia VLK nemá oprávnený prístup k požadovaným údajom.

27. február 2003
Ing. Ján Novák, dočasne poverený generálny riaditeľ Lesov SR, š.p. vydáva ďalšie (v poradí už tretie v tejto veci) stanovisko za Lesy SR, š.p. v ktorom uvádza, že súhlasné stanovisko bývalého riaditeľa Lesov SR Ing. Blažeja Možuchu k rozšíreniu PR Udava podľa návrhu organizácie VLK zo dňa 6.9.2002 považuje za bezpredmetné a trvá na návrhu Lesov SR, š.p., ktoré bolo prezentované na pracovnom rokovaní 6. augusta 2002 v Nižnej Jablonke.

31. február 2003
Ing. František Kurilla, vedúci Odboru ŽP na KÚ v Prešove, listom žiada Správu NP Poloniny o prednostné a urýchlené vypracovanie návrhu chráneného územia Udava odvolávajúc sa na dohodu, ktorá vzišla z pracovného stretnutia dňa 6.8.2002 v Nižnej Jablonke. V liste vedúci odboru uvádza dôvody, pre ktoré by mal byť Správou NP Poloniny vypracovaný nový návrh na rozšírenie PR Udava. Opiera sa okrem iného aj o ďalšie stanovisko generálneho riaditeľstva Lesov SR, š.p. zo dňa 27.2.2003 v ktorom Ing. Ján Novák - dočasne poverený generálny riaditeľ uvádza, že súhlasné stanovisko bývalého riaditeľa Lesov SR Ing. Blažeja Možuchu k rozšíreniu PR Udava podľa návrhu organizácie VLK zo dňa 6.9.2002 považuje za bezpredmetné. Vedúci odboru Ing. Kurilla zároveň Správu NP Poloniny upozorňuje, že zmenou stanoviska Lesov SR, š.p. stráca aktuálnosť aj posledné stanovisko Správy NP zo dňa 22.11.2002, v ktorom Správa NP uviedla, že vzhľadom k bezvýhradnému súhlasu Lesov SR, š.p. nepripravuje nový návrh rozšírenia PR. V závere listu Ing. Kurilla vyzýva Správu NP Poloniny k urýchlenému vypracovaniu nového návrhu, ktorý bude podkladom na vyhlásenie (rozšírenie) PR Udava.

marec 2003
Rastislav Mičaník a Viliam Bartuš, zástupcovia organizácie VLK vydávajú správu Ohrozené Poloniny o problémoch na území NP Poloniny. V správe sa okrem iného zmieňujú aj o kauze okolo rozširovania PR Udava. Táto kritická správa bola neskôr predložená všetkým poslanom výboru pre životné prostredie Národnej rady SR, ministrovi ŽP ako aj zástupcom Rady Európy.

13. marec 2003
Rastislav Mičaník, náčelník organizácie VLK Východné Karpaty podáva odvolanie proti rozhodnutiu odboru PPaLH KÚ v Prešove zo dňa 20.2.2003 o odmietnutí poskytnúť informácie z LHP Nižná Jablonka, v ktorom sa nachádza PR Udava. V odvolaní Mičaník okrem iného poukazuje na nezákonnosť a nezmyselnosť utajovania LHP zo strany štátnej správy a žiada, aby ministerstvo pôdohospodárstva SR, ako odvolací orgán, rozhodnutie KÚ v Prešove o odmietnutí sprístupniť informáciu zrušilo a vec vrátilo na ďalšie konanie.

7. máj 2003
PhDr. Anna Majkútová, riaditeľka odboru masmediálnej politiky a styku s verejnosťou ministerstva pôdohospodárstva SR vydáva rozhodnutie o odmietnutí poskytnúť informáciu, ktorým zamieta odvolanie organizácie VLK zo dňa 13.3.2003 a potvrdzuje rozhodnutie odboru PPaLH na KÚ v Prešove zo dňa 20.2.2003. V odvolaní sa Majkútová viac menej stotožňuje s argumentáciou odboru PPaLH na KÚ v Prešove a odvoláva sa na utajovanie LHP.

12-13. máj 2003
Rastislav Mičaník a Viliam Bartuš, zástupcovia organizácie VLK sa na výjazdovom zasadnutí výboru pre životné prostredie Národnej rady SR, ktoré sa koná v Medzilaborciach a na Vodárenskej nádrži (VN) Starina, stretávajú s poslancami NR SR. Hlavnou diskutovanou témou stretnutia sú problémy týkajúce sa ochrany VN Starina. Zástupcovia VLKa odovzdávajú poslancom správu o problémoch v NP Poloniny "Ohrozené Poloniny" a apelujú na riešenie vážnych problémov na území parku. Okrem iného upozorňujú aj na problém okolo rozšírenia PR Udava a žiadajú poslancov NR SR, aby sa v rámci svojich kompetencií zasadili za urýchlené vyhlásenie rozšírenia PR Udava. Okrem poslancov zástupcovia VLKa rovnakým apelom oslovujú aj ministra životného prostredia SR, ktorý je v tom čase v Medzilaborciach a odovzdávajú mu správu Ohrozené Poloniny.

28. máj 2003
Rada ministrov na svojom 840. zasadnutí s Štrasburgu rozhoduje o obnovení Európskeho Diplomu pre NP Poloniny na ďalších 5 rokov. Zároveň Rada ministrov vydáva rezolúciu, ktorá obsahuje podmienky a doporučenia, ktoré musia byť splnené do nasledujúceho predĺženia. Jednou z podmienok je požiadavka zvýšiť na území NP Poloniny počet lesných rezervácií a ich rozlohu a to buď na základe dostupných údajov z inventarizácie lesov a z máp lesných spoločenstiev, alebo na základe návrhov predložených administratívou národného parku a organizáciou VLK.

14. júl 2003
Mgr. Zuzana Dlugošová, advokátka a právna zástupkyňa organizácie VLK Východné Karpaty podáva na Najvyšší súd SR žalobu, v ktorej žaluje Ministerstvo pôdohospodárstva a žiada súd o preskúmanie zákonnosti rozhodnutia zo dňa 7.5.2003, ktorým ministerstvo zamietlo odvolanie VLKa vo veci sprístupnenia informácií z LHP Nižná Jablonka. V žalobe Dlugošová argumentuje skutočnosťami, z ktorých vyplýva, že rozhodnutie ministerstva, ako aj KÚ v Prešove, je v rozpore so zákonom. Zároveň v žalobe uvádza, že porušením zákona prišlo rozhodnutiami ministerstva i krajského úradu k poručeniu práv organizácie VLK na prístup k informáciám a žiada Najvyšší súd SR o zrušenie týchto rozhodnutí.

31. júl 2003
Walter Schwimmer, generálny tajomník Rady Európy zasiela list László Miklósovi, ministrovi životného prostredia SR, v ktorom ministra informuje o obnovení Európskeho diplomu Národnému parku Poloniny na ďalších 5 rokov. Schwimmer ministrovi zároveň predkladá rezolúciu, ktorá obsahuje podmienky a doporučenia, ktoré musia byť splnené do nasledujúceho predĺženia a vyjadruje presvedčenie, že môže počítať s ministrovou podporou zabezpečenia vhodného sledovania tejto rezolúcie. Zároveň však ministra upozorňuje, že skupina špecialistov, ktorá je za to zodpovedná, vyjadruje vážnu obavu ohľadom situácie v NP Poloniny, hlavne čo sa týka zmeny štatútu lesov a poľovného obhospodarovania. Podľa špecialistov to nie je kompatibilné s cieľmi chráneného územia. Od územia, ktoré získalo Európsky diplom chránených území sa očakáva, že ukáže vzorový manažment zameraný na ochranu prírodných hodnôt. Aj napriek tomu i napriek vážnosti situácie, skupina navrhuje obnoviť Európsky diplom, ale chce, aby slovenská vláda bola informovaná, že toto vyznamenanie môže byť neskôr, ak navrhované podmienky nebudú rešpektované, odobraté.

september 2003
Ing. Juraj Lukáč, štatutárny zástupca Lesoochranárskeho zoskupenia VLK kontaktuje Eladia Fernandeza Galianiho z Rady Európy. Lukáč Galiana informuje o problémoch na území NP Poloniny, zasiela mu správu Ohrozené Poloniny a opakovane žiada prostredníctvom neho Radu Európy o odobratie Európskeho Diplomu Národnému parku Poloniny pre neplnenie podmienok tohto ocenenia.

jeseň 2003
Ing. Milan Piroš, odborný pracovník Správy NP Poloniny vypracováva nový návrh na rozšírenie PR Udava. Pirošov návrh uvažuje s rozdelením budúcej rozšírenej rezervácie na 5 a 4 stupeň ochrany podľa zákona o ochrane prírody a krajiny, pričom územia s 5 stupňom ochrany navrhuje podstatne menšie ako pôvodne navrhla organizácia VLK.

29. október 2003
Ing. Juraj Lukáč, Viliam Bartuš a Ing. Erik Baláž sa stretávajú na Táloch v rámci konferencie o transformácii Lesov SR š.p. s generálnym riaditeľom Lesov SR š.p., Ing. Vinšom a okrem iného diskutujú o otázke rozšírenia PR Udava. Generálny riaditeľ dáva prísľub, že sa problémom bude zaoberať a zaujme k nemu stanovisko.

8. november 2003
Viliam Bartuš a Matej Harvan, zástupcovia VLKa sa zúčastňujú slávnostného udelenia Diplomu Rady Európy Národnému parku Thayatal v Rakúsku a pri tejto príležitosti odovzdávajú zástupcom Rady Európy a zúčastnených hosťom správu Ohrozené Poloniny. Upozorňujú pritom na vážne problémy v NP Poloniny, ktoré okrem iného súvisia s podmienkami Diplomu Rady Európy, ktorý NP Poloniny získal v roku 1998 a v praxi sa nedodržiavajú. Zástupcovia VLKa sa stretávajú a diskutujú okrem iných s Walterom Schwimmerom, generálnym tajomníkom Rady Európy, Verenou Taylor, hlavnou administrátorkou sekretariátu Rady Európy, Jozefom Fishercolbriem, koordinátorom území, ktorým bol v Rakúsku udelený Európsky Diplom, Tomášom Rothrocklom, riaditeľom Správy Národného parku Podyjí a Barbarou Mertin, projektovou koordinátorkou Europarc Federation. Jednou z hlavných tém, o ktorých sa diskutuje, je aj problém blokovania rozšírenia PR Udava zo strany štátnej správy a tým porušovania odporúčania udeleného NP Poloniny súčastne s Diplomov rady Európy.

18. november 2003
Ing. Jozef Repka, riaditeľ Správy NP Poloniny, zasiela na Centrum ochrany prírody SR Banská Bystrica návrh na rozšírenie PR Udava, ktorý vypracoval Ing. Milan Piroš, odborný pracovník Správy NP Poloniny. Repka žiada ŠOP SR o vypracovanie oponentského posudku na tento návrh.

26. november 2003
JUDr. Tatiana Aschenbrennerová, predsedníčka senátu Najvyššieho súdu SR vydáva rozsudok v mene Slovenskej republiky v ktorom zrušuje rozhodnutie Ministerstva pôdohospodárstva zo dňa 7.5.2003 spolu s rozhodnutím KÚ v Prešove, odboru PPaLH z 20.2.2003 vo veci nesprístupnenia informácií z LHP. Najvyšší súd tak dáva za pravdu právnej zástupkyni organizácie VLK Mgr. Zuzane Dlugošovej. V rozsudky sa okrem iného uvádza, že rozhodnutie ministerstva, najmä jeho odôvodnenie, je mätúce a nezrozumiteľné a že ministerstvo, ani KÚ v Prešove, odbor PPaLH nemali zistené presne a úplne skutočný stav veci, neobstarali si potrebné podklady pre rozhodnutie, žiadosť VLKa zamietli, bez toho, aby si jednoznačne overili, aké konkrétne informácie týkajúce sa lesných pozemkov a porastov VLK žiada a či skutočne ide o informácie, ktoré nie je možné sprístupniť. V závere rozsudku sa uvádza, že súd dospel k záveru, že zistenie skutkového stavu je nedostačujúce na posúdenie veci, rozhodnutie žalovaného (ministerstva pôdohospodárstva SR) je nezrozumiteľné, preto súd zrušil rozhodnutie žalovaného zo dňa 7.5.2003 spolu s rozhodnutím správneho orgánu prvého stupňa z 20.2.2003 a vec vrátil žalovanému na ďalšie konanie.

1. december 2003
Rastislav Mičaník, náčelník organizácie VLK Východné Karpaty zasiela žiadosť prednostovi KÚ v Prešove, v ktorej ho vzhľadom na to, že na žiadosť zo dňa 8.11.2002 vôbec nereagoval, opakovane žiada, aby vo veci rozšírenia PR Udava podľa návrhu, ktorý vypracovala organizácia VLK Východné Karpaty, rozhodol.

11. december 2003
Ing. Jozef Polačko, prednosta KÚ v Prešove, odpovedá na žiadosť organizácie VLK Východné Karpaty zo dňa 1.12.2003. Prednosta sa v liste opätovne vyhýba vydaniu jednoznačného stanoviska k otázke návrhu na rozšírenie PR Udava podľa návrhu organizácie VLK. Nevydáva žiadne rozhodnutie, ale iba stroho uvádza, že postup KÚ v Prešove obsiahnutý v list zo dňa 22.111.2002 ostáva aj toho času nezmenený.