Udava - hlavné dôvody na rozšírenie

  • Zachrániť jeden z posledných lesných komplexov s pôvodným rozšírením jedľovo-bukových porastov na severovýchod-nom Slovensku
    Zvýšená ťažba dreva v posledných desaťročiach spôsobila v tomto regióne rapídny úbytok pôvodných prirodzených lesov, čo spôsobilo, že takýto veľký komplex zachovalého jedľovo-bukového lesa ako je v závere doliny Udavy, už mimo rezervácií na území NP Poloniny nenájdeme. Jedľobučina bola pritom vo Východných Karpatoch ešte v nedávnej minulosti najtypickejším lesným spoločenstvom. Pokračujúcim hospodárením v lesoch okolo existujúcej rezervácie sú ohrozené pôvodné jedľovo-bukové lesy. Podľa lesného hospodárskeho plánu (LHP) sa má v území plánovanom na rozšírenie PR Udava vyťažiť do roku 2011 celkovo 4 000 m3 dreva.

  • Zastaviť znižovanie akumulačnej schopnosti krajiny v povodí rieky Udava (protipovodňová prevencia)
    Pokračujúcim hospodárením v lesoch okolo existujúcej rezervácie, a to najmä v lesoch nad rezerváciou, dôjde k narušeniu hydrologického režimu, pričom môžu nastať zmeny, ktoré budú veľmi negatívne vplývať na vývoj celého lesného spoločenstva rezervácie (najmä zvyšovanie odtoku z oblasti a tým vysúšanie celej lokality, zvyšovanie erózie vplyvom lesných mechanizmov a ťažby, úniky ropných látok do vody a pod.). Rozšírením rezervácie sa stabilizuje celý horný tok rieky Udava, čo prispeje k zachovaniu a zlepšeniu protipovodňovej a vodozádržnej funkcie lesa.

  • Zvýšiť ekologickú stabilitu lesného ekosystému súčasnej prírodnej rezervácie a vytvoriť podmienky pre evolučný vývoj celého lesného komplexu
    Súčasná rozloha PR Udava je malá na to, aby z dlhodobého hľadiska mohla eliminovať vplyv bežných, ale hlavne extrémnejších výkyvov abiotických a biotických faktorov prírodného prostredia. Rozšírením rezervácie sa dosiahne dlhodobo samostatný a neobmedzený vývoj lesného spoločenstva, pri ktorom sa zabezpečia lepšie podmienky pre trvalú existenciu jednotlivých druhov rastlín a živočíchov na území rezervácie.

  • Začleniť všetky zvyšky pôvodného prirodzeného lesa (najmä jedľovo-bukového) do prírodnej rezervácie
    V závere doliny rieky Udavy sa dnes nachádza komplex zhruba 200 ha pôvodných jedľovo-bukových lesov. V súčasnej PR Udava je z toho zahrnutých iba 52 ha. Biologická a ekologická hodnota jedľobučiny v rezervácii a mimo nej je pritom rovnaká. Zvyšnú časť lesa, ktorý sa má začleniť do rezervácie, tvoria najmä mladšie porasty pôvodných jedľových a javorových bučín, ktoré síce majú z malej časti pozmenené drevinové zloženie, ale sú výškovo a vekovo diferencované s hojným zmladením jedle.

  • Zlepšiť podmienky na existenciu a vývoj lesných druhov rastlín a živočíchov
    Malá rozloha rezervácie nedokáže zabezpečiť podmienky pre všetky druhy organizmov, ktoré do tohto lesa patria. Ekosystém sa tak stáva nekompletný a jeho vývoj je narušený. Zväčšením rozlohy lesa, ktorý je ponechaný na samostatný vývoj sa zlepšia existenčné podmienky mnohým druhom rastlín a živočíchov. Zároveň pribudnú aj nové biotopy a stanovištia.