Prípady zranení - poľovníci - rok 2019

Jesenná poľovačka sa takmer skončila tragédiou. 71-ročný poľovník postrelil svojho kamaráta
27.10.2019
Zdroj: https://www.noviny.sk/krimi/480664-jesenna-polovacka-sa-takmer-skoncila-tragediou-71-rocny-polovnik-postrelil-svojho-kamarata

ČACHTICE / Jesenná poľovačka v Čachtickej doline sa takmer skončila tragédiou. 71-ročný poľovník postrelil svojho kamaráta. Muža ihneď previezli na operačnú sálu. Náboj vystrelený z guľovnice minul životne dôležité orgány len o centimetre.

Stalo sa to v lesoch medzi obcami Čachtice a Višňové. Partia poľovníkov využila pekné víkendové počasie na lov. Po jednom z výstrelov sa ale namiesto zveri k zemi porúčal jeden z chlapov. "Počas poľovačky bol zasiahnutý 68 ročný muž krátkou guľovou zbraňou," uviedol Pavol Kudlička, hovorca KR PZ Trenčín.

​Starší poľovníci sa mali v lesnom teréne pohybovať nad sebou a nie na jednej úrovni. Keď 71-ročný muž namieril na zver a vystrelil, jeho kamarát mal spraviť nešťastný pohyb priamo do dráhy strely. Podľa informácií od zdroja z prostredia vyšetrovania mal náboj poľovníka zasiahnuť do ruky. Išlo o takzvaný čistý priestrel. "Napriek zraneniu bol pri vedomí a komunikoval. Posádka ho ošetrila, zastabilizovala a previezla do nemocnice v Trenčíne," informovala Alena Krčová, operačné stredisko ZZS.

Postreleného poľovníka po prevoze ihneď operovali. Podľa informácií TV JOJ z prostredia nemocnice je jeho stav stabilizovaný a je mimo ohrozenia života. Náboj mu prestrelil oblasť ľavého ramena. Od zásahu do srdca či hlavy ho tak delili iba centimetre. "Policajti začali trestné stíhanie vo veci ublíženia na zdraví," povedal Pavol Kudlička. 71- ročnému poľovníkovi guľovnicu zaistili policajti z NMNV. Dychové skúšky na alkohol boli u oboch mužov negatívne. "Okolnosti udalosti sú predmetom vyšetrovania," dodal hovorca KR PZ Trenčín.


Ako na divokom západe: Muži na autách strieľali do diviakov kúsok od rodinných domov s deťmi
18. 07. 2019 17:05 | BELUŠA/TV Markíza
Zdroj: https://www.tvnoviny.sk/domace/1971971_ako-na-divokom-zapade-muzi-na-autach-strielali-do-diviakov-kusok-od-rodinnych-domov-s-detmi

Poľovník potvrdil, že takýto spôsob lovu je nezákonný.

Ako na divokom západe sa v stredu večer cítili obyvatelia obce Beluša pri Púchove. Muži na troch autách tam strieľali do diviakov. A to všetko len kúsok od rodinných domov a počas poľnohospodárskych prác.

Miestni sa okamžite vybrali zistiť, o čo ide. Keď žiadali jedného z poľovníkov, aby s tým prestali, stretli sa s nezáujmom. Stopy po jazde na terénnych autách boli vidieť na poli aj na druhý deň.

Údajní poľovníci strieľali diviaky v tesnej blízkosti rodinných domov, kde sa v tom čase nachádzali malé deti. Všetci sa radšej išli schovať do svojich domov.

Na druhej strane je zase diaľnica D1. Je málo pravdepodobné, že by niekto dal povolenie na streľbu v takomto priestore.

"Ja by som skôr povedala, že to bolo pytliactvo. Pretože asi poľovačka povolená by takto nemohla byť," uviedla svedkyňa.

Poľovník potvrdil, že takýto spôsob lovu je nezákonný. Okrem toho ten istý zákon hovorí o nesprávnom spôsobe lovu ak v tom čase na poli zberajú úrodu. Na lov diviačej zvery sa používa dlhá guľová zbraň a tá má veľký dostrel.

"Guľovnica má dostrel tak do päť kilometrov. Strela z brokovnice podstatne menej, ale tiež je to veľmi ďaleko, kilometer odhadujem," vysvetlil Ján Drha, predseda poľovného združenia Ostrý vrch.

Polícia danú vec momentálne rieši, ako priestupok na úseku zbraní a streliva, respektíve poľovníctva.


Ostro kritizované VIDEO: Poľovníci nastražili pascu, aby prilákali korisť, Slováci sa búria
15.01.2019 05:55
Zdroj: https://www.topky.sk/cl/10/1764975/Ostro-kritizovane-VIDEO--Polovnici-nastrazili-pascu--aby-prilakali-korist--Slovaci-sa-buria

ČERGOV – Na neetický spôsob lovu lesnej zveri prostredníctvom krátkeho videa upozornila skupinka dokumentaristov a aktivistov, ktorí spravujú facebookovú stránku Čergov Miznúca divočina. Poľovníka, ktorý na skupinku jelenčiat strieľal od kapoty auta, označili za vraha. Článok je aktualizovaný o stanovisko Slovenskej poľovníckej komory.

Facebooková stránka Čergov Miznúca divočina v komentári pod kritizovaným videom vysvetlila, že cieľom jeho zverejnenia bolo poukázať na neetický spôsob lovu, lebo nijaký skúsený poľovník by takto zver nelovil. „Bolo by to pod jeho úroveň. To nebol lov. Bolo to zabitie. Poupratujte si, poľovníci, vo svojich radoch, a potom budete vnímaní verejnosťou v lepšom svetle. Sami ste si na vine, nehádžte vinu na iných,“ uzavreli aktivisti.

Na záberoch je kŕmiaca sa lesná zver. Seno na lúku pravdepodobne umiestnili poľovníci. „Seno pohodené na lúke prilákalo päť jelenčiat. Do hory sa však vrátili už len štyri. O piate sa "postarali" poľovníci. Jedno z jelenčiat doplatilo na svoju neskúsenosť životom,“ píše sa v popise videa.

Podľa filmárov a zanietencov potom „prišlo poľovnícke auto, jelenčatá odbehli pár desiatok metrov od sena a pozorovali auto. Strelec vystúpil (loviť priamo z auta je zakázané), oprel pušku o kapotu auta a vystrelil. Jelenčatá nechápavo stáli ďalej, iba jedno - zasiahnuté kúsok pobehlo a potom sa zrútilo do snehu. Na toto už jelenčatá reagovali útekom.“ V závere svojho príspevku zdôrazňujú, že zver je možné strieľať do 15. januára, podobne, ako vlka.

Pod kritizovaným videom z 12. januára sa nazbieralo takmer 300 komentárov, zdieľalo ho viac ako 1 700 ľudí. Najviac zainteresovaných sa zhodlo s názorom Jany. Tá napísala, že „statočný a odvážny lovec zastrelil v čase núdze na krmovisku tú premnoženú hnusobu - rovno od auta, ani sa nenachodil. (...) Kto povedal, že zver je premnožená? Kto určil, aký počet živočíchov a rastlín na kilometer štvorcový je akurát? Príroda? Hmmm, to asi nie. To človek. Jediný premnožený druh na svete. Pokojne neprikrmujte, nechajte prírode voľnú ruku, ako mala po milióny rokov, ale potom nestrieľajte. Alebo, vážení páni poľovníci, strieľajte po sebe, to vám ide v poslednej dobe najlepšie.“

Do horlivej diskusie za zapojil i poľovník Michal Š. „Aj poľovníci vedia, že strieľať pri kŕmení je nemorálne. Ten, čo strelil, je hovädo. Píšem to ako poľovník. A kvôli takýmto hlupákom odsudzujú všetkých,“ napísal muž, ktorému Čergov Miznúca divočina dala za pravdu. „Presne tak, pán Š. Takíto kazia meno poctivým poľovníkom.“

Slovenská poľovnícka komora je videom pobúrená a jeho autora vyzvala, aby sa ospravedlnil

Na prípad reagovala aj Slovenská poľovnícka komora, ktorá videom pobúrená a konanie poľovníka odcudzuje. „Autora videa sme okamžite kontaktovali a poďakovali mu za to, že odhalil takéto neetické počínanie a požiadali sme ho o spoluprácu pri odhaľovaní podobného konania,“ uviedla komora s tým, že keďže vzbudilo vášne a nevraživosť proti poľovníkom a poľovníctvu, jeho autora vyzvali k verejnému ospravedlneniu. „Nakoľko na konci svojho videa uverejnil text, ktorý osočoval 63-tisícovú skupinu slovenských poľovníkov, bez toho, že by poctivých odlíšil od tých, ktorí nekonajú v súlade so zákonom,“ dodala.

Autor po upozornení uverejnil, že „vzhľadom k tomu, že niektorí poľovníci majú pocit, že hádžem týmto videom všetkých poľovníkov do jedného vreca a že mojim zámerom bolo údajne vrhnúť zlé svetlo na všetkých poľovníkov, uvádzam nasledovné. V žiadnom prípade toto nebolo mojim zámerom, ako vyplýva aj z mojich vyjadrení v diskusii. Video som uverejnil preto, aby som poukázal na to, že toto nie je etický ani morálny spôsob lovu, čo potvrdili aj poľovníci z vedenia Slovenského poľovníckeho zväzu,“ napísal.

Pôvodnú nejasnú formuláciu zo záveru videa opravuje tým, že niektorí nezodpovední poľovníci zneužívajú čas núdze zveri a lovia zver v blízkosti sena, ktoré je pohodené na otvorenom priestranstve. „Mojím cieľom nebolo zneváženie poctivých poľovníkov a poľovníctva, ale upriamenie pozornosti na spoločenské problémy a porušovania zákonov, morálky a etiky. Tým poctivým, ktorých sa dotklo moje všeobecné vyjadrenie, sa ospravedlňujem.“