Collection status

Buy your own tree
313 302,58 EUR and
711 707,08 CZK

THANK YOU!

Actual themes

Actual exchange rate

77 - crown
2,77 €

ekolist po drátě
wilderoben
zoznam.sk

Prípady konfliktov - divožijúce zvieratá - rok 1997

Pri Zlatne napadla medvedica poľovníkov
štvrtok 20. 11. 1997
Zdroj: sme.sk, ŠTEVO RIMAJ

O šťastí v nešťastí môžu po nedeli hovoriť dvaja členovia poľovníckeho združenia z Poltára Pavel Michálek a Ján Rechtorík, ktorých v revíri Dubovo medzi obcami Zlatno a České Brezovo napadla približne sedemročná medvedica. Podľa slov predsedu tohto združenia Pavla Gavalca dvaja z dvanástich poľovníkov sa v ten deň pobrali plniť soliská. Od chaty Chyžka, v ktorej sa zdržovala celá skupina, sa vzdialili asi štyristo metrov, keď sa na nich vyrútila asi sedemročná medvedica, s ktorou boli aj dve asi dvojročné mláďatá.
Skôr, ako sa muži stihli spamätať, medvedica zaútočila na staršieho z nich, päťdesiatjedenročného Pavla Michálka, a začala ho hrýzť do hlavy. O osem rokov mladší Ján Rechtorík stál v tej chvíli asi desať metrov bokom. Kamaráta sa snažil zachrániť tak, že vypálil varovný výstrel, čím chcel odpútať pozornosť medvedice. Aj sa mu to podarilo, medvedica však na strelca zaútočila. Poľovník vypálil na medvedicu znovu a zasiahol ju priamo do papule, čím jej spôsobil smrteľné zranenie. Starší z poľovníkov, ktorého rozzúrený medveď napadol ako prvého, vyšiel z hrôzostrašne vyzerajúcej situácie relatívne dobre. Medvedica mu síce rozhrýzla ucho, spôsobila niekoľko zranení na hlave, jeho zranenia však možno považovať za ľahké. Po hospitalizácii v nemocnici je už doma.
Predseda poľovníckeho združenia z Poltára Pavel Gavalec hovorí, že poľovníci sa zamýšľajú, čo bude teraz s kožou zabitého zvieraťa. "V týchto dňoch sa preparuje. Našou snahou je zhromaždiť prostriedky na preparáciu a kožu
umiestniť v múzeu v Poltári." Výskyt medveďov v týchto končinách nie je ničím výnimočným, už niekoľko rokov tu registrujú okolo päť-šesť kusov medveďov. Podobný prípad, keď by medveď zaútočil na človeka, si však nepamätá.


Nahnevaný medveď napadol na tatranskej magistrále nemeckého turistu
utorok 12. 8. 1997
Zdroj: sme.sk

VYSOKÉ TATRY (SNV - maxy) - S nezvyčajnými zraneniami ošetrili v sobotu nemeckého turistu, ktorého do popradskej nemocnice dopravil vrtuľník Leteckej záchrannej služby Poprad. S niekoľkými hlbokými ranami na končatinách, hrudníku a dolnej časti chrbta je hospitalizovaný na traumatológii. Primár MUDr. Peter Bárta z centrálneho príjmu a primár traumatológie MUDr. Karol Fried pripustili, že podobné zranenia vo svojej praxi ešte neošetrovali - turistu totiž napadol a poranil medveď. Ku kolízii medzi človekom a dravcom došlo na turistickom chodníku medzi Malou Svišťovkou a Skalnatým plesom.
Zviera sa voči skupine nemeckých turistov správalo nezvyčajne agresívne - rany sú spôsobené nielen pazúrmi, ale aj zubami. MUDr. Fried pre SME na východe zdôraznil, že hospitalizovaného pacienta zaočkovali aj proti besnote. Ing.
Jozef Kováč zo Štátnych lesov TANAP v Tatranskej Lomnici nevylúčil, že agresívny medveď môže byť chorý alebo zranený, no lesníci zatiaľ nevedia, či je to ten, ktorého pred dvoma týždňami zranil neďaleko Tatranskej Lomnice
osobný vlak. V celej oblasti pátrajú lesníci po zvierati, ktoré sa cez víkend takto netypicky správalo, tým skôr, že k podobnému stretnutiu, tentoraz maďarských turistov, údajne došlo aj pri medzistanici lanovky Štart a v Tatranskej Lesnej zasa pozorovali turisti dve líšky pri smetných nádobách, ktorých správanie tiež nepotvrdzovalo zvyčajnú plachosť divých zvierat.