Collection status

Buy your own tree
313 302,58 EUR and
711 707,08 CZK

THANK YOU!

Actual themes

Actual exchange rate

77 - crown
2,77 €

ekolist po drátě
wilderoben
zoznam.sk

Prípady zranení - poľovníci - rok 2009

Opitý poľovník vystrelil na bažanta, zranil svojho kolegu
21. novembra 2009
zdroj: SITA, webnoviny.sk

Opitý poľovník dnes nešťastne postrelil svojho kolegu (37), s ktorým bol na poľovačke v Alekšinciach pri Nitre. Zbraňou vystrelil do koruny stromov, kde videl letieť bažanta, strela sa však odrazila do tváre a ruky jeho kolegu, uviedla pre SITA nitrianska krajská policajná hovorkyňa Božena Bruchterová. Zraneného muža previezli do nitrianskej nemocnice, kde ho už operovali.

Polícia berie incident ako priestupok voči občianskemu spolunažívaniu. Ak by sa liečil muž zo zranení dlhšie ako sedem dní, môže sa to zmeniť na trestné stíhanie. U poľovníka namerala polícia 1,1 promile alkoholu. Muž tým porušil zákon o strelných zbraniach a strelive, zbraň mal v legálnej držbe. O tom, či príde zbrojný preukaz a zbraň, polícia musí rozhodnúť v správnom konaní do 30 dní.

Doplnenie: polovacka.com
Mala to byť spoločná poľovačka, na ktorú sa všetci tešili. Okolo 25 chlapov si ju naplánovalo v Alekšinciach pri Nitre.

Nedopadla dobre. Jedného z mužov postrelili do tváre a do ruky a skončil v nemocnici.

Poľovník zo Zbehov (37), ktorý tu bol hosťom, dostal rany do tváre a do ruky. Muža hneď previezli do nitrianskej nemocnice. Jeho stav, podľa hovorkyne nemocnice, nie je vážny. Dva broky mu vyberú a nemal by mať trvalé následky.

Policajný vyšetrovateľ zistil, že broky, ktoré ho zranili, sa odrazili od stromu. Podľa vyjadrenia policajnej hovorkyne mužovi, ktorý strieľal, namerali 1,1 promile alkoholu.

Všetky poľovačky musia organizátori hlásiť lesnému úradu. Paradoxne ešte skoro ráno si policajti vybrali práve túto akciu. Mužom skontrolovali zbrane a dali im fúkať. Všetko bolo v poriadku. Poľovník, ktorého strely muža zranili, sa podľa našich informácií pridal k ostatným neskôr.

Polícia zatiaľ vec berie ako priestupok. Strelcovi ale pravdepodobne zoberú zbrojný preukaz.


Tragická poľovačka: Namiesto diviaka zastrelil kolegu
4. september 2009
Zdroj: joj.sk/TV JOJ, Pavol Čertík

Dvaja kamaráti sa podvečer vybrali za dedinu na diviaky. Jeden vyliezol na posed a druhý zostal pod ním. Tak to malo ostať až do príchodu diviny.

Starší poľovník však "z dohodnutého miesta odišiel smerom asi 50 metrov do protiľahlého svahu, kde si ho 48-ročný muž pomýlil s diviakom a došlo k výstrelu," opísal incident hovorca KR PZ Trenčín Pavol Kudlička.

Guľka zasiahla poľovníka do stehna a preťala mu tepnu. Okamžite začal silno krvácať. Mladší kolega sa mu snažil pomôcť, ale poľovník zasiahnutý podľa informácií na otvorenom priestranstve na poli zomrel.

Podľa informácií TV JOJ mal strelec vypité. V krvi mu namerali takmer 1,5 promile alkoholu. Pred rokom sa mu navyše stalo to isté. Počas poľovačky strelil do ruky kolegu. Ten našťastie prežil.


IBA REČI?
2.8.2009 (správa z 30.09.2011)
Zdroj: pluska.sk

Možnosť falošného vinníka v prípade tragickej nehody vo vojenských lesoch vraj riešila aj Slovenská informačná služba.

Boli sme tam dvaja. On zomrel, ja som zostal nažive. Je mi to nekonečne ľúto, - zopakoval na súde Štefan Drozd to, čo od samého začiatku tvrdil aj vyšetrovateľom. Že on - vtedy ešte generálny riaditeľ vojenských lesov - pri skúšaní novej pušky nešťastnou náhodou zastrelil svojho kamaráta a podriadeného Michala Bobáka. Súd Drozda odsúdil za prečin usmrtenia na podmienečný trest. Verdikt je už takmer rok právoplatný, a teda nespochybniteľný. Ale reči, ktoré sa začali šíriť hneď po tragédii, to nezastavilo. Ľudia si ďalej melú svoje. Že Drozd zobral na seba vinu za niekoho iného. Že fatálnu chybu s puškou v ruke nespravil on, ale istý veľmi vysokopostavený človek.

Kamaráti poľovníci:

Generálnym riaditeľom Vojenských lesov a majetkov SR sa podnikateľ v stavebníctve a doprave Štefan Drozd stal v roku 2004. Už o dva roky neskôr odhalil Najvyšší kontrolný úrad vo vojenských lesoch množstvo chýb, ktoré negatívne ovplyvnili hospodárenie v tomto štátnom podniku. V správe z kontroly sa okrem iného písalo o „bezdôvodne“ vyplatených miliónoch a o nemožnosti skontrolovať správnosť fakturácie platieb pre súkromnú firmu. Závažné nedostatky v hospodárení sa Drozdovi ako zázrakom prepiekli a dokonca ako jeden z mála zostal na dôležitej pozícii generálneho riaditeľa štátneho podniku aj po parlamentných voľbách. Na reči, že za neho loboval prezident republiky, Drozd vtedy reagoval s úsmevom: „To počujem prvýkrát. Ale keby to tak naozaj bolo, bol by som rád.“ Ako náruživý poľovník si Drozd mimoriadne dobre rozumel s referentom pre poľovníctvo vojenských lesov Michalom Bobákom, niekdajším pracovníkom socialistickej tajnej polície - Štátnej bezpečnosti. Jednou z Bobákových povinností bolo sprevádzať všetkých poľujúcich hostí v revíri vojenských lesov a ak išlo o hostí veľmi významných, napríklad prezidenta Gašparoviča, ktorý tam často chodieval, či iných ústavných činiteľov alebo veľvyslancov, neraz sa k nim pridal aj Drozd.

Špekulácie:

Poľovnícky strážca Michal Bobák zomrel podľa zverejnených informácií druhého augusta 2009. Ako vyšetrovateľom uviedol Drozd, v ten deň ráno sa on a Bobák vybrali do vojenského priestoru Lešť na strelnicu na Kamennom vrchu, aby zastreľovali guľovnicu, teda dlhú guľovú zbraň. Nešťastnou náhodou malo dôjsť k výstrelu, pri ktorom Drozd zasiahol Bobáka priamo do hrude. Päťdesiatdeväťročný Bobák bol na mieste mŕtvy. „Predstavte si, že ste sa na strelnicu vybrali dvaja ľudia. Nikto iný, len vy a ešte jeden človek. Ste tam spolu, dlhoroční kamaráti, čiže určite spolu komunikujete, rozprávate sa. Vy vystrelíte a v tej chvíli zistíte, že ten druhý je presne v cieľovej rovine vašej guľky. Zrazu, z ničoho nič sa tam ocitol bez toho, aby ste si to všimli?! Veď to je absurdné,“ spochybňovali oficiálnu verziu už pár hodín po tragédii poľovníci o to viac, že Drozda osobne poznajú: „Drozd nie je človek, ktorý robí také vážne chyby. Aby vystrelil a nevedel, kde sa nachádza jediný človek, ktorý s ním šiel do lesa. So zbraňou v ruke je Drozd profesionál, mimoriadne zodpovedný človek. Nechce sa nám veriť, že sa to odohralo takto. Skôr sme náchylní uveriť, že spolu s Drozdom a nebohým Bobákom bol vtedy v Lešti ešte niekto iný.“ Špekuláciám o utajenej treťej osobe na mieste činu nahráva aj fakt, že Lešť je vojenský priestor a Kamenný vrch s poľovníckou chatkou a so strelnicou pri jazierku je od hlavných budov vzdialený asi pätnásť kilometrov. Nehrozilo teda, že by sa v priebehu vyšetrovania mohol prihlásiť nepovolaný náhodný svedok nešťastnej udalosti. Zato zopár šikovných pracovníkov tajnej služby, ktorí by na miesto činu prišli urýchlene vhodne upraviť stopy, tých si vo vyhradenom vojenskom priestore vie predstaviť aj bežný divák konšpiračných filmov. Úvahám o svojej nevine nechtiac pomohol aj samotný Drozd, keď našiel v sebe dosť sily, aby sa s kamarátom Bobákom prišiel poslednýkrát rozlúčiť na jeho pohrebe. Rodina zastreleného Bobáka sa k Drozdovi ďalej správala priateľsky, nešťastie prijali ako skutočnosť, ktorá sa občas stane, či chceme, alebo nie.

Iba deň pred nešťastím:

Ako je známe, súd mal vo veci nešťastného výstrelu v Lešti jasno veľmi rýchlo. Už na prvom a jedinom pojednávaní z predložených dôkazov vyplynulo, že vinníkom bol Drozd. Na miesto činu najprv volal vojenskú políciu a až keď tá zistila, že páchateľ i obeť sú civilné osoby, prevzala vyšetrovanie štátna polícia. Vyšetrovatelia rutinne pracovali aj s verziou tretej osoby na mieste činu. Ale pretože žiadny zo zabezpečených dôkazov vrátane trasologických stôp túto možnosť nepodporoval, ustálili aj vzhľadom na jeho priznanie ako páchateľa Drozda. Naša redakcia sa dostala k informáciám, podľa ktorých sa prípadu venovala aj Slovenská informačná služba. Jej vyšetrovanie vraj viedlo k zisteniu, že dotyčná vysokopostavená osoba sa vo vojenskom priestore Lešť, priamo na Kamennom vrchu, nachádzala deň pred Bobákovým zastrelením, ale v čase nešťastia tam vraj už nebola. Keďže SIS nekomentuje svoju činnosť, ba ani len nepotvrdzuje, či na konkrétnom prípade pracuje, nebolo možné hodnoverne preveriť, či spomínané informácie sú pravdivé, alebo ide o nejakú mediálnu hru. Dokonca ani v prípade, ak by očitým svedkom udalosti bol príslušník Úradu na ochranu ústavných činiteľov, nemohol by vypovedať bez zbavenia mlčanlivosti. S istotou však možno povedať, že aj keby - čisto teoreticky - sám Drozd niekedy potvrdil reči o svojej nevine, na onoho vysokopostaveného človeka by tak či onak nikdy nikto nemohol ukázať prstom ako na páchateľa. Na to bolo neskoro už minútu po vyhlásení právoplatného rozsudku.