Collection status

Buy your own tree
313 302,58 EUR and
711 707,08 CZK

THANK YOU!

Actual themes

Actual exchange rate

77 - crown
2,77 €

ekolist po drátě
wilderoben
zoznam.sk

Prípady konfliktov - divožijúce zvieratá - rok 2021

Na Liptove sa pri úteku pred medveďom zranil 40-ročný muž
04.11.2021 13:48
Zdroj: https://www.aktuality.sk/clanok/55q4bx5/na-liptove-sa-pri-uteku-pred-medvedom-zranil-40-rocny-muz/

Muž stretol medveďa v lese po ceste na Vratnú skalu.

Vážne poranenie kolena utrpel vo štvrtok nad Liptovskou Štiavnicou 40-ročný Slovák. Utekal pred medveďom. Horskí záchranári o tom informovali na sociálnej sieti.

Muž išiel z Liptovskej Štiavnice na Vratnú skalu. „V lese na vzdialenosť asi 15 metrov stretol medveďa, ktorý sa rozbehol rovno oproti nemu. Muž sa mu snažil utiecť, no pri úteku si vážne poranil koleno,“ uviedli horskí záchranári.

Ako dodali, podarilo sa mu dostať k lesným robotníkom, ktorí ho zviezli lesným strojom k ceste. Tu sa stretli s horskými záchranármi, idúcimi mu na pomoc. Záchranári muža na mieste ošetrili a transportovali na vlastnú žiadosť domov.


Medveď útočil na Podpoľaní na dvore rodinného domu, doplatil na to cap
7. okt 2021 o 7:00 Ľubica Mojžišová
Zdroj: https://myzvolen.sme.sk/c/22757827/medved-utocil-na-podpolani-na-dvore-rodinneho-domu-doplatil-na-to-cap.html?ref=tit

DÚBRAVY. V podpolianskom chotári Iviny, kde v lete niekto zastrelil medvedicu a pred mesiacom tam medveď napadol hubára, zaznamenali ďalší útok šelmy.

Iviny s približne stovkou obyvateľov sú miestnou časťou Dúbrav, medvede tam, ako miestni hovoria, nie sú žiadnou raritou. Tentoraz medveď lovil v kŕdli hospodárskych zvierat, nezastavila ho ani elektrická ohrada. Jeho útok neprežil mladý cap.

Miroslav Kapec, ktorý capa choval, mal medveďa na dvore rodinného domu aj pred rokom, vtedy mu zaútočil na úle. Na to, že by mu mohol siahnuť na niektoré hospodárske zviera, ani nepomyslel.
Čo si prečítate

Cap nebol jedinou aktuálnou obeťou medveďa v okrese
Čo všetko zažili tento rok na Ivinách v súvislosti s medveďmi
Koľko medveďov ušlo z poľa, keď na ňom začali so zberom kukurice

„Stalo sa to v utorok pred siedmou ráno. Mama mi volala do roboty, že počula veľký zvierací rev a že cap nie je v oplôtku,“ opisuje mladý gazda udalosti. Dúfala, že sa niekde iba zatúlal, no jeho zlá predtucha sa potvrdila.

Keď sa vrátil domov, išiel capa hľadať. Našiel z neho už len torzo asi 30 metrov od zrútenej ohrady. „V oplôtku boli býky, dve kozy a 2,5-ročný capko. Doplatil na to, že bol veľmi krotký,“ mieni.

„Človek sa s tým trápi, chová ho, a keď môže mať z neho už aj úžitok, zabije ho medveď. Zostala z neho iba chrbtica, časť hlavy a zadné nohy. A len malý kúsok kože.“

Hoci bol cap mladý, mal okolo 70 kíl, Kapec preto predpokladá, že medveď musel byť statný, malý by ho z ohrady nevytiahol. „Prezradili ho medvedie stopy a mama ho potom videla, išiel cestou do kopca smerom k horárni,“ dodáva Miroslav Kapec.

Hovorí o zúfalstve a bezradnosti. „Keď prišli ochranári, pýtali sa, aké ďalšie opatrenia zvažujem, ale ja už neviem, čo mám ešte urobiť. Po vlaňajšom útoku medveďa som pôvodný elektrický oplôtok vymenil za silnejší. Má 14 joulov, silnejšie už naša legislatíva nepovoľuje. V tom oplôtku mám ďalší okolo úľov; oplôtok v oplôtku. Dohromady mám natiahnuté asi tri kilometre ohradenia.“

Ak by si tam ľudia začali okolo domov stavať vysoké múry, chotár by zmenil svoj laznícky ráz.
Súvisiaci článok Medveď zaútočil na úle, majiteľ ich má na dvore rodinného domu Čítajte
Na Priehaline prišli o kozu

Prednedávnom pred medveďom vystríhali v Korytárkach, ktoré rovnako ako Dúbravy ležia v okrese Detva. Videli ho v časti Svrčkovci, kde má svoj koniec rýchlostná cesta R2 v smere od Zvolena. Obec zverejnila výstrahu na svojom webe.

V uplynulých dňoch útočil medveď na Priehaline v Hriňovej, kde usmrtil kozu. „Tiež ju vytiahol z ohrady, potvrdili mi to dnes na odbore životného prostredia, kde sa našimi prípadmi zaoberajú,“ vysvetľuje Kapec.

Starostka Dúbrav Elena Grňová pre TASR nedávno povedala, že medvedie stopy už videli aj v intraviláne obce, dokonca aj pri zariadení pre seniorov, ktoré je kúsok od obecného úradu. „Obyvatelia majú strach, že keď poľnohospodári zoberú úrodu kukurice z okolitých polí, medvede ostanú bez potravy a budú čím ďalej agresívnejšie,“ predpokladala vtedy.
Vyplašili húf medveďov

Miroslav Kapec hovorí, že keď pred týždňom začali kosiť kukuricu na poli medzi Ivinami a Dúbravami, vyplašili z neho osem medveďov.

„Práve včera mi kolega hovoril, že keď cestoval autom v smere na Detvu, hneď za Dúbravami videl dve medvedice s dvoma mladými. To je extrém, ako sú premnožené,“ myslí si.
Súvisiaci článok Pod Poľanou našli mŕtvu medvedicu, zastrelili ju Čítajte

„Na Ivinách medveďa oficiálne naposledy zastrelili v druhej polovici 80. rokov, ešte za socializmu. Je logické, že odvtedy sa museli výrazne premnožiť,“ dodáva.

Žije v starorodičovskom dome, ktorý postavili v roku 1941. Hovorí, že hoci sú podhorskou osadou, ľudia tam v minulosti problémy s medveďmi nemali.

„Kým my sme ako deti lozili po skalách a lesoch v okolí, dnes sa deti hrajú iba na dvore. Keď sa zvečerí, už ani ja by som nešiel ďalej od domu, keďže medvedie stopy tu vidíme kade-tade,“ priznáva.
Tohtoročná chronológia

Koncom júla niekto v Ivinách zastrelil 130-kilovú medvedicu, prípad rieši polícia ako pytliactvo. Asi týždeň predtým tam medveď usmrtil jahňa.

Týmto udalostiam predchádzala medvedia návšteva v inom dome, zlákali ho včelie úle. „Tento rok už kamarátovi na ne zaútočili dva razy. Má ich vysoko na pôjde pod strechou. Medvedica sa vyškriabala hore po dverách a brizolite a obslúžila sa, pokiaľ dočiahla labou. Zvyšok labou pozhadzovala,“ približuje Kapec.

Koncom augusta tam medveď napadol hubára z tamojšej dediny. Stalo sa to v Hradných lúkach medzi Dúbravami a Ivinami asi kilometer od obce. „Započul rev, ale hneď v tom momente sa medvedica naňho vrhla, nestihol zareagovať. Poranila mu stehno a capla mu labou aj po krížoch,“ reprodukuje Kapec incident s tým, že hoci sa vybrali na hríby vo dvojici, išiel so švagrom, ten mal viac šťastia, keďže sa v tom momente nachádzal o kus ďalej.


Neďaleko obce Staré Hory usmrtili problémovú medvedicu, pravidelne zablúdila aj do materskej školy
28. 09. 2021 12:07
Zdroj: https://www.webnoviny.sk/nasvidiek/nedaleko-obce-stare-hory-usmrtili-problemovu-medvedicu-pravidelne-zabludila-aj-do-materskej-skoly/

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP SR) v noci z 27. na 28. septembra pri obci Staré Hory v okrese Banská Bystrica usmrtil medvedicu.

Ako ŠOP SR informuje v tlačovej správe, medvedica nejavila známky plachosti, opakovane spôsobovala škody na majetku a ohrozovala obyvateľov v katastroch obcí Staré Hory a Turecká. Na trojročnú 80-kilogramovú samicu evidoval zásahový tím opakujúce sa hlásenia a sťažnosti.
Objavila sa aj v súkromných záhradách

Trvalé hlásenia o výskyte problémového jedinca evidovali aj miestni starostovia. Prvé hlásenie bolo zaznamenané 12. augusta, keď medvedica začala navštevovať ovocné záhrady v intraviláne obce Turecká.

Neskôr sa presunula do pútnicky a turisticky vyhľadávanej obce Staré Hory, kde sa až do usmrtenia pravidelne objavovala v blízkosti komunálneho odpadu, v súkromných záhradách a dokonca aj v areáli materskej a základnej školy.
Medveď napadol pastiera oviec, starosta Nevoľného vyzýva ľudí k ostražitosti

Synatropné správanie medvedice bolo vyhodnotené ako nebezpečné nielen pre obyvateľov, ale aj pre pútnikov či turistov, ktorí tieto obce pravidelne navštevujú. Pri stretnutí s človekom nejavila známky plachosti, nereagovala ani na plašenie svetlom, zvukom, poplašnými výstrelmi, pyrotechnikou či sprejom na medvede a opakovane sa na lokality vracala.
Do obce chodila aj za svetla

Medvedica dokázateľne stratila plachosť, pričom sa v intraviláne obcí začala pohybovať aj za denného svetla. Z týchto dôvodov Zásahový tím pristúpil k jej eutanázii. Medvedica bola imobilizovaná a následne usmrtená pod dozorom veterinárneho lekára.

Riaditeľ Správy Národného parku Veľká Fatra Peter Vantara súhlasí s postupom zásahového tímu.
V časti Kľučarov jarok sa pohybuje medveď, domáci i návštevníci majú zvýšiť opatrnosť

„Odstránením synantropného jedinca z oblasti obcí Staré Hory a Turecká nepredpokladáme významný negatívny vplyv na miestnu populáciu medveďa hnedého v Národnom parku Veľká Fatra. Populácia medveďa je na území dostatočne stabilná. Naviac, pokiaľ by tento jedinec z populácie vyradený nebol, hrozí reálne riziko, že napadne človeka a spôsobí mu ujmu na zdraví,“ objasnil riaditeľ.

Odstránenie problémových jedincov medveďa hnedého z populácie považuje ŠOP SR za najkrajnejšie riešenie v prípade neúčinnosti využitia všetkých dostupných preventívnych opatrení.


Pri Hradišti zaútočil medveď na ženu, zasahovali leteckí záchranári
1. sep 2021 o 18:13 Marcela Ballová
Zdroj: https://mynovohrad.sme.sk/c/22733036/pri-hradisti-zautocil-na-zenu-medved.html#storm_gallery_191746

HRADIŠTE. V okrese Poltár v stredu popoludní zasahovali leteckí záchranári. Ratovali 58-ročnú ženu, ktorú napadla medvedica.

Podľa našich informácií ide o učiteľku zo SOŠ pedagogickej, ktorá bola s manželom oberať černice.

Zviera ženu zranilo na krku, ramene a stehne.

Podľa informácií, ktoré poskytla Zuzana Hopjaková, hovorkyňa leteckej záchrannej služby, napadnutá žena utrpela okrem veľkého šoku aj rozsiahle hryzné a tržné rany.

Zdravotníckym záchranárom sa krvácanie podarilo zastaviť a stabilizovať jej stav.
Mohlo by vás zaujať Na Poľane napadla medvedica fotografa Kňazeho Čítajte

"Posádka záchranárskeho vrtuľníka z Banskej Bystrice letela dnes neskoro popoludní do k.o. Hradište (okres Poltár), kde 58-ročnú ženu v lese napadol medveď. Spôsobil jej tržné a hryzné rany v oblasti krku, ramena a stehna. Primárne ošetrenie jej poskytli privolaní pozemní záchranári. Posádka leteckých záchranárov si pacientku po pristátí v blízkosti miesta nešťastia následne prevzala do svojej starostlivosti a po doplnení liečby a stabilizovaní vitálnych funkcií bola v spolupráci s ostatnými záchranármi prevezená k vrtuľníku, preložená na palubu a letecky transportovaná na urgentný príjem Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici," spresnila Hopjáková.


Medvedica zrazila mladíka k zemi, poranil si nohu
26. aug 2021 o 19:47 TASR
Zdroj: https://myzvolen.sme.sk/c/22729445/muza-pri-prechadzke-nad-obcou-poranila-medvedica.html?ref=njct

DÚBRAVY. K napadnutiu človeka medvedicou došlo v nedeľu 22. augusta dopoludnia v Ivinách, časti obce Dúbravy v okrese Detva. Mladému mužovi, ktorý bol na prechádzke s príbuzným, medvedica poranila stehno. "Udalosť sa stala asi kilometer od obce, v Hradných lúkach," povedala pre TASR starostka Elena Grňová.

"Obyvateľa obce napadla šelma odzadu, zrazila ho na zem, stála nad ním rozkročená a revala mu do ucha," priblížila udalosť starostka. Napadnutý podľa nej robil krik, potom zviera odišlo.

"Vstať mu pomohol príbuzný, ktorý bol v tom čase od miesta napadnutia vzdialený asi 200 metrov," doplnila Grňová. Muž bol neskôr ošetrený v ambulantnej pohotovostnej službe, rany mu bolo nutné zašiť.
Súvisiaci článok Pod Poľanou našli mŕtvu medvedicu, zastrelili ju Čítajte

Podľa starostky sa po tomto incidente už obyvatelia obce cítia ohrození. "Medvedie stopy totiž nachádzame už aj v intraviláne obce, dokonca nedávno ich videli aj pri zariadení pre seniorov, ktoré je len na skok od obecného úradu," pripomenula.

Obyvatelia majú strach, že keď poľnohospodári zoberú úrodu kukurice z okolitých polí, medvede ostanú bez potravy a budú čím ďalej agresívnejšie.
Súvisiaci článok Medveď zaútočil na úle, majiteľ ich má na dvore rodinného domu Čítajte

V Ivinách už pred mesiacom našli zastreleného medveďa. Podľa miestnych sa zrejme niekto takto vysporiadal s jeho častými návštevami.


V dedine pri Detve našli zastrelenú medvedicu
28. júl 2021 o 12:01 Marcela Ballová, aktualizované 28. 7. o 14.30 hod.
Zdroj: https://mynovohrad.sme.sk/c/22710479/v-dedine-pri-detve-nasli-uhynutu-medvedicu.html?ref=trz

DÚBRAVY. V intraviláne obce Dúbravy (okres Detva), konkrétne jej časti Iviny, našli uhynutnú medvedicu. Zhruba 130 kilogramov vážiaca šelma ležala neďaleko kontajnera.

Podľa informácií, ktoré Lesy SR zverejnili na sociálnej sieti, bol na miesto privolaný aj Zásahový tím medveďa hnedého.

V dedine sú aj policajti, vrátane zástupcov Štátnej ochrany prírody, CHKO Poľana a užívateľ poľovného revíru Lesy SR, odštepný závod Kriváň.

Obhliadku tela zvieraťa by mal vykonať veterinár.
Mohlo by vás zaujať Po meste sa v noci prechádzal medveď, situáciu riešia policajti aj zásahový tím Čítajte

"S narastajúcou populáciou medveďa hnedého možno očakávať viac prípadov napadnutia hospodárskych zvierat a je vyššia pravdepodobnosť stretu s človekom. Nedávno v obci Kozelník pri Banskej Štiavnici medveď strhol jalovicu," informujú pracovníci Lesov SR.

V obci Dúbravy, priamo v jej centre, bol už tento rok zaznamenaný výskyt našej najväčšej šelmy. Konkrétne 4. mája, zhruba o 23.00 hod.

Tamojšia samospráva o tom informovala prostreníctvom oficiálnej webovej stránky s tým, že o tom upovedomila aj CHKO Poľana.

"Vyjadrili sa, že medveď pravdepodobne prechádzal cez našu obec a nie je predpoklad, že sa vráti späť, keďže nespôsobil škodu, ani sa nehrabal v kontajneroch, nehľadal potravu."

Aktualizované o 14.30 hod.:

Mŕtvu medvedicu obhliadol veterinár. Konštatoval, že smrť zavinilo strelné poranenie.

Prípad budú riešiť ako pytliactvo.

"Nešlo o synantropného medveďa, teda jedinca, ktorý stratil svoju plachosť a tým by sa stal nebezpečným pre človeka," informoval Slavomír Held z tlačového oddelenia ministerstva životného prostredia.

28. júla 2021 14:22
Zdroj: https://dennikn.sk/minuta/2484526/

Štátna ochrana prírody zasahuje v priebehu 24 hodín už pri druhom mŕtvom medveďovi. Samca s váhou 200 kg a zastrelenú medvedicu s váhou 100 kg našli na Muránskej planine a Poľane. Nešlo o medvede, ktoré by sa približovali k ľudským obydliam.

Samec nemal na tele žiadne viditeľné poranenia, veterinár odobral vzorky, ktoré majú preukázať, či ho niekto neotrávil.

Samicu niekto zastrelil. Páchateľom hrozí trest odňatia slobody na jeden až šesť rokov.


Medvedica sa odplašiť nedala, zásahový tím ju musel usmrtiť
22. júl 2021 o 7:02
Zdroj: https://myturiec.sme.sk/c/22706596/medvedica-sa-odplasit-nedala-zasahovy-tim-ju-musel-usmrtit.html?ref=trz

JASENSKÁ DOLINA? Zásahový tím Štátnej ochrany prírody SR len nedávno zneškodnil medveďa v Sučanoch, po pár týždňoch sa rovnakému osudu nevyhla ďalšia medvedica, ktorá sa už dlhší čas pohybovala v tesnej blízkosti chát a penziónov v Jasenskej doline.
Usmrtenie injekciou

Do pripravenej pasce sa chytila v utorok ráno, následne zásahový tím šelmu pod dozorom veterinárneho lekára uspal a usmrtil.

Eutanáziu zvieraťa považujú ochranári za najkrajnejšie riešenie, ku ktorému pristupujú len vtedy, keď sa preukáže strata plachosti a rizikové chovanie zvieraťa.

Približne štvorročná medvedica navštevovala osídlené oblasti od júna 2020.
Zásahový tím vykonal odvtedy až 44 výjazdov, pričom sa pokúšal zviera odohnať, ale neúspešne.

Nič nepomáhalo

Pri stretnutí s človekom medveď nejavil známky plachosti, zámerne sa približoval, bránil si potravu z odpadových nádob.

Neznepokojilo ho plašenie svetlom, zvukom, poplašnými výstrelmi, pyrotechnikou či paintballovým strelivom. O krátky čas sa do lokality opätovne vrátil.
Súvisiaci článok Medvedica, ktorá si obľúbila Sučany, to už má za sebou Čítajte

„Je to presne tak, ako uvádzajú ochranári. Možno len s tým rozdielom, že táto medvedica sa v rekreačnej časti Jasenskej doliny po prvý raz objavila asi pred tromi rokmi, pričom spočiatku išlo len o sporadické návštevy. Zlákali ju smetné koše, kde nachádzala potravu,“ povedal Marián Riedlmajer, majiteľ jedného z penziónov.
Marián Riedlmajer „bojoval“ s medvedicou asi tri roky.

Medvedica si po potravu začala chodiť častejšie, a to aj napriek tomu, že smetné koše boli zabezpečené.

„My sme okolo kontajnerov mali nainštalovanú aj elektrickú ochranu, no ani tá ju z doliny nevyhnala. Naopak, rada koše prevracala,“ podotkol Marián Riedlmajer.

Medvedica stratila plachosť a k obydliam sa vkrádala už nielen v noci, ale aj za bieleho dňa.

„Susedových hostí napríklad prekvapila vo vírivke. No nebolo im dvakrát do reči, keď ju zbadali. Ďalší sused ju stretol na ceste, už to vraj vyzeralo, že ho šelma napadne, no zachoval si duchaprítomnosť a búchaním palice o strom ju zastavil. Odtiahla sa od neho a odišla. V šachu chvíľu držala aj jedného poľovníka. Vo všeobecnosti sa už ale nebála ničoho, nenašiel sa žiadny účinný spôsob, ktorý by ju nadobro odplašil,“ opísal skúsenosti s medvedicou majiteľ penziónu, ktorý problém riešil s obcou Belá-Dulice, ochranármi a napokon so zásahovým tímom pre medveďa hnedého.

„Musel som konať, v našom penzióne organizujeme aj rôzne tábory pre deti a tie nemohli byť vystavené nebezpečenstvu. Úprimne, nemám radosť z toho, ako sa to skončilo, ale naozaj už inej možnosti nebolo,“ myslí si Marián Riedlmajer.
Ďalšia šelma na obzore

Majitelia chát a penziónov v Jasenskej doline si však nadlho nevydýchli, musia byť naďalej v strehu, lebo v ich lokalite sa zatiaľ zriedkavo objavuje už ďalší medveď.

„Plán je vraj taký, že sa ho ochranári pokúsia odchytiť a premiestniť do inej lokality,“ uzavrel rozhovor Marián Riedlmajer.


Usmrtili medvedicu z okolia Starého Smokovca
20. júla 2021 8:20
Zdroj: https://dennikn.sk/minuta/2474048/?ref=mpm

Usmrtili medvedicu z okolia Starého Smokovca, ktorá stratila prirodzenú plachosť, jej dve mláďatá umiestnia do zoo. Zviera aj po odchyte zišlo do Žiarskej doliny, kde opäť začalo vyhľadávať potravu v zle zabezpečených košoch a kontajneroch.
„Zásahový tím pre medveďa hnedého zo Štátnej ochrany prírody SR musel uspať a usmrtiť medvedicu, ktorá napriek enormnej snahe ochranárov nezvratne stratila prirodzenú plachosť,“ spresnilo ministerstvo životného prostredia s tým, že ochranári začiatkom mesiaca previezli približne štvorročnú medvedicu s dvoma mladými z okolia Starého Smokovca do divokej prírody Vysokých Tatier.
„Verili, že zviera dokáže zmeniť svoje synantropné návyky a prestane chodiť do intravilánu obcí. Nanešťastie sa tak nestalo,“ doplnilo.
„Zviera navyše nereagovalo ani na opakované plašenie medvedím sprejom a do lokality sa pravidelne vracalo. To dokázalo, že stupeň synantropizácie bol u tohto jedinca v pokročilom štádiu a nezvratný,“ podotklo.
Zásahový tím bol preto nútený za prítomnosti veterinára zviera uspať a následne usmrtiť. „Tím následne odchytil jedno odrastené mláďa, ktoré poputuje do karantény v Národnej zoologickej záhrade Bojnice a následne bude natrvalo umiestnené v košickej zoo. Ochranári zvolia rovnaký postup aj po odchytení druhého medvieďaťa,“ spresnil rezort. (tasr)


Štátna ochrana prírody musela utratiť medveďa v Jasenskej doline, zviera stratilo plachosť
13.07.2021 14:45
Zdroj: https://www.webnoviny.sk/nasvidiek/statna-ochrana-prirody-musela-utratit-medveda-v-jasenskej-doline-zviera-stratilo-plachost/

Zásahový tím Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP SR) musel uspať a usmrtiť medveďa z Jasenskej doliny, ktorý nezvratne stratil plachosť. Zviera sa pohybovalo v okolí obce Belá-Dulice (okres Martin). V tlačovej správe o tom informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR).

Štvorročná medvedica navštevovala osídlené oblasti od júna 2020, odvtedy vykonal zásahový tím ŠOP SR 44 výjazdov, počas ktorých sa neúspešne pokúšal zviera odohnať. Pri stretnutiach nejavilo podľa envirorezortu známky plachosti, zámerne sa približovalo a bránilo si potravu z odpadových nádob.
Zbadali ste medveďa pri ľudskom obydlí? Čím skôr kontaktujte zásahový tím, vyzývajú ochranári

„Neznepokojilo ho plašenie svetlom, zvukom, poplašnými výstrelmi, pyrotechnikou či paintballovým strelivom. O krátky čas sa do lokality opäť vrátil,“ uvádza rezort. Medvedicu mali lákať nezabezpečené odpadové nádoby.

Zásahový tím preto zviera uspal a usmrtil. Eutanáziu považujú ochranári zo ŠOP SR za krajné riešenie, ktoré je možné využiť len vtedy, keď sa preukáže strata plachosti a rizikové konanie zvieraťa. Ochranári dodávajú, že zviera nebolo možné pre jeho správanie premiestniť do inej lokality.


Vlani bolo na škodách na zdraví spôsobených medveďom vyplatených 10 913 eur
01.07.2021 13:09
Zdroj: https://www.aktuality.sk/clanok/904524/vlani-bolo-na-skodach-na-zdravi-sposobenych-medvedom-vyplatenych-10-913-eur/

V roku 2020 bolo na škodách na zdraví spôsobených medveďom vyplatených 10.913 eur. Za škody, ktoré spôsobil medveď na rastlinách a hospodárskych zvieratách, boli vyplatené náhrady vo výške 75.551 eur.
...


V Jalovci medveď roztrhal ovce vo dvore rodinného domu
1. júl 2021 o 7:15 Ľubica Stančíková
Zdroj: https://myliptov.sme.sk/c/22691925/v-jalovci-medved-roztrhal-ovce-vo-dvore-rodinneho-domu.html?ref=tit

JALOVEC. Erik Matejka chová v Jalovci pod Západnými Tatrami ovce. Má ich vo dvore u sesternici priamo za rodinným domom, kde býva. „Dali sme ich tam, aby sme nemuseli kosiť.“

V stredu ráno mu volala vystrašená sesternica, na trávniku našla ležať tri mŕtve zvieratá, jedna ovca ešte žila. Bála sa vyjsť z domu, nevedela, či medveďa nemajú ešte v záhrade.
Súvisiaci článok Včely tesne pri bytovkách nechcú Čítajte

„Najprv sme naisto nevedeli, aké zviera spúšť narobilo. Potom sme našli stopy od medveďa, hneď sme volali políciu aj zásahový tím, prisľúbili nám že dopoludnia prídu na miesto,“ opísal Matejka.

Ovce mali ohradené vo dvore zabezpečenom bráničkou. Medveď vošiel do záhrady domu priamo v dedine. Stalo sa mu to prvý raz, ale ako hovorí Matejka, medveď schádza do Jalovca posledné noci pravidelne. „Asi sto metrov od nás sú včelíny, medveď do nich chodil tri štyri noci po sebe.“

Mladý chovateľ hovorí, že mu nejde o náhradu škody na zvieratách, ale o to, aby polícia, zásahový tím aj ľudia vedeli, že dedinu navštevuje medveď. „Podľa stôp si nemyslím, že bude veľký, odhadujem to na 100-kilového mladého medveďa.“

Starosta Jalovca Ján Matloň povedal, že v tú istú noc medveď vošiel do záhrady ďalšieho rodinného domu, z troch jahniat strhol jedno. V ďalšom dvore chcel z maštale vytiahnúť capa, nepodarilo sa mu to, ale zviera poranil.

"Dvory sú na opačnej strane dediny, domnievame sa preto, že to nebol jeden medveď, ale minimálne dva," povedal starosta.

Čo ho ako starostu prekvapilo, bol problém vôbec s dovolať na telefónnu linku zásahového tímu. "Nikto nedvíhal telefón. Nemohli sme sa dovolať ani na pevnú linku odboru starostlivosti o životné prostredie. Zo zásahového tímu k nám napokon nikto neprišiel, zápis robili zamestnanci zo životného prostredia a zamestnanec Tatranského národného parku. Problémov s medveďmi bude pribúdať. Ľudia nevedia, čo majú robiť, keď im do dvora vojde medveď."


Z chát hrala hlasná hudba, pomedzi domy chodil medveď. Doplácame na prikrmovanie (reportáž)
24.6.2021 00:05 akt. 24.06.2021 09:33
Zdroj: https://www.aktuality.sk/clanok/902063/z-chat-hrala-hlasna-hudba-pomedzi-domy-chodil-medved-doplacame-na-prikrmovanie-reportaz/

Ďalší problémový medveď má zrejme svoje dni zrátané. Štvorročná šelma schádza k chatovej oblasti v Jasenskej doline pri Martine. Nevyplaší ju svetlo ani hlučná prítomnosť človeka. Jediné, čo ju zaujíma, sú koše s odpadkami. ...


V chatovej oblasti na Podbanskom si ľudia zblízka fotili medveďa
23. jún 2021 o 12:26 Ľubica Stančíková
Zdroj: https://myliptov.sme.sk/c/22688219/v-chatovej-oblasti-na-podbanskom-si-ludia-zblizka-fotili-medveda.html?ref=av-left

Chatová oblasť na Podbanskom je priamo v lesoch pod Západnými Tatrami, návštevy medveďa sú tam bežné, chodia na odpadky.

PRIBYLINA. V oblasti Hrdovo v Západných Tatrách neďaleko turistického chodníka do Bystrej doliny pozorovali ľudia medveďa, ktorý sa tam kŕmil odpadkami v chatovej oblasti. Fotografovali si ho zblízka ako atrakciu.
Medveď na Podbanskom (3 fotografie)

Ako informovala Správa Tatranského národného parku, problém s odpadom a nezabezpečenými kontajnermi tam riešia dlhodobo. Odpad produkujú návštevníci a chatári.
Súvisiaci článok Medvedica Ingrid opäť zišla k ľuďom, jej fotografovaním ľudia riskujú Čítajte

„Medveď bol s pomocou dostupných pomôcok, teda klaksónu a spreja plašený zhruba od siedmej hodiny podvečer do pol jedenástej večer. Počas tejto doby sa na ceste zastavovali vozidlá, vystupovali zvedavci z vozidiel a fotili šelmu vo veľmi krátkej vzdialenosti na 5 až 7 metrov, čím znemožňovali pracovníkovi sústrediť sa na účinné plašenie,“ informovali tatranskí ochranári s tým, že ľudia sa svojou nezodpovednosťou vystavovali nebezpečenstvu útoku od medveďa ale zároveň utvrdzovali zviera v tom, že mu od ľudí nehrozí nebezpečenstvo.

V tamojších lesoch žila aj verejnosti dobre známa medvedica Inga, ktorá tiež schádzala k ľuďom, ktorí si ju fotografovali. Ingu napokon zastrelili.

Správa Tatranského národného parku upozornila na to, že oblasť Hrdova je ukážkový príklad toho, ako vznikajú problémy s medveďmi.
Súvisiaci článok Medveď behal po Ružomberku, zachytili ho na videu Čítajte

„Povinnosť zabezpečiť komunálny odpad pred prístupom medveďa hnedého vo vlastnom území TANAP-u nie je vôbec nová téma. Od roku 2015, kedy nadobudla platnosť vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, sa presne definuje povinnosť pre držiteľov odpadu zabezpečiť zmesový komunálny, biologicky rozložiteľný kuchynský a reštauračný odpad pred prístupom medveďa hnedého.“

Na Liptove platí takáto povinnosť takmer všade. „Ľahostajnosťou a ignorovaním legislatívy sme my ľudia za uplynulé roky vytvorili desiatky kontajnerových medveďov, ktorých osud je už vopred spečatený,“ dodali tatranskí ochranári.


V okolí Stožku sa pohybuje medveď, rodina ho stretla vedľa cyklotrasy
18. jún 2021 o 8:50 Ľubica Mojžišová
Zdroj: https://myzvolen.sme.sk/c/22682710/medveda-stretli-na-cyklotrase-vynoril-sa-sedem-metrov-od-nich-video.html?ref=trz

Mladý medveď navštevuje v dedine včelára.

STOŽOK. Znenazdajky bol pred nimi. Vynoril sa z vysokej trávy asi sedem metrov od nich.

Rodina zo Stožku sa vybrala na prechádzku po cyklotrase, ktorá sa začína v hornej časti dediny medzi niekdajším čerešňovým sadom a miestom nazývaným Chvojno, a odtiaľ pokračuje na Pstrušu.

„Stalo sa to zhruba v polovici cesty,“ hovorí Soňa Országhová.

„V tom mieste je okraj hôrky, medveď sa nachádzal po pravej strane. Nie pri hore, ale na lúke, pre vysokú trávu sme ho predtým nevideli.“

Cyklotrasa je z obidvoch strán oplotená. Majiteľ priľahlej lúky, ktorý tam plot postavil, robí na ňom bránu.

„Ešte nie je dokončená, a tak sme sa otvorom pre bránu dostali na lúku, pretože som sa chcela pozrieť, či už sú čerešne.“

Medveď sa objavil na druhej strane cyklotrasy, takže rodinu v tom okamihu od neho oddeľovala cesta a dva ploty.

„Najskôr som bola nahnevaná, že lúky oplotili a znemožnili prístup na ne. No bez tých plotov by sme asi neboli takí odvážni a medveďa si ešte aj natočili,“ dodáva.

„Merali sme to potom, bol asi sedem metrov od nás,“ objasňuje.

„Mali sme so sebou psa a keďže psy nereagujú dobre pri stretnutí s medveďmi, čakali sme, čo sa bude diať. Ale keď nás zavetril, postavil sa na zadné a ušiel, zľakol sa.“

Video zverejnili na sociálnych sieťach na výstrahu, pretože po cyklotrase chodia deti, mamičky s kočíkmi, ale aj cyklisti a často veľkou rýchlosťou.
Zatiaľ iba stopy v snehu

Soňa Országhová je vášnivá turistka, často chodí na Kyslinky aj na samotnú Poľanu, ktorá je rajom pre medvede. Medveďa však doteraz nevidela.

„Videli sme často stopy v snehu, ale naživo som videla medveďa teraz prvýkrát, nakoniec v našej malej dedine,“ podotýka.

„Bolo to prekvapenie aj zážitok. Mne sa len potvrdilo, že medveď je plaché zviera, treba byť len obozretný. Aj tento sa zľakol, bol asi viac vyľakaný ako my,“ dodáva.

„Ľudia z nich robia krvilačné šelmy, ale treba chodiť aj po hore tak, aby vás počul. My sa vždy medzi sebou rozprávame, keď chodíme aj na Poľanu, aby sme na seba upozornili,“ poznamenáva.
V osade rozbil včelí úľ

Medveď pri cyklotrase síce rodinu zaskočil, no vedeli, že sa blízko dediny pohybuje asi 2- až 3-ročný maco, predtým už navštívil tamojšieho včelára.

Úle ho zlákali v osade Hraškovci, ktorá sa nachádza pri vjazde do obce, pomerne blízko husto zastavanej časti dediny.

„Hovorila som s poľovníkmi, oni ho na fotopascách nezachytili, mysleli si, že už odišiel. Ukázalo sa, že neodišiel, jemu sa u nás páči,“ hovorí starostka Darina Petrincová.

Včelárovi zatiaľ poškodil jeden úľ. „Chodí mu tam už pravidelne každú noc, ale už mu dochádza med, tak sa obáva, že mu načne aj ostatné úle,“ vysvetľuje starostka.

Úle oplotené nemá, nemal na to dôvod, medvede v blízkosti dediny nikdy predtým nemali.

Starostka s poľovníkmi predpokladajú, že medveď sa tam túla sám. „Staré si chránia teritórium a mladé vyháňajú. A toto je mladý medveď,“ doplnila.


V Kežmarku ľudí ohrozuje medveď
21. júna 2021
Zdroj: https://www.kezmarok.sk/aktuality/2021/v-kezmarku-ludi-ohrozuje-medved/

Uplynulý víkend bol obyvateľmi Kežmarku niekoľkokrát spozorovaný výskyt medveďa hnedého v blízkosti obytných zón. Mesto žiada ministerstvo životného prostredia o akútne riešenie situácie.

V blízkosti Kežmarku sa pohybuje medveď. V piatok 18. júna bol obyvateľkou mesta spozorovaný v okolí cyklistického chodníka a v sobotu 20. júna iným obyvateľom v lesoparku Sever. Primátor Kežmarku sa kvôli opakovanému výskytu medveďa v blízkosti obytných zón obrátil listom na ministra životného prostredia Jána Budaja. V záujme prevencie možných útokov medveďa na človeka ho žiada o rýchle a odborné riešenie nepriaznivej situácie za účelom zachovania bezpečnosti obyvateľov a návštevníkov mesta.

„V histórii mesta Kežmarok sa nestalo, aby medvede zišli z ich prirodzeného vysokohorského prostredia tak blízko k ľuďom. Je to po prvýkrát, kedy sa medvede vyskytli v obytných zónach, ktoré pre túto šelmu nie sú prirodzené. Máme obavy, že pre zvyšujúcu sa početnosť populácie medveďa hnedého a nárast turistiky bude k podobným stretom dochádzať čoraz častejšie. V situácii, keď medvede ohrozujú ľudí na území mesta, nevidím inú možnosť, ako situáciu okamžite riešiť. Svojich obyvateľov a návštevníkov mesta chceme chrániť všetkými dostupnými spôsobmi a preto apelujem na ministra životného prostredia, aby medveďa prišli čo najskôr odchytiť a premiestniť,“ hovorí primátor Ján Ferenčák a verí, že žiadosť bude ministerstvo považovať za naliehavú.

Stav medveďov monitoruje Mestská polícia v Kežmarku. „Situáciu podrobne sledujeme, no domnievame sa, že samotné monitorovanie nestačí. Čoraz väčšia strata plachosti medveďov vo zvýšenej miere zväčšuje riziko ich útoku na človeka,“ uvádza náčelník Štefan Šipula.

Medveďa sa zatiaľ odchytiť nepodarilo, preto polícia varuje ľudí, aby boli ostražití a dávali si pozor. V prípade, že medveďa spozorujú, majú kontaktovať mestskú políciu na čísle 159.

Doplnenie: https://www1.pluska.sk/regiony/medved-napadol-cyklistku-policia-varuje-t...


Do tatranského hotela vošiel medveď, dnu sa dostal cez dvere na fotobunku
16. jún 2021 o 14:06 (aktualizované 16. jún 2021 o 17:34) SITA
Zdroj: https://spis.korzar.sme.sk/c/22683251/do-kuchyne-tatranskeho-hotela-vosiel-medved.html

VYSOKÉ TATRY. Do jedného z hotelov v Novom Smokovci vo Vysokých Tatrách sa v utorok večer, keď prevádzka ešte fungovala, dostal medveď.
Súvisiaci článok V Krivanoch opakovane videli medveďa hnedého Čítajte

V stredu to potvrdil zástupca náčelníka Mestskej polície Vysoké Tatry Jozef Štefaňák.

Podľa jeho slov sa medveď dostal do kuchyne cez dvere na fotobunku okolo ôsmej večer.

Dodal, že personálu zariadenia ani nikomu inému sa nič nestalo, medveď napokon utiekol. Potvrdila to aj recepcia hotela.

Na sociálnej sieti sa objavila fotografia medveďa po tom, ako pravdepodobne vyliezol na pult kuchyne so zariadením.
Súvisiaci článok Medveď v Kežmarku ohrozil cyklistku, ušla mu Čítajte

„Môžem potvrdiť, že sme v utorok večer zhruba o 21.15 mali nezvanú návštevu," spresnil riaditeľ hotela.

„Tentoraz sa nikomu nič nestalo, keďže išlo o mladého medveďa. S týmto fenoménom Tatier sa však stretávame veľmi často," dodal.

Zdôraznil však, že medveď nevošiel do kuchyne hotela, dostal sa len na terasu.
Podobné prípady už mali

Podľa zástupcu náčelníka mestskej polície nejde o prvý takýto prípad.
Súvisiaci článok Pri podtatranskej obci Hranovnica videli dva medvede Čítajte

„V minulosti napríklad vošiel medveď v noci v Lomnici do hotela, keď tam bol už len recepčný, ale keď zbadal, kde je, utiekol preč,“ povedal.

Podľa Štefaňáka návštev medveďov v intraviláne v Tatrách pribúda, mestská polícia sa s týmito prípadmi stretáva za posledný mesiac a pol každý deň.

„Nestáva sa to, žiaľ, len v nočných hodinách, ale aj podvečerných. Prichádzajú mi každý deň zábery. V Lomnici sa nám večer okolo ôsmej hodiny potuluje medvedica s dvoma mladými. Našťastie, bolo to vždy bez nejakého zranenia,“ opísal.

Je presvedčený, že celé plašenie a akékoľvek opatrenia sa míňajú účinkom.

„Medvede si na to zvykli, sú to inteligentné tvory. Keďže sa im to nespája s nepríjemným zážitkom, neboja sa,“ uzavrel.


Muža z Liptovskej Lúžnej zabil medveď, potvrdila pitva
15. jún 2021 o 14:01 (aktualizované 15. jún 2021 o 15:41) Ján Krempaský
Zdroj: https://domov.sme.sk/c/22682425/muza-z-liptovskej-luznej-zabil-medved-potvrdila-pitva.html?ref=njct

Je to prvý prípad zabitia človeka touto šelmou za posledných sto rokov u nás.

BRATISLAVA. Päťdesiatsedemročného muža z obce Liptovská Lúžna pri Ružomberku zabil medveď. Potvrdila to pitva, ktorú v utorok vykonal Ústav súdneho lekárstva a medicínskych expertíz Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine.
Súvisiaci článok Na Liptove našli mŕtveho muža, zrejme ho usmrtil medveď Čítajte

„Predbežnou správou z pitvy nebohého bolo zistené, že zomrel na následky poranení, ktoré zodpovedali zraneniam spôsobeným útokom medveďa,“ povedala pre SME Gabriela Kremeňová, žilinská krajská policajná hovorkyňa.

„Pitvu muža bola vykonaná v utorok v dopoludňajších hodinách v Univerzitnej nemocnici Martin,“ dodal Ľubomír Straka, prednosta spomínaného ústavu súdneho lekárstva.
Otrasný nález

Nebohý obyvateľ Liptovskej Lúžnej sa podľa jeho kamaráta a poľovníka Mateja Bodora vybral v nedeľu poobede okolo druhej do lesa na prechádzku.

„Večer mu volali. Bol nedostupný. Nenašli ho, tak zalarmovali políciu,“ opisuje pátraciu akciu po nebohom.

Spolu s bratom usmrteného a policajtom našli jeho telo až v pondelok o deviatej ráno v doline Banskô.

„Zbadali sme ho ležať na bruchu vedľa jednej lesnej cesty,“ spomína si Bodor.

„Mal zahryznuté v krku. Brucho mal prehryznuté. Do rebier mal zahryznuté,“ opisuje otrasný nález miestny poľovník.

Keď na miesto prišla obhliadajúca lekárka, zomrelého prevrátili na brucho.

„Tvár mal posekanú, potrhanú. Ruku zlomenú a prsty polámané,“ pokračuje v opise Bodor.

„Prizvaný súdny lekár konštatoval, že k smrti nedošlo prirodzeným spôsobom,“ uviedla Marína Debnárová, hovorkyňa Lesov SR, ktorých zamestnanci boli k mŕtvemu mužovi privolaní.
Poľovník: Bolo jasné, že ho zabil medveď

„To bolo jasné hneď, že ho zabil medveď, čakalo sa len na oficiálne potvrdenie,“ komentuje utorňajší výsledok pitvy Bodor.

Po potvrdení zabitia muža medveďom požiadala polícia podľa Debnárovej o odobratie vzoriek DNA tejto šelmy.

„V okolí Liptovskej Lúžnej sa pohybujú medvede často, ľudia ich stretávajú na bežných prechádzkach, ale k vážnejším konfliktom doteraz nedochádzalo,“ uzatvára hovorkyňa Lesov SR.


ÚTOK MEDVEĎA na Turci! Muž utekal s roztrhaným stehnom asi kilometer
3.6.2021 6:00, Petra Hollá
Zdroj: https://zilina.zoznam.sk/utok-medveda-na-turci-muz-utekal-s-roztrhanym-stehnom-asi-kilometer/

ŠÚTOVO – Prežil len zázrakom. Reč je o mladom turistovi, ktorý sa ocitol zoči-voči medveďovi. Nezostalo však len pri pohľade. Stretnutie so šelmou sa v sekunde zmenilo na boj o život. Starosta Šútova Ľubomír Maďari hovorí, že medvede sú tam dlhodobým problémom.

Všetko sa to podľa Maďariho začalo ešte v stredu 19. mája. „Nášho občana Romana Nogu okolo 16. hodiny v obci Šútovo, lokalita Šútovská dolina napadol medveď hnedý. Stalo sa tak približne 350 metrov po ceste od chaty Vodopád pred mostom cez potok,“ opísal Maďari pre Zoznam.sk. Dodal, že muž, ktorého medveď napadol, je iniciatívny turista a predseda Slovenského klubu turistov v Šútove. Na mieste, kde medveď zaútočil, sa chystal osadiť nové zábradlie na jeden z mostíkov. „To bolo pred niekoľkými rokmi pri povodni zničené a na podnet návštevníkov vodopádu, nielen našich, že je to nebezpečné, ak tam zábradlie nie je, sa rozhodol, že ho vyrobí doma,“ informuje Maďari. To však ešte netušil, že bude musieť bojovať o vlastný život.

Krátko na to, ako sa k miestu dostal, ho totiž napadol medveď. Spôsobil mu viaceré hlboké rany ako dôsledok uhryznutia. Mladý muž však mal šťastie v nešťastí a spod pazúrov divokej šelmy sa mu podarilo ujsť. „Krvácajúci došiel k chate Vodopád, kde sa mu podarilo mobilom zavolať synovi, aby mu prišiel naproti a aby volal záchranárov. V šoku a s roztrhaným stehnom utekal smerom do obce asi kilometer, kde mu prišiel na pomoc syn so susedom, ktorého cestou požiadal o pomoc,“ poukázal Maďari. Syn spolu so susedom napadnutému mužovi poskytli prvú pomoc, kým prišli záchranári, ktorí ho s obrovskými ranami odviezli do martinskej nemocnice a odovzdali do rúk lekárov. Ako prvý o tom informoval portál myturiec.sme.sk .

Dlhoročný problém

Podľa Maďariho však nešlo o prvý problém, ktorý s medveďmi riešili. Už v minulosti sa stal podobný prípad, keď medveď napadol otca s dcérou. „Mali veľké šťastie v nešťastí, že sa zachránili, ale dlho sa liečili zo zranení a depresií,“ konštatoval starosta obce na severe Slovenska. „Všetci mu prajeme skoré uzdravenie,“ tvrdí starosta. Aby toho nebolo málo, obyvatelia stretávajú medvede takmer na každej prechádzke.

To však nie je všetko. V obci, alebo jej tesnej blízkosti totiž každoročne dochádza k stretom obyvateľov obce či turistov s medveďmi. Už roky totiž riešia škody na domácich zvieratách, zničené oplotenia, ovocné stromy. Všetko spôsobujú medvede. „Pár dní pred útokom, okolo obeda, telefonovalo niekoľko vodičov aut, ktorí prechádzali po ceste okolo železničnej stanice Šútovo, že medveď trhá vrecia pri hlavnej ceste na autobusovej zástavke. Pred tým na odpočívadle pri odbočke do Rieky takúto činnosť vykonávali dva medvede. Občania, ktorí prichádzajú do obce vlakom a musia absolvovať viac ako kilometer peši, nás neustále upozorňujú na časté strety s medveďmi na príjazdovej ceste do obce, aby sme to riešili,“ hovor Maďari nahnevane. Pre neustále zhoršujúcu sa situáciu so šelmami je podľa starostu obce potrebné, aby kompetentní začali vec riešiť. Chcú tak totiž zabrániť prípadnej ďalšej katastrofe. Maďariho tvrdí, že je len otázkou času, kedy medvede opäť niekoho napadnú. „Toto nevyrieši ani elektrický plot okolo našich domov, ani železobetónové nádoby na komunálny odpad,“ uzavrel.


V okrese Banská Štiavnica medveď dohrýzol muža
Ide o prvý prípad útoku medveďa v tomto roku na Slovensku. Poľovník si útok nevie vysvetliť.

9. mar 2021 o 15:35 Ľubica Mojžišová, Lucia Líšková
Zdroj: https://myzvolen.sme.sk/c/22613723/medved-muza-dohryzol-utok-si-nevie-polovnik-vysvetlit.html?ref=tab

ZVOLEN. Viaceré tržné poranenia zostali na tele 27-ročnému mladíkovi, ktorého ešte začiatkom februára napadol medveď pri prechádzke lesom nad Kozelníkom v okrese Banská Štiavnica.

Ide o prvý prípad útoku medveďa v tomto roku na Slovensku.

Stalo sa to pred poludním asi dva kilometre od obce a zhruba kilometer od posledného domu.

„Bol tam poľovnícky chodník, na ktorý som zostúpil, keď sa zrazu vedľa mňa objavil medveď. Bol asi päť metrov odo mňa. Začal revať, pozrel na mňa a hneď po mne vyštartoval,“ opisuje dramatické udalosti.

Medveď mu zahryzol dvakrát do pravého stehna, tiež do pravej panvy, do chrbtice medzi lopatky, zasiahol ho aj pod pravou pazuchou a do krku. Najhlbšie rany má na chrbte, pravidelne chodí s nimi na prečistenie a preväzy, okrem toho má vyštiepený driekový stavec.

„Ťahal ma dole kopcom nejakých 30 – 40 metrov, potom zostalo ticho, zrejme odišiel. Ani som sa nepozeral, kde môže byť, len som začal odtiaľ utekať,“ približuje.

Sám si ešte dokázal privolať pomoc. Zranený sa dostal až k ceste, kde ho našli záchranári a po ošetrení ho previezli do nemocnice v Žiari nad Hronom.
Zarážajúci útok

Medvede už začali po zimnom spánku vyliezať z brlohov. „Vo veľkom ešte nebehajú, ale už ich vidieť aj na Podpoľaní,“ potvrdzuje poľovník a predseda urbárskej spoločnosti v Očovej Rudolf Huliak. Na medveďa však môžete natrafiť celú zimu, pretože nemá pravý zimný spánok, upozorňuje.

„Má spomalený metabolizmus, čo sa týka trávenia, ale nie, čo sa týka všetkých jeho ostatných životných funkcií. Človek nemá šancu nazrieť do brlohu s tým, že by medveď spal. Tam sa vám oči istotne stretnú,“ dodáva.

Nie je to nič výnimočné, že sa objavujú medvede už teraz. „Nemá to súvis s počasím, ale s tým, ako sa stihli pripraviť na zimu. Medveď nemá potrebu vyjsť vonku, ak cíti, že tukové zásoby má postačujúce. Ak si ich uložil menej, bude si ich musieť doplniť a potravu začne hľadať skôr, nie až na jar,“ vysvetľuje.

Útok na mladého muža v lese nad Kozelníkom si však nevie vysvetliť. „Napadol ho asi 200-kilový samec, čo je abnormalita. Väčšinou, keď dochádza k stretom, tak buď s mladými nerozvážnymi jedincami, alebo s medvedicami, ktoré chránia mladé. Nie je jasné, prečo ho napadol, je zarážajúce, že naňho zaútočil. Zrejme tam mal niekde prikrytú nejakú korisť a mal pocit jej ohrozenia,“ mieni poľovník.

Na výskyt medveďov si domáci už zvykli aj v okolí obcí Trnavá Hora, Železná Breznica či Tŕnie. Aj keď z toho nadšení nie sú, nie je pre nich novinkou, že na potulkách lesom na nejakého natrafia.

V obciach incidenty útoku medveďa na človeka v poslednej dobe nezaznamenali. Medveďov z väčšej vzdialenosti videli obyvatelia napríklad pri bežeckom lyžovaní či prechádzke v lese.

V minulosti sa medveď už pohyboval aj pri cintoríne v Tŕní, ktorý sa nachádza na okraji obce. V Trnavej Hore stretla dávnejšie železničiarka medveďa dokonca v blízkosti vlakovej stanice. Podobné strety sa nestávajú často. Starostovia obcí tvrdia, že medvede sa zatiaľ priamo v dedinách nepohybujú a badať ich skôr v intraviláne.

„V našej obci je výskyt medveďov bežný. Už to neberieme ako senzáciu. Keď o tom hovorím s kompetentnými, tak mi len povedia, že si na to musíme zvyknúť,“ hovorí starosta Železnej Breznice Ján Dúbravský.

„Medvede, našťastie, nerobia škody na majetkoch a obci sa zatiaľ vyhýbajú. Nezaznamenal som podnety ani od včelárov či pestovateľov, že by mali škody na ovocných stromoch alebo iných plodinách,“ dodáva.

O pravidelnom pohybe medveďov v okolitých lesoch hovoria aj obyvatelia neďalekej Trnavej Hory. „My sme presvedčení, že medvede sú premnožené. Toto tu nikdy nebolo. Zoológovia však tvrdia, že správanie medveďa sa zmenilo. Predtým mala medvedica len jedno mláďa, teraz aj dve či tri. Nedávno videl obyvateľ obce medvedicu s troma mláďatami,“ vysvetľuje starosta Trnavej Hory Pavel Kravec.
Je ich viac

O zvýšenom výskyte medveďov v Kremnických vrchoch vie aj poľovný hospodár Mestských lesov Kremnica Ján Hogh. Pripisuje to tomu, že vo Veľkej Fatre zakázali kŕmenie jadrovým krmivom.

„Predtým sa medvede väčšinou na zimu sťahovali do oblasti Veľkej Fatry. Keďže tam teraz nekŕmia, medvede ostali v našej oblasti. Intenzita ich výskytu je preto tento rok vyššia. Neviem predpovedať, či tento jav bude trvalý,“ vysvetľuje Hogh.
Keďže je v tejto lokalite dostatok bukvice, čo je pre medveďov zdroj obživy, nemajú dôvod migrovať za potravou. Podľa ochranára Jaroslava Slašťana je bežné, že medveď niekedy v zimnom období nespí vôbec.

„Hibernácia u medveďa je adaptácia na nedostatok potravy, nie na zhoršené klimatické podmienky. Medveď môže spať tri až šesť mesiacov. Ak je teplá zima bez snehu a dokáže si nájsť potravu, tak nechodí hibernovať vôbec,“ informuje Slašťan.
Túto zimu nespali

Tak je to tento rok aj v Kremnických vrchoch. „Väčšina medveďov tento rok nezaľahla. Zaľahli len samice, ktoré sa budú kotiť, alebo samice s tohtoročným mláďatami. Ostatné samce a samice bez mláďat nezaľahli, pretože bol dostatok bukvíc. Stretávame sa s nimi dennodenne,“ hovorí poľovný hospodár Ján Hogh.
Pri práci v lese sa s nimi stretávajú aj v Štiavnických vrchoch.

„V našom poľovnom revíri, kde obhospodarujeme lesy, je stabilný výskyt okolo päť – šesť medveďov. Pohybujú sa v Štiavnických vrchoch, v okolí Dobrej Nivy aj smerom na Kráľovú pri Zvolene. Počas práce mi medveď prešiel cez cestu aj

minulý týždeň,“ hovorí konateľ Obecných lesov Dobrá Niva Miroslav Vidhold.
Podľa neho je možné, že ľudia medveďa stretnú napríklad aj pri hľadaní parožia, čo je aktuálne práve v tomto období.

Ochranár a hovorca ZOO Bojnice Jaroslav Slašťan upozorňuje ľudí, aby obmedzovali vychádzky v prírode hlavne v skorých ranných hodinách a v neskorých večerných hodinách. Rovnako pri zhoršenej viditeľnosti alebo počuteľnosti.

„Veľa útokov sa stáva tak, že človek ide prekročiť vodný tok, pri ktorom je medveď. Ten ho nepočuje kvôli tečúcej vode, človek sa priblíži na kratšiu vzdialenosť a medveď na neho zaútočí. Platí pravidlo, že čím sme bližšie k medveďovi, tým je vyššia šanca, že na nás zaútočí,“ vysvetľuje Slašťan.
Slašťan: Pre medvede nie sme potrava

Podľa slov ochranára človek pre medveďa nie je korisťou. Stretnutia s človekom sú stresujúce aj pre samotné zviera. „Pri strete je veľmi dôležité, aby človek neskracoval vzdialenosť medzi ním a zvieraťom a dal medveďovi šancu utiecť. Ak môže, tak sa nám vyhne. Veľakrát nás medveď pozoruje v lese bez toho, aby sme

o ňom vôbec vedeli. Medveď má dokonalé zmysly, hlavne čuch. Má niekoľko miliónov receptorov, vie si vytvoriť akoby virtuálnu mapu. Aj po rokoch si presne pamätá, kde sa nachádza potrava, kde stretol človeka a kde mu hrozilo nebezpečenstvo,“ informuje ochranár.

Niektorí zoológovia sú podľa neho názoru, že medveď, ktorý je prebudený zo zimného spánku skôr alebo vôbec nezaľahne, je agresívnejší. „Najnovšie vedecké výskumy vôbec nepotvrdili zvýšenú agresivitu u týchto jedincov. Fínsky profesor,

ktorý robil výskum na medveďoch tri desaťročia, naopak, tvrdí, že medveď po zobudení a vylezení z hibernačného priestoru môže byť ešte dva až tri týždne v polospánku. Ak vtedy náhodou stretne človeka, nemusí ho stopercentne vnímať,“ uzatvára Slašťan.
V závislosti od klimatických podmienok

Zvieratá sa zo zimného spánku prebúdzajú v závislosti od klimatických podmienok. Je to spojené so zvyšovaním teploty alebo topiacim sa snehom nad zimnými brlohmi, či predlžovaním slnečného svitu. Pre TASR to uviedla zoologička Štátnej ochrany prírody Andrea Lešová.

Zoologička ako príklad uvádza sysľa, ktorý sa prebudí, keď na jar teplota v hniezdnej komore dosiahne šesť až osem stupňov Celzia. Ako prvé opúšťajú zimné brlohy nepravé hibernanty, medvede či jazvec, a to vo februári až marci.

Lešová podotýka, že pri teplých zimách ani nemusia hibernovať. Jež je napríklad aktívny od marca. Syseľ sa prebúdza v marci až apríli, takisto aj plchy. Najneskôr sa podľa Lešovej vyhrabávajú svište, a to v druhej polovici apríla, niekedy to však je až začiatkom mája.

Pravé hibernanty sú po prebudení málo aktívne, letargické, no aktivita sa postupne zvyšuje. "Počas slnečných dní sa denné druhy snažia vstrebať čo najviac tepla vyhrievaním sa na slnku. Živočíchy sa usilujú napríklad získať svoju stratenú energiu prísunom dostupnej potravy," približuje Lešová. Dopĺňa, že v tomto období dochádza u niektorých druhov aj k páreniu.

Zimný spánok je adaptáciou na nepriaznivé obdobie, počas ktorého nedokážu živočíchy získať vhodnú potravu. "Bez nej by nedokázali udržiavať stálu teplotu tela," poznamenala zoologička.

(TASR)


Medvedica napadla poľovníka (Okres Prievidza)
26.1.21 17:56
Zdroj: https://www.mojevideo.sk/video/340d3/medvedica_napadla_polovnika_(okres_prievidza).html

V lesoch nad obcou Nevidzany v prievidzskom okrese zaútočila medvedica na poľovníka. Prekvapili ju poľovné psy. Rozbehla sa za nimi a natrafila na ich pána. Zaútočila a preto ju zastrelil. Neďaleko poľovníci našli aj tri mláďatá, žiaľ mŕtve.