Collection status

Buy your own tree
313 302,58 EUR and
711 707,08 CZK

THANK YOU!

Actual themes

Actual exchange rate

77 - crown
2,77 €

ekolist po drátě
wilderoben
zoznam.sk

Prípady konfliktov - divožijúce zvieratá - rok 2014

Medveď napadol v Nízkych Tatrách dvoch poľovníkov
28.10.2014 5:29 | Ľubica Kubišová
Zdroj: liptov.sme.sk

Mužom sa medveďa podarilo odohnať, po napadnutí sa stále liečia zo zranení. Ministerstvo povolilo odstrel.

LIPTOVSKÁ OSADA. Na poľovačku v doline Barboriná pod Hiadeľským sedlom bude dvojica poľovníkov z Liptovskej Osady a Liptovských Revúc spomínať ešte veľmi dlho. Pri dohľadávaní streleného jeleňa ich napadol medveď.
Poľovnícka spoločnosť Korytnica, ktorá spravuje revír, už požiadala ministerstvo životného prostredia o výnimku na odstrel medveďa.
Do oblasti nechodia len poľovníci a lesníci, chodníkmi prechádzajú aj turisti, využívajú ich ako prístup na hlavný hrebeň Nízkych Tatier. Povolenie poľovníci dostali.

Prišiel pomôcť

„Jeleňa som hľadal so psom v úzkej doline, bola tma, svietil som si len čelovkou,“ opísal nepríjemný zážitok Jozef.
Pes pravdepodobne zacítil blízkosť medveďa a začal sa trhať. Keď ho poľovník pustil z vôdzky a vystrel sa, šelma stála priamo pred ním. „Začal som kričať: pozor, medveď.“
Zviera ho udrelo, medzitým mu prišiel na pomoc kolega Dušan, ktorý začul volanie o pomoc. Medveď zaútočil aj na neho, no podarilo sa mu ho ešte kopnúť a tak ho odohnali. Podľa poľovníkov mohol mať od osemdesiat do sto kilogramov.
Dvojicu poľovníkov potom rýchlo previezli na pohotovosť ružomberskej nemocnice a zo zranení sa ešte stále liečia.

Budú striehnuť

Poľovníci sa obávali, že medveď by mohol zaútočiť opäť, preto požiadali úrady o odstrel.
„Ministerstvo zareagovalo na našu žiadosť veľmi rýchlo a odstrel povolili. Medvede si strážia územie, na ktorom žijú. Budeme na neho striehnuť v tej oblasti, kde došlo k útoku,“ potvrdil Oto Nevický, predseda Poľovníckej spoločnosti Korytnica.
Spoločnosť funguje sedem rokov a dosiaľ dostali tri povolenia.
„Na území nášho revíru sa pohybuje veľa medveďov, odhadujeme ich na 30 až 40 kusov. Údaje o početnosti sme získali vlastným pozorovaním, využívame aj fotopasce, kde je zaznamenaný aj dátum a čas,“ dodal.


Medveď sa nebál, vošiel až do dvora
25.10.2014 8:15 | Milan Suja
Zdroj: zvolen.sme.sk

Ľudia si musia uvedomiť, že nemôžu čokoľvek vyhodiť do kontajnera.
DETVA. Rodina z detvianskej časti Kostolná nahlásila, že im do dvora vošiel medveď. Odniesol si nádobu na smeti a vonku ju prehľadal.
„Stopy po medveďovi sme našli pod lesom, neboli ďaleko od domov,“ povedal po preskúmaní miesta zoológ Správy Chránenej krajinnej oblasti Poľana Vladimír Hrúz. Medveď v Kostolnej nie je žiadnou raritou, po okolí sa stále pohybujú. Horšie je, keď si začnú viac dovoľovať a odvážia sa aj do bezprostrednej blízkosti rodinných domov.
Ochranári sa na mieste stretli so zástupcami okresného úradu, upovedomili vedenie mesta. To využilo mestský rozhlas a varovalo obyvateľov pred výskytom medveďa.
„Kostolná je na takom mieste. Medvede prechádzajú na polia smerom na Dúbravy, a tak zákonite musia prejsť aj v blízkosti domov,“ vysvetlil Hrúz.

Brána pri dome, do ktorého dvora sa medveď dostal, býva otvorená celú noc, takže medveďovi nič nebránilo vojsť dovnútra.
„Neodradilo ho ani to, že nad bránou, cez ktorú prechádzal, svieti celú noc lampa,“ doplnil Hrúz. Podľa neho by len tak bez dôvodu nevošiel až do dvora. „Muselo mu v tej nádobe na smeti niečo zavoňať,“ vysvetlil zoológ. Podobné problémy s medveďmi v Kostolnej riešili ochranári asi dva roky dozadu.

Medvede sa môžu priblížiť k domom aj v čase medvedej ruje, kedy sú tie mladšie jedince vytláčané na okraj lesa. Obyčajne je to v mesiacoch máj až jún. Aby sa nedostali do potýčok so samcami, ktoré sa chcú páriť a brali by ich ako svoju konkurenciu. Vtedy ide totiž aj medveďovi doslova o život.
Má dobrý čuch

Medveď je zvedavý tvor, navyše má dobrý čuch a dobrotu zacíti na veľmi veľkú vzdialenosť. „Je to šelma, ktorá sa živí aj mršinami a spolieha sa na svoj čuch. Navyše, keď tam nájde potravu a nič sa mu nestane, nemusia mu prekážať ani ľudské pachy,“ dodal Hrúz.

Aj ľudia si musia uvedomiť, že nemôžu čokoľvek vyhodiť do kontajnera.
Tento medveď bol menší, možno troj- alebo štvorročný. Že sa nebál ani pod svetlom, tomu sa čudoval aj zoológ. Na druhej strane mladý a ešte hlúpy medveď to nemusel ani brať ako nebezpečenstvo. Pokiaľ nemá zlú skúsenosť, nemá sa prečo báť. Je síce plachý, no pre hlad dokáže na svoju plachosť zabudnúť.


Bačovia z Gemera sú už zúfalí: Na ovce útočia medvede a vlky
07.10.2014 08:00 | pem
Zdroj: pluska.sk

Chovatelia pri Rimavskej Sobote sú v strehu. V posledných dňoch zaznamenali viacero útokov šeliem na ich stáda oviec.

Bača Štefan Rešutík (67) z Nižného Skálnika videl na vlastné oči surový útok medveďa na stádo. „Medveď sa zahryzol jednej ovci do zadného stehna. Začal som kričať, ale nereagoval. Zobral som bačovskú palicu a hodil som ju po ňom,“ vykresľuje hororový zážitok Štefan. Keď maca palica trafila, ovcu pustil a ušiel do lesa.
„Až potom som si uvedomil, aké som mal šťastie, lebo mohol zaútočiť aj na mňa,“ dodáva Štefan. V košiari majú vzácne francúzske ovce, ktoré sú určené len na odchov. Nedoja sa a hodnota jednej je okolo 500 eur. „Teraz sa o ne bojím, sú zatvorené v stajni,“ objasnil Štefan Rešutík.
Podľa miestnych sa v okolí Nižného Skálnika, ale aj Horných Záhorian i Drienčan pohybuje asi päť medveďov, ale nie sú výnimočné ani útoky vlkov. „Nám roztrhali už osem oviec,“ povedal farmár Ladislav Házik z Horných Záhorian, ktorý už namontoval na stromy aj fotopasce. Lov vlkov je povolený od 1. novembra do 15. januára a na odstrel medveďa musia poľovníkom vydať výnimku.


Zatúlaného medveďa v Prešove zastrelili
14.8.2014 8:53 | Anna Košuthová
Zdroj: presov.korzar.sme.sk

Medvedicu, ktorá sa pár dní túlala v záhradkárskej aj obytnej časti Prešova, zastrelili vo štvrtok ráno.

PREŠOV. Už od nedele sa z rôznych mestských častí Prešova množili informácie o tom, že sa v blízkosti záhradkárskych osád Pod Kalváriou aj Pod Kamennou baňou pohybuje medveď. V utorok ho videli záhradkári, v stredu obyvatelia na Ulici Zimný Potok, ale aj na Športovej ulici. Práve tam samicu medveďa hnedého vo štvrtok ráno poľovníci zastrelili. Vzorky tela zvieraťa zobrali na analýzu DNA, ktorá ukáže, odkiaľ sa medvedica do Prešova dostala.

Nočná poľovačka na medvedicu

Ochranári, poľovníci, polícia a dokonca aj hasiči s termokamerou pozorovali správanie medveďa takmer celú noc zo stredy na štvrtok. Pohyboval sa v záhradách. Hodinu po polnoci padlo rozhodnutie o odstrele, ale všetci čakali do rána, aby bolo viac svetla a nikoho neohrozili. Poľovnícke psy z tamojšieho Poľovnícko-ochranárskeho spolku Vlk sledovali jeho stopu a hlásili strelcom, kde sa pohybuje. Ráno pred ôsmou ho na Športovej ulici v blízkosti rodinných domov psy zahnali do kúta a poľovník Slavomír Petranin zviera zastrelil.

„Súhlas sme mali od generálneho riaditeľa Štátnej ochrany prírody z Banskej Bystrice a to preto, lebo sa pohyboval v tesnej blízkosti obydlí, čo mohlo byť pre ľudí nebezpečné. O šiestej ráno sme ho ešte videli živé. Na prvý pohľad sa zdalo, že je to mláďa, dosť vychudnuté, ale keď zviera zastrelili a zmerali, zistilo sa, že ide o medvedicu, možno 7- až 8-ročnú a v zlom kondičnom stave. Mohla vážiť tak do sto kilogramov. Pitva nám odhalí viac, možno aj príčinu toho, prečo sa pohybovala tak blízko obytnej zóny,“ povedal nám riaditeľka Regionálneho centra ochrany prírody v Prešove Beáta Forintová.

Pri nočnom sledovaní medvedice bol prítomný aj odborník z Univerzity veterinárneho lekárstva v Košiciach Juraj Ciberej.
Spolu s poľovníkmi správanie medvedice najprv pozorovali a zvažovali, či ju majú len odchytiť alebo či je nutné ju zastreliť.

Záhradkári si vydýchli

Medvedicu pozorovali ľudia v rôznych častiach mesta. Ako nám potvrdil náčelník Mestskej polície Ján Andrejko, prvé hlásenie od záhradkárov dostali v nedeľu večer. Lesní robotníci ju videli pri Borkúte, poľovníci v Haniske a záhradkári v osade Narcis, kde si pochutnávala na černiciach a jablkách. Istý obyvateľ Ulice Zimný potok ju v stredu ráno videl v svojej záhrade, ale
stopy poukazovali na to, že sa pohybuje v rôznych častiach lokality Za Kalváriu až sa dostala k mestskej športovej hale a to znamená, že musela prejsť aj cez rušnú Nábrežnú komunikáciu.

„Ešte v stredu som videl výkaly na svoje záhradke, takže tam musela v noci byť. Som prekvapený, že to bola medvedica. Videl som ju a zdalo sa mi, že je to skôr mladý medveď. Ktovie, či ich nie je viac,“ reagoval na vývoj udalostí záhradkár Jozef Mikulec. Na druhej strane bol rád, že sa už nemusí obávať vstúpiť do lesa a ísť po nočnom daždi na huby.

"Priznám sa, že som mal strach, všade je vysoká tráva, húštiny a často neprehľadný terén. Teraz už budem pokojnejší,“ dodal Mikulec. Medzi záhradkármi však správa o odstrele vyvolala aj diskusie o tom, či medveďov nie je v lokalite viac. Medvedica mohla mať pri sebe aj mláďatá.
„Dosť o tom pochybujem, je to málo pravdepodobné. Zrejme išlo len o túto medvedicu,“ myslí si riaditeľka RCOP Beáta Forintová.


Na ulici v Tatranské Lomnici napadl chodce medvěd
29.6.2014
Zdroj: novinky.cz

Na ulici v Tatranské Lomnici v noci na neděli napadl medvěd chodce a zranil jej na hlavě. Muž putoval do nemocnice, odkud byl po ošetření propuštěn. O případu informoval na webu deník Nový čas.
Záchranáři převezli zraněného 45letého muže do nemocnice v Popradu. Po ošetření mohl být propuštěn do domácího léčení, řekla mluvčí nemocnice.
Setkání se zvířaty mají mnohdy tragické následky pro obě strany.
V květnu medvěd napadl v oblasti Ždiaru ve Vysokých Tatrách muže, jemuž způsobil mnohočetná zranění. Dvaačtyřicetiletý lesník musel být hospitalizován na oddělení úrazové chirurgie popradské nemocnice.

Doplnenie: TV NOVA
Napadl muže na Slovensku medvěd? Nebo to byla OPICE?
Slovenskem otřásl útok medvěda. Šelma měla útočit přímo v Tatranské Lomnici. Podle informací TV Markíza se ale žádný útok nestal. Muže prý přepadla spíše "opice". Byl opilý a útok medvěda si vymyslel.
Velké štěstí údajně měl pětačtyřicetiletý muž, kterého v noci na dnešek napadl na ulici ve slovenském vysokohorském středisku Tatranské Lomnici medvěd. Zvíře ho zranilo na hlavě, po ošetření v nemocnici mohl ale odejít domů.
O případu informoval na svém webu deník Čas. Záchranáři převezli zraněného do nemocnice v Popradu. Po ošetření mohl být propuštěn do domácího léčení, řekla mluvčí nemocnice.
Zní to dramaticky, že? Jenže podle informací TV Marzkíza si Slovák celou historku s medvědem vymyslel. O źádné napadení nešlo. Muž se jen opil, pak někde usnul a celou historku s medvědem si vymyslel kvůli své manželce.


V Lučenci sa ľudia boja vychádzať: 120-kilová šelma si robí zálusk na mesto!
21.06.2014, 12:00
Zdroj: Nový čas

Ďalší chlpáč v meste. Pri priehrade Ľadovo v Lučenci videli obyvatelia medveďa. Objavil sa aj pri Panických Dravciach a Ľuboreči.
Pred troma rokmi sa pohyboval priamo na lučenskom sídlisku. Na ostražitosť ľudí upozorňuje mestský rozhlas. Polícia prijala na tiesňovú linku viacero oznámení o tom, že sa v tejto časti pohybuje medveď.
„Na ich základe sme vydali upozornenie pre občanov, aby boli v tejto oblasti obozretní,“ uviedla hovorkyňa polície v Banskej Bystrici Petra Vašková. Zviera videli neďaleko vodnej nádrže Ľadovo a aj z opačnej strany kopca pri Panických Dravciach a na kraji Ľuboreče.
V Lučenci už skúsenosti s túlajúcim sa medveďom majú. Pred troma rokmi ho ľudia videli na najväčšom sídlisku Rúbanisko. Manželia Ondrovci 120-kilogramového maca dokonca odfotili. Následne roztrhal a zožral psa vo Veľkej nad Ipľom.
O pár dní policajti chytili pomerne menšieho a mladšieho chlpáča, ktorý sa tiež promenádoval po meste a veterinár ho uspal. Vypustili ho na severnej časti Poľany do oblasti Kysliniek.


Šok pre rodinu na prechádzke: Zaútočila na ňu medvedica
12.05.2014, 16:11 Aktualizované: 12. máj 2014, 19:11 | alm
zdroj: pluska.sk

Rodina z južného Slovenska zažila v Nízkych Tatrách poriadny šok. Na otca vybehla z kríkov medvedica, ktorá si chránila svoje mláďa.

Výlet v Nízkych Tatrách sa mohol skončiť pre rodinu z južného Slovenska tragicky. Otcovi rodiny sa podarilo skrížiť cestu medvedici s mláďaťom.
Rodina si vyšla na prechádzku do Jánskej Doliny. Otec šiel popredu, keď zrazu zbadal v kríkoch dve medvedie hlavy. Muž si ľahol a chránil si hlavu

Jeden z medveďov zaručal a rozbehol sa za otcom. Pri behu spadol, tak sa zošuchol pod taký konár, tam sa schúlil do klbka a chránil si hlavu a krk," popísal pre portál noviny.sk syn Marek.
Medvedica po ležiacom mužovi poskákala a keď sa presvedčila, že nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo, pokojne odišla. Keď bol vzduch čistý, rozbehol sa aj so zvyškom rodiny do bezpečia.
Medvedica škrabla muža na ľavom ramene.

Súvis s medveďou rodinkou?

Tohtoročné medvieďa našli lesníci na ceste medzi Muráňom a Tisovcom. Vodiči tam hlásili medvedicu s tromi mladými a jedno z nich skončilo pod kolesami auta. Ako povedal zoológ Národného parku Muránska planina (NP MP) Jerguš Tesák, kolízií s mláďatami lesnej zveri môže byť v týchto dňoch oveľa viac.
Vodiči by mali byť oveľa pozornejší pri prechádzaní cez lesnaté úseky, pretože mladé jedince sú veľmi neskúsené a nevedia, ako majú na prichádzajúce auto reagovať.

Malé medvieďa po kolízii s autom pravdepodobne ešte žilo.

"Netuším prečo, ale niekto mu začal rezať kožu na nohe. Možno mal záujem o kožu, alebo o mäso. Každopádne to bolo mimoriadne nebezpečné, pretože medvedica si uvedomuje, koľko má mláďat a môže sa vybrať strateného potomka hľadať. Nie je vylúčené, že sa v okolí cesty medzi Muráňom a Tisovcom bude objavovať častejšie, pretože sa bude stále pokúšať medvieďa nájsť," povedal Tesák.
Na správu NP MP doviezli malú medvedicu už mŕtvu. Ochranári jej odoberú vzorky, ktoré poslúžia na výskum genetického fondu. Vzhľadom na to, že telo nebolo vážne poškodené, pravdepodobne ho dajú na preparáciu.
"Vodičov by som touto cestou rád upozornil, že teraz treba byť na cestách mimoriadne opatrný. Lesná zver, či sú to už srny, jelene, diviaky, ale aj medvede začínajú vodiť svoje mláďatá a učia ich, kde sa majú pohybovať. Pri takýchto potulkách často prechádzajú aj cez cesty. Neskúsené mláďatá na prichádzajúce autá ešte jednoducho nevedia reagovať. Takže pri prechádzaní miestami, kde sa môže vyskytovať zver, radšej treba ubrať plyn," dodal zoológ.


Lesníka opäť napadla tá istá medvedica. Druhý útok už neprežila
09.05.2014 07:00 | Jana Kršňáková
Zdroj: pluska.sk

Bojoval o holý život! Na Štefana Auxta (62) zaútočila medvedica v lokalite Urbanov vrch pri Čiernom Balogu v okrese Brezno. Rozzúrené takmer 150-kilové monštrum sa mu už raz postavilo do cesty pred dvoma rokmi. Tentoraz medvedica stretnutie s lesníkom už nerozchodila.
Štefan pracoval v lese, keď sa z ničoho nič na neho vyrútila šelma. Delili ho od nej len štyri metre. Pokiaľ si chcel lesník zachrániť holý život, musel siahnuť po zbrani a vystreliť. „Rútila sa obrovskými skokmi rovno na mňa. Nemal som na výber, trafil som ju rovno do srdca.
Zázrak bol, že sa mi vôbec podarilo stlačiť spúšť,“ opisuje lesník nečakané stretnutie s obrovskou medvedicou, ktorú dôverne poznal. Zaútočila na neho už pred dvoma rokmi len kilometer od miesta, kde sa na neho vyrútila v stredu.
„Bola to určite ona, spoznal som ju podľa veľkosti a sfarbenia srsti. A bola rovnako agresívna ako vtedy. Ešte dnes som z toho v šoku,“ hovorí lesník, ktorý hororový zážitok bude ešte dlho predýchavať.

Sú premnožené

Štefan pracuje v lese od 13 rokov. Podľa neho toľko medveďov, koľko je za posledné roky, kedysi nebývalo. Len tohto roku ich v lese stretol štyroch. „Mali by niečo robiť so zákonom o ochrane medveďov a povoliť odstrel, keď sú premnožené. Veď človek sa o chvíľu bude báť k hore aj priblížiť,“ dodáva a začína aj tušiť, prečo medvede priťahuje ako magnet.
„Bude to možno tým, že som včelár, asi im voniam medom,“ tvrdí Štefan s úsmevom. Prípadom sa zaoberá aj polícia. Skúma, či k zastreleniu medvedice došlo v sebaobrane, alebo išlo o úmyselný čin.


Tvrdý útok medvedice: Muža pohrýzla do ruky aj chrbta, prehodila si ho cez plece
02.03.2014 11:23 | SITA
Zdroj: pluska.sk

Na Slovensku sa odohral ďalší útok lesného zvieraťa na človeka. V lesoch pri Banskej Štiavnici zaútočila na muža medvedica.

Medvedica zaútočila v lese na človeka. Pohrýzla ho do ruky a prehodila si ho cez plece. Zraneného záchranári previezli do nemocnice v Žiari nad Hronom. Muž (31), na ktorého medvedica zaútočila v katastri obce Banský Studenec v okrese Banská Štiavnica, mal šťastie.

Zviera ho pohrýzlo do ruky, prehodilo si ho cez plese a ešte ho uhryzlo do chrbta. Muž bol pri príchode záchranárov pri vedomí. Útok medvedice na človeka potvrdila pre portál denníka Nový Čas banskobystrická krajská policajná hovorkyňa Mária Faltániová.

Útokov pribúda

Medveď napadol lesníka na Liptove aj v januári tohto roku. Rozzúrené zviera 26-ročnému lesníkovi v katastri obce Pribylina v okrese Liptovský Mikuláš zahryzlo do nohy. Medveď lesníka prekvapil pri návrate z lesnej vychádzky k zaparkovanému autu.

Vyrútil sa s revom, lesník sa snažil ujsť, ale spadol a vtedy sa mu zviera zahryzlo zozadu do stehna nad kolenom. Lesníkovi sa napokon podarilo ujsť a privolať pomoc.

V septembri 2013 bola 11-ročná Lenka s otcom Miroslavom (31) na hubách, keď ich z ničoho nič napadol medveď. Boli pritom iba dva kilometre od domu v Šútove v okrese Martin, neďaleko miestneho lyžiarskeho vleku.


Medveď v Liptove zaútočil na mladíka, zahryzol sa mu do nohy
03.01.2014 18:11
Zdroj: liptov.sme.sk

Tristokilogramové zviera v zime nespalo. Vybehlo na lesníka spod chodníka v lese nad Pribylinou.

PRIBYLINA. Na dvadsaťšesťročného muža, ktorý sa bol v piatok popoludní prejsť v lese nad Pribylinou, zaútočil medveď.
„Vracal som sa z prechádzky v lese k autu, keď spod chodníka vybehol medveď. Reval na celú horu a mal som pocit, akoby tam na mňa čakal. Očividne nespal zimným spánkom," povedal Michal Ondrejkov po zašití rán na chirurgickom
oddelení nemocnice v Liptovskom Mikuláši.

Dodal, že medveď pravdepodobne mal pod chodníkom nejakú korisť, ktorú si chcel brániť pred ničnetušiacim lesníkom. Krik ma zachránil, verí mladík
„Chcel som utiecť, ale nabúral som do stromu a ako som letel na zem, medveď mi ešte vo vzduchu zahryzol do nohy. Neprestával som kričať, medveď ma pustil a odchádzal, no obzeral sa po mne. Stále som kričal, a tak sa nevrátil. Myslím,
že krik ma zachránil," pokračoval Ondrejkov.

Vraj mu vôbec nič z toho, čo treba pri stretnutí s medveďom urobiť, nenapadlo. Nenapadlo mu robiť sa mŕtvym alebo zostať nehybne stáť, či vyliezť na strom. „Nebolo úniku, vedel som to. Dokázal som len kričať," dodal.

S medveďmi sa Michal Ondrejkov z Pribyliny stretol v lesoch mnohokrát. Prvýkrát však na neho medveď zaútočil a po tomto útoku má v nohe štyri hlboké rany po očných medvedích zuboch.

Mohlo sa stať, že mladého lesníka medveď nepočul? Šiel potichu? „Kdeže. Kráčal som po snehu, ktorý chrapčal. Medveď ma musel počuť zďaleka. Keď sa zahryzol do nohy, necítil som bolesť, ale veľký strach a rešpekt. Bol to obrovský kus, musel mať okolo tristo kíl." Ondrejkov prešiel po poranení ešte asi kilometer smerom k svojmu autu. Rana mu však nekrvácala, bol v poriadnom šoku. „Potom som zavolal kamarátovi, aby prišiel po mňa. Keď sme odkryli ranu, až vtedy sa rozkrvácala."