Collection status

Buy your own tree
313 302,58 EUR and
711 707,08 CZK

THANK YOU!

Actual themes

Actual exchange rate

77 - crown
2,77 €

ekolist po drátě
wilderoben
zoznam.sk

Prípady konfliktov - divožijúce zvieratá - rok 2012

Mladík z Kysliniek zahnal medveďa na útek
piatok 9. 11. 2012 9:42 | Milan Suja
Zdroj: zvolen.sme.sk

Statočnosť, akú človek tak často nevidí, prejavil lesný robotník, ktorý sa postavil zoči-voči medveďovi. Žene, ktorú šelma v tej chvíli hrýzla, zachránil možno aj život.

KYSLINKY. Práca v lese je ako každá iná. Ráno dostanete pracovnú úlohu, ktorú počas dňa musíte splniť.

Dve ženy a mladý muž ošetrovali malé stromčeky - natierali ich roztokom, ktorý ich chráni pred zvieratami. Vôbec netušili, že na stretnutie, ktoré ich čaká, nezabudnú do konca života.

Vrátil sa späť

„Boli sme v časti Dorotka, čo je oproti Jánošíkovej skale. V jednom poraste sme prácu skončili a presúvali sme sa do ďalšieho,“ začal svoje rozprávanie dvadsaťjedenročný Vladimír Gunár z Kysliniek neďaleko Hrochote. V lese bol s dvoma ženami, nešli vôbec v tichosti, ženy vraj stále niečo rapotali. Potrebovali sa dostať do nového porastu, preto sa vybrali starou horou. Boli už dosť premočení a v starej hore bolo menej trávy.

Pokojnú debatu odrazu prerušil výkrik: „Pozor, medveď!“ To skríkla jedna zo žien. V prvej chvíli sa všetci traja rozbehli preč. „Tiež som začal utekať, no po troch skokoch som sa obzrel. Pani Koreňovú už medveď zhodil na zem a hrýzol ju do nohy. A tak som sa vrátil naspäť,“ vysvetlil mladík. V behu preskočil jeden či dva vyvrátené stromy, vôbec nerozmýšľal o tom, ako medveďa od ženy odtrhne. Vedel iba to, že sa k nemu musí dostať čo najbližšie. Musel sa rýchlo rozhodnúť

„Hlavou mi prebleslo, že by som ho mohol aspoň kopnúť, našťastie som túto myšlienku rýchlo zavrhol,“ pokračoval. V tej chvíli už medveď znovu držal svoju obeť za nohu, medzitým ju stihol pohrýzť ešte do ruky. Tentokrát si to odnášal členok. Chlapec zastal asi meter od miesta zápasu a začal kričať. Zodvihol ruky, aby urobil dojem veľkého a nebezpečného tvora a reval z plného hrdla. Pri svojej výške - stosedemdesiat centimetrov - sa musel snažiť poriadne. Prečo takto postupoval, to nevedel ani po dvoch týždňoch od inkriminovaného dňa. Chladnokrvnosť, s akou sa zachoval, vychádzala zvnútra.
Konal bez uváženia, keby všetko najprv premyslel, možno by svoj hrdinský čin nikdy nespravil. „Prečo som zodvihol ruky a vrieskal, neviem. Dosť pozerám dokumentárne filmy o prírode, možno som to mal odtiaľ,“ dodal. Každopádne, ako ukázali ďalšie sekundy, spravil dobre. Medveďa takýto nečakaný krok prekvapil. Pustil svoju obeť a odskočil asi na tri skoky, čo je približne deväť metrov. Potom sa zastavil a pohľadom skontroloval, kto je tým revúcim útočníkom. „Vtedy som mal namále,“ dodal mladík. Marí sa mu, že ešte skočil pred ženu, aby ju ochránil pred ďalším útokom. Ten našťastie neprišiel, medveď si to rozmyslel. Veď mladý muž vrieskal odušu ďalej, hádam ešte viac ako na začiatku.

Strach prišiel neskôr

Vážnosť situácie si uvedomil, až keď videl medveďa na horizonte. „Dovtedy som bol pokojný, no keď som ho videl v diaľke, srdce sa mi prudko rozbúchalo. Nie nadlho, asi na pätnásť sekúnd,“ doplnil. Situácia mu nedovoľovala veľmi sa zaoberať svojím strachom. Viac sa bál o to, čo bude so zranenou ženou. Záchranku nemohol zavolať, na mieste, kde pracovali, nie je signál. Veľa nechýbalo a starosti mohol mať aj s druhou kolegyňou, ktorá všetko z diaľky sledovala a takmer odpadla. „Keby sa medveď otočil, asi by to nezvládla.“

Zranená žena bola v šoku, svojmu záchrancovi ešte povedala, že to bol pekný medveď. Našťastie zranenia neboli vážne, zachránilo ju hrubé oblečenie. „Až na ten členok, tam to bude zrejme vážnejšie,“ dodal V. Gunár. Spolu s druhou kolegyňou ju pomaly dostali po svahu, preniesol ju cez potok a potom odbehol po auto. Rýchlo ju previezli na lesnú správu a následne do nemocnice.

Na druhý deň si Vladimír Gunár prezrel miesto aj s ochranármi. Prečo došlo k útoku sa rýchlo vysvetlilo. Poľovný referent Ján Nôžka našiel neďaleko, asi dvadsaťpäť metrov od miesta stretnutia s medveďom, brloh. Medveď si v podstate iba chránil svoje územie. Medveď, ľudia a zákon

K útoku na ľudí pracujúcich v lese nedochádza veľmi často.

Zákon o ochrane prírody a krajiny z roku 2007 konštatuje: Štát nezodpovedá za škodu spôsobenú určeným živočíchom, ak vznikla fyzickej osobe pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s tým... V súčasnosti si Lesy SR niektoré činnosti zabezpečujú cez verejné obstarávanie. Ani napadnutá žena preto nebola zamestnankyňou podniku. „Celá pestovná činnosť je riešená dodávateľským spôsobom, rovnako tak ťažba dreva,“ povedal vedúci Lesnej správy Kyslinky Ján Ostrolucký. Podľa neho zranená žena naozaj nemá nárok na odškodnenie. K útoku na ľudí pracujúcich v lese nedochádza veľmi často, aj keď o pár dní po útoku na ženu, zaútočil neďaleko medveď na ďalšieho človeka. „Chlapec strieľal z plynovej pištole a medveďa odplašil,“ dodal Ostrolucký, ktorý v Kyslinkách pracuje tridsaťtri rokov. Nevylúčil, že mohlo ísť o rovnakého medveďa. Pripomenul ešte prípad ďalšieho pracovníka, ktorého túto jeseň medveď prehnal asi na tri kilometre. Keby nešlo o bývalého športovca, asi by to nezvládol.

Doplnené z topky.sk:
23.10.2012 11:54

Medvede opäť útočia: Darinu obkľúčili v lese, jeden sa jej zahryzol do nohy! Druhýkrát sa narodila! Lesná robotníčka Darina na včerajší zážitok nikdy nezabudne. V lese pri Hrochoti prežila svoju smrť, keď sa z ničoho nič ocitla v obkľúčení trojice zúrivých medveďov. Nestačila sa ani spamätať a už ju jeden z nich hrýzol do nohy. Informovala o tom Tv JOJ.

Prípady, kedy sa nebezpečné medvede dostávajú do bezprostrednej blízkosti človeka, sa množia. Tentoraz však zvieratá útočili v prirodzenom prostredí. Darina sa spolu so svojím kolegom včera ako zvyčajne vybrala do lesa ošetrovať stromčeky. Na to, čo nasledovalo, však ani skúsená lesná robotníčka pripravená nebola.

Pri práci ju vyrušila skupinka troch medveďov, ktorá ju obkľúčila a v momente zaútočila. Darina nestihla ani spanikáriť a zviera sa jej zahryzlo do nohy. „Nevedeli ani ako a už zrazu bol pri nej a hrýzol,“ opísal hororový zážitok Darinin zať. Medvedica, ktorá zrejme bránila svoje dve mláďatá, žene poranila aj ruku a chrbát.

Život jej zachránil odvážny kolega, ktorý na skupinku medveďov začal kričať. „Prišiel ku nemu blízko a húkal naňho. Vtedy ju pustil,“ dodal zať. Nebyť jeho pohotovej reakcie, Darina by zrejme brutálny útok neprežila. Pred vážnejšími zraneniami ju ubránila aj obuv – tri vrstvy ponožiek a čižmy.

Doráňaná a vystrašená robotníčka sama zišla k ceste a zať ju odniesol do sanitky, ktorá ju odviezla do banskobystrickej nemocnice. Žena sa teraz zo zranení spamätáva na oddelení úrazovej chirurgie.

Darina ako lesná robotníčka pracuje už vyše 10 rokov, no na takýto útok nepamätá. Lesníci varujú pred premnožením medveďov. Pri Hrochoti pritom nejde o prvý útok, v lete sa však lesníkovi pred zúrivým medveďom podarilo utiecť.

Podľa zástupcu náčelníka Mestskej polície vo Vysokých Tatrách Jozefa Štefaňáka problémy s medveďmi na jeseň opäť začínajú narastať. Medvede sa totiž pripravujú na zimný spánok a potrebujú sa poriadne najesť. Poľnohospodári však v podhorí už pozbierali všetku úrodu a zvieratá sa preto čoraz častejšie objavujú v blízkosti obydlí pri kontajneroch. Vo Vysokých Tatrách sa preto vyzbrojili špeciálnymi sprejmi proti medveďom. Sprej obsahuje dve percentá dráždivej látky Capsaicín, ktorá by mala nebezpečné zviera odplašiť.


Medveďa v Tatrách zastrelili neďaleko detí
streda 18. 7. 2012 | Marek Nemec
Zdroj: korzar.sme.sk

Lesníci ulovili jedného z problémových medveďov, ktorí od mája znepokojujú obyvateľov Tatranskej Lomnice. Zastrelili ho neďaleko Školy v prírode Detský raj, kde sú ubytované desiatky detí. Všetko ale mali pod kontrolou.

TATRANSKÁ LESNÁ. Mesto Vysoké Tatry reagovalo na zvýšený výskyt medveďov v intraviláne mesta viacerými spôsobmi.

Po inštalácii elektrických ohradníkov, plašení a zabezpečovaní odpadkových košov proti vyberaniu odpadkov divou zverou si vybavilo pred mesiacom od príslušných orgánov aj povolenie na odstrel. Vyplašiť sa nedal

Iba dva a polročnému macovi sa stala osudnou návšteva školy v prírode, kde v nedeľu ráno vyjedal čerešne na strome.

Keďže nereagoval na policajnú hliadku, ktorá ho plašila majákmi a sirénou, musel ho privolaný lesník usmrtiť dvomi ranami z pušky.

Potvrdil to riaditeľ Štátnej ochrany prírody Správy Tatranského národného parku.

„Bol ulovený v intraviláne mesta na ovocnom strome za domom správcu školy v prírode. Došlo k uloveniu jedného z tých smelých mladých medvedíkov, ktorí sa v posledných mesiacoch motali po Tatranskej Lomnici. Šlo o problémového jedinca so zmeneným správaním, takže sa nebál človeka,“ uviedol k odstrelu Pavol Majko.

Zastrelený samec vážil 71 kilogramov a zrejme skončí ako exponát v múzeu.

Stále robia problémy

V Tatrách sa stále situácia s medveďmi pobehujúcimi po uliciach mesta neupokojila. Preto mesto Vysoké Tatry požiadalo ešte o ďalšiu výnimku, ktorá je momentálne v procese rozhodovania.

„V súčasnej dobe robí medveď v Tatrách najväčšie problémy na Zamkovského chate. Pohybuje sa aj po intraviláne mestskej časti Tatranská Lomnica a na smokoveckom sídlisku Sibír,“ informoval Majko.

Medveďa pravidelne vídať aj pri kontajneroch v chatovej oblasti Lieskovec v Tatranskej Štrbe.

Podľa ochranárov odstrely problém kontajnerových medveďov nevyriešia. Prioritou je zabezpečiť odpadky a zamedziť cielenému prikrmovaniu šeliem.


Lesníkova spoveď. Milan prežil (62) útok medveďa
10. júl 2012
Zdroj: noviny.sk

V okolí obce Kunerad napadol medveď 62-ročného muža. Skúsený lesník hovorí, že do hôr chodí roky, bolo to však prvýkrát, čo sa takto na priamo stretol s medveďom. Aj keď mal pri sebe pušku, nebola mu nič platná.

Medveď mu šiel naproti

Šesťdesiatdvaročný muž sa s viacerými zraneniami lieči v žilinskej nemocnici. Ráno išiel do lesa. Keď vystúpil z auta, začul veľmi blízko rev medveďa. Najprv sa mu zdalo, že maco si to rozmyslel a išiel niekde preč. Lenže, ako sa otočil, zviera bežalo k nemu.

"Keď prišiel ku mne asi na meter, zdvihol sa a prednými labami na zvalil na zem. Ja som sa bránil puškou, aj ruksakom," spomína si na tento hororový zážitok pán Milan. Nepomohla mu ani puška

Medveď ho doškrabal na rukách. Keď sa mu nemohol dostať k hlave, v zúrivosti ho dvakrát pohrýzol do nohy. "Tak som zobral pušku, myslel som, že vystrelím do vzduchu. Zistil som, že mám vzpriečený náboj a že nemám šancu vystreliť," dodal lesník.

"Má zranené stehno, dolné končatiny, jeho stav je stabilizovaný, mimo ohrozenia života," povedala riaditeľka Fakutnej nemocnice s poliklinikou Daniela Bekeová.

Ešte keď bežal do auta, zviera ho nechcelo pustiť. Nakoniec sa mu podarilo ujsť. Aj keď má za sebou tento nepríjemný zážitok, skúsený horár hovorí, že bude naďalej chodiť do lesa a nebojí sa, že sa mu niečo takéto znova stane.


Medveď napadol muža, ktorý išiel vysypať smeti
22.06.2012 12:59:28
Zdroj: ta3.com

Obyvateľ mesta Vysoké Tatry má za sebou nečakané stretnutie s medveďom. Keď bol vysypať kôš, šelma vyskočila z kontajnera a mužovi zlomila rebro. Tatranci majú už niekoľko týždňov povolenie na odstrel problémového jedinca. Aj posledný incident však dokazuje, že medvedí problém v Tatrách spôsobujeme my ľudia.


Poľovník prežil útok zúrivej medvedice: Zrazila ma a hrýzla mi do ruky!
08. 06. 2012 07:00 -
Zdroj: cas.sk
Autor: kil, anc

Poľovník prežil prvý útok medveďa v tomto roku. Štefan Auxt sa s touto šelmou za posledných 40 rokov stretol veľakrát, avšak vždy sa mu podarilo vyviaznuť bez ujmy.

V stredu predpoludním také šťastie nemal. V lese vo Vydrovskej doline pri Čiernom Balogu (okr. Brezno), neďaleko lesníckeho skanzenu, ho napadla medvedica. Šelma vyskočila z kríkov, zrazila ho na zem a zahryzla sa mu do ruky. Zranený poľovník si privolal pomoc a v nemocnici v Brezne ho museli operovať.

Štefan Auxt z Čierneho Balogu má po útoku medvedice jednu ruku obviazanú až po plece a z druhej mu trčia trubičky na infúziu. Po incidente má poškodený nerv v ruke a poranenú kosť od medvedích zubov. „Bol som pozrieť kalamitné drevo a nebol som ozbrojený. Takúto chybu už neurobím,“ spomína zranený poľovník.

„Bol som v lese približne 300 či 350 metrov od parkoviska a ponáhľal som sa na poradu. Keď som išiel po zvážnici, začul som v kríkoch šuchot a zbadal tam medveďa. Pravdepodobne to bola medvedica, a keď sa postavila na zadné, mohla mať dva metre,“ hovorí o nepríjemnom okamihu zranený poľovník. Na šelmu skríkol a chcel ujsť, ona však zaútočila. Udrela ho labou do chrbta, spadol a šelma mu zahryzla do ruky nad lakeť. „Celý čas som kričal, pravdepodobne preto ma nechala a ušla. Keď som sa postavil a chytil si poranenú ruku, cítil som krv. Potom som si zavolal pomoc,“ dodáva Štefan Auxt s tým, že do lesa už bude chodiť len ozbrojený.

Hoci medveď zaútočil neďaleko skanzenu, ktorý navštevujú počas sezóny tisíce ľudí, podľa lesníkov nie je skanzen nebezpečný. „Je tam ruch a medvede sa ľuďom vyhýbajú. Skanzen funguje už dlhé roky a nič sa tu nestalo. Toto je ojedinelý prípad,“ povedal Miroslav Pepich, riaditeľ Odštepného závodu Čierny Balog.

Medvede sa čoraz častejšie dostávajú do kontaktu s človekom už nielen vo Vysokých Tatrách, ale aj na celkom nečakaných miestach. V utorok museli zatúlanú šelmu vyháňať z obecného parku vo Veľkých Turovciach (okr. Levice) na juhu Slovenska. V obci ležiacej neďaleko hraníc s Maďarskom si na čosi podobné nespomínajú ani najstarší pamätníci.

Zrejme najhoršie zo všetkých napadnutých ľudí medveďmi v slovenských lesoch dopadol Ján Gejdoš z Liptovských Sliačov. V auguste 2006 odprevádzal skúsený poľovník z hory lesné robotníčky. Z krovia sa naňho vyrútil medveď a toto stretnutie malo katastrofálne následky. Šelma sa mu zahryzla do tváre a celkom ju zdevastovala. Hoci mu ju lekári po niekoľkých operáciách dali ako-tak dokopy, následky bude mať až do konca života. Ján Gejdoš dostal od štátu odškodné viac ako 88-tisíc €.

Doplnenie:
Medvedica napadla lesníka, zlomila mu ruku a vytrhla svalstvo
06. 06. 2012 17:36
Zdroj: cas.sk

Lesník Štefan (60) z doliny neďaleko Brezna mal obrovské šťastie. Prežil útok medvedice a je mimo ohrozenia života.

Medvedica s mladými napadla lesníka Štefana (60) v stredu vo Vydrovskej doline
neďaleko Brezna. Lesník bol v teréne s kolegom kontrolovať posed, keď ho napadla medvedica. "Podarilo sa im krikom medvedicu odohnať, dostať sa z terénu k chodníku a privolať pomoc," povedal kolega zraneného lesníka.

Zraneného lesníka previezli do nemocnice v Brezne, kde ho operovali. "Zašili sme mu tržnú ranu, ošetrili zlomeninu hornej končatiny a vytrhnuté svalstvo. Stav pacienta je stabilizovaný," povedal pre Čas.sk chirurg nemocnice v Brezne, ktorý lesníka operoval.

Ide o prvý tohtoročný útok medveďa na človeka. Vlani v júni v Trlenskej doline pri katastri Ružomberku napadol medveď 72-ročného muža. Predátor ho uhryzol na dolných končatinách.