Súkromná prírodná rezervácia Vlčia má rozlohu 21, 24 ha a nachádza sa v Prešovskom kraji v pohorí Čergov, v katastri obce Olejníkov v pramennej oblasti riečky Ľutinka. Pôvodne patril les súkromnému majiteľovi, od ktorého VLK les odkúpil. Sumu potrebnú na kúpu lesa - 3,2 milióna korún, sa podarilo získať zbierkou Kúp si svoj strom [1] medzi občanmi z 19-tich krajín celého sveta. VLK je majiteľom lesa už od roku 1998 a od toho času sa v tomto lese nezasahuje: neťaží sa tam drevo, nesadia stromy, nevyťahujú sa mŕtve kmene a v lese sa nepoľuje. Les sa nachádza v závere doliny Jarabinčík v mikropovodí rieky Ľutinky, geologickým podkladom je paleogénny flyš. V nižších polohách lesa prevláda jedľová bučina, na podhrebeňových svahoch buková javorina a v závere buková javorina obmedzeného vzrastu. Prevládajúcimi drevinami sú buk, javor horský a jedľa, primiešaný je javor mliečny, brest, breza, vzácna vŕba sliezska a v podhrebeňovej časti sa vyskytuje aj jarabina vtáčia. Celkový počet stromov s priemerom väčším ako 70 mm je podľa merania znalca presne 11 548. V bylinnom podraste možno nájsť okrem typických sprievodcov buka mesačnicu trvácu, hluchavník žltý, bažanku trvácu, pakost smradľavý a štyri druhy papradí. Z chránených druhov rastlín sa tu vyskytuje ľalia zlatohlavá, z ohrozených vstavačovec bazový a ozdobou podhrebeňových svahov sú mliečivec alpínsky, kýchavica biela Lobelova a cesnak hadí.
Z vtákov možno vo Vlčej vidieť a počuť pinku lesnú, slávika červienku, drozdov - čierneho a plavého, penicu čiernohlavú, sluku lesnú, kolibkáriky - čipčavého a spevavého, a dutinové hniezdiče: brhlíka lesného, muchárika bielokrkého, tesára čierneho i ďalšie ďatle a sýkorky. Vyskytujú sa tu štyri druhy sov: sova dlhochvostá, sova obyčajná, pôtik kapcavý a kuvičok vrabčí. Nad lúkou, ktorá patrí k rezervácii prelietava orol skalný a orol krikľavý. Z kopytníkov sú bežné srnce jelene a diviaky, zo šeliem sa na území pohybujú vlky, rysy a jeden medveď.
Aby sme územiu zaručili aj formálnu ochranu podľa zákona o ochrane prírody, vypracovali sme a predložili v roku 1999 na Krajský úrad v Prešove návrh na vyhlásenie Súkromnej prírodnej rezervácie Vlčia. Po nekonečnom šikanovaní zo strany odboru ŽP bol až za účasti nášho právneho zástupcu návrh odsúhlasený a v apríli 2002 pripravená dohoda o vyhlásení rezervácie, ktorú však vtedajší prednosta KÚ Prešov Ing. Polačko nepodpísal ani po opakovaných výzvach a zablokoval tak celý proces vyhlasovania. V spolupráci s tímom právnikov sme preto pripravili sériu opatrení, ktoré vyústili v marci 2003 podaním žaloby na Krajskom súde v Prešove. Žalobou sme žiadali, aby Krajský úrad v Prešove ukončil prieťahy a podpísal s nami dohodu o vyhlásení rezervácie. Krajský súd rozhodol 17. októbra 2003 v prospech VLKa a zaviazal Krajský úrad v Prešove, aby s nami - pod hrozbou opakovaných stotisícových pokút - podpísal dohodu. Keďže následne došlo k reforme verejnej správy, celý prípad zdedil novovytvorený Krajský úrad životného prostredia v Prešove. Jeho prednosta Ing. Vočko v zmysle uznesenia súdu podpísal dohodu o vyhlásení súkromnej prírodnej rezervácie Vlčia a po záverečnom pripomienkovaní na MŽP, aj všeobecne záväznú vyhlášku. Vyhláška vyšla vo Vestníku vlády s dátumom účinnosti 1. apríl 2004. Znamená to, že sme sa po takmer piatich rokoch a presne po 1722 dňoch dočkali toho, že nám štát umožnil podľa zákona chrániť les, ktorý sme my - občania dobrovoľne chránili už od roku 1997. Všetkým členom VLKa a ďalším početným dobrodincom, ktorí nám pri tom obetavo pomáhali, veľmi pekne ďakujeme.
Zbierka Kúp si svoj strom [1] na rozšírenie rezervácie neustále pokračuje.
Links:
[1] http://www.wolf.sk/sk/kup-si-svoj-strom/kup-si-svoj-strom-zachranis-les
[2] http://www.wolf.sk/sk/category/image-galleries/evolucne-lesy/vlcia